אאא

 

טריוויה משפחתית ☼  מקום: איפה שתרצו • משתתפים: כמה שיותר - יותר טוב • זמן: 15 דק' עד שעה.

 משחק טריוויה הוא חוויה מאתגרת שמגבשת את כ ו ל ם, לניצחון. חזקי רייך, המנחה של 'מלחמת מוחות' - חידוני הטריוויה בליווי קליקרים, משתף טיפים שהופכים משחק טריוויה פשוט - לאחד כזה שאי אפשר לשכוח:

 איך מתנהל המשחק?

שואלים שאלות ידע, לכל שאלה מס' תשובות לבחירה (בדר"כ 3-4). המשתתפים בוחרים בזמן קצוב את התשובה הנכונה לדעתם. המנצח הוא זה שענה נכונה על מספר רב ביותר של שאלות.

 מכינים את המשחק:

קודם אוספים מידע, תמונות וסיפורים משפחתיים. מחברים שאלות ותשובות, מוסיפים עוד כמה תשובות לא נכונות -  ומתחילים לשחק: מקריאים למשתתפים את השאלות, הם בוחרים תשובה.

אפשרות א': לוח מחיק לכל אחד, עליו הוא כותב את התשובה. אחרי הכרזת התשובה כל אחד יחשוף את התשובה שסימן.

אפשרות ב':  כרטיסים/דגלים/שרוכים בצבעים שונים, כשכל צבע מייצג תשובה א', ב' או ג'. המשתתפים ירימו את הכרטיס בצבע של התשובה הנכונה, לדעתם.

אפשרות ג': להכין מראש דף עם כל התשובות של החידון ולחלק לכולם. המנחה מקריא את השאלות והמשתתפים מקיפים בעיגול את התשובה. 

(מתכננים טריוויה. כל תשובה בצבע שונה)

 

  1. חפשו נושאים המעניינים את כולם

בכל טריוויה בוחרים נושא מרכזי: היסטוריה, תנ"ך, מושגים ביהדות או שאלות משפחתיות – כל הנושאים אפשריים. אפשרלשלב שאלות מתחומים רבים, העיקר שכל אחד ימצא עניין בנושא הקרוב לליבו. הסוד הוא להמציא שאלות שיעניינו את כולם.שאלות שהמבוגרים יסתקרנו וגם הצעירים יוכלו למצוא עניין  ולהיפך.

כדאי לכתוב שאלות על כל אחד מהמשתתפים כדי שכולם ירגישו שייכים. תופתעו לגלות המון דברים חדשים ומעניינים שלא ידעתם על בני משפחתכם, זה יוצר חיבור וכיף גדול.

 

  1. הכינו שאלות המבוססות על סיפורים משפחתיים

במשחק משפחתי הכי כדאי להכניס את ההווי המשפחתי בשאלות. אפשר לכתוב שאלות על סיפורים משפחתיים שכולם מכירים, להזכיר מקרה או אירוע שקרה, להציג נתונים חדשים או עובדות מעניינות. תמיד אפשר להשתמש בשאלות הקלאסיות: היכן נולד סבא? מה שם הנעורים של סבתא? אצל מי הייתה גניבה לאחרונה? למי יש תמיד קרם ידיים בתיק?

הצעירים שבחבורה נהנים לשמוע את הסיפורים המוכרים, והמבוגרים נהנים לספר. אחרי הכל, מה זה הווי משפחתי אם לא ההיסטוריה המשותפת שמגבשת אותנו ביחד?

 

  1. כתבו שאלות ברמות קושי שונות

חשוב לשים לב לרמת הקושי של השאלות. קצת קשה לשמור על רמה מאוזנת כשהציבור מגוון בגיליו, אבל באופן כללי, כדאי שתהיינה שאלות מאתגרות למבוגרים, שאלות קלות יותר לילדים, וגם משהו באמצע – לבני הנוער.

שאלות קלות:  שאלות שלא דורשות חשיבה עמוקה או שתשובה המוכרת לכולם. שאלות בסגנון נכון-לא נכון או יותר-פחות, לדוגמא: יש חמישה נהגים במשפחה, נכון או לא נכון? לדוד צביקה חמישה חדרים בבית, יותר או פחות?

שאלות בדרגת קושי בינונית הן שאלות הדורשות מעט חשיבה ו/או הכרה של ההיסטוריה המשפחתית. שאלות המכילות חישוב מתמטי קל, זכרון טוב או הבחנה בפרטים. כמו: כמה נכדים יחגגו בר/בת מצווה השנה? איזו דודה מבשלת עוף בקוקה-קולה? כמה דוד-פנחס יש במשפחה?

שאלות קשות הן מאתגרות במיוחד. לרוב עם תשובות דומות מאוד, או שאלה המצריכה חישוב כלשהו המבוסס על סיפור משפחתי. זר לא יבין: למה סבתא לא מסכימה להוריד את הציור של התוכי מהמקרר? איזה בן דוד הוא הראשון שיחגגו לויום הולדת 15 מבין ארבעה?

 

  1. נסחו תשובות מבלבלות

כותבים את השאלות, ולכל שאלה מספר תשובות אפשריות. את התשובות הנכונות מכניסים בסדר לא קבוע, שלא יהיה דפוס מסויים שיחזור על עצמו.

תשובה נכונה יש רק אחת, בשביל אתגר אמיתי צריך להפעיל את המוח :) תשובות הדומות לתשובה הנכונה יוצרות מתח ועניין, מהי התשובה הנכונה?

 

(כהן או כהנא? תשובות דומות)

 

  1. צרפו כמה שיותר תמונות או חפצים

צרפו תמונה לשאלה. תמונה משפחתית היא מזכרת וזו הזדמנות מצויינת להוציא את התמונות מהאלבום ולהיזכר ברגעים משמחים. תמונות מהחתונה או הבר מצוה, ואפילו מהטיול הכיתתי לבניאס, כל תמונה היא סיפור. תוכלו לשאול על האירוע או החפץ המוצג בתמונה: מי בתמונה? למי שייך החפץ? מי היה גר בבית הזה?

אין תמונה? לא נורא. הביאו את החפץ עצמו והציגו אותו. גביע הקידוש מהויטרינה: מי קיבל אותו? ומתי? 

 

  1. בחרו מנחה כריזמטי

תנו לבן המשפחה הכריזמטי שבחבורה לנהל את המשחק. הוא יקריא את השאלה בדרמטיות וכן את התשובות האפשריות. יסכם את בחירות  המשתתפים, יכריז על התשובה הנכונה ויסמן את העונים. כל אחד שעונה תשובה נכונה מקבל נקודה-מדבקה, טופי או מטבע שוקולד.

חשוב שהמנחה יקריא את השאלות ואת התשובות בקול חזק ובצורה ברורה, שכולם יוכלו לשמוע.

 

  1. הקדישו זמן קצוב לתשובה

בחירת תשובה נכונה מבין האפשרויות הקיימות מוקצבת בזמן. זמן ממוצע לשאלה בדרגת קושי בינונית הוא 15 שניות. אחרי הקראת התשובות מתחיל המנחה לספור לאחור במטרה להמריץ את המשתתפים. כשהמנחה מגיע ל-0, נגמר הזמן לבחירת התשובה.

השאלה קשה מידי? אפשר להאריך את זמן התשובה, בהחלטה מראש או תוך כדי משחק, העיקר שכולם יענו. מנגד, לא כדאי לתת זמן תשובה ארוך מידי, זה לא הזמן לחלק ארטיקים.

 

  1. תכננו אתנחתא לסיפורים

השאלה מעניינת ומעוררת שיח בין כולם? יופי. אין צורך לרוץ הלאה לשאלה הבאה. הקדישו מעט זמן לדבר ולהעלות זכרונות משפחתיים. לצחוק על מה שקרה ולתת פרשנות נוספת שנונה. הצעירים יופתעו לשמוע היסטוריה משפחתית עסיסית והמבוגרים ישמחו לספר.

 

(היכן היה הבית הראשון של סבא וסבתא? היסטוריה משפחתית)

 

  1. הכריזו על המובילים

כמה שכיף לשחק, הרבה יותר כיף לנצח. תוכלו להקדיש טבלה נפרדת ובה לציין את שמות המשתתפים. כשמשתתף עונה תשובה נכונה - מסמנים כוכבית או מדביקים מדבקה ליד שמו. מידי פעם, בדקו מי מהמשתתפים ענה על הכי הרבה תשובות נכונות והכריזו על אלו שבטופ. 

"חלק גדול מההנאה זה הדרמה והמתח. לנסות לנחש מהי התשובה הנכונה, מה אחרים יענו והכי חשוב - מי המנצח..." עכשיו כל המשתתפים דרוכים יותר. מי לא רוצה לנצח?

  1. חלקו פרסים למנצחים

הסתיים המשחק? יש מנצחים! המשתתף שענה יותר תשובות נכונות מקבל את התואר "אלוף הטריוויה". גם אלו שבמקום השני והשלישי יכולים לזכות בתואר אותו תמציאו בעצמכם. בנוסף לניצחון, זה הזמן לחלק פרסים למנצחים ולשאר המשתתפים. גלידה, ארטיק, סוכריה או שוקולד.

 

משחקים בטריוויה משפחתית? יצרתם לכם סיפור משפחתי נוסף! אל תשכחו להצטלם ולתעד את המשחק. סיפור משפחתי לחנוכה בשנה הבאה ;)

מוזמנים לשתף ולשלוח אלינו תמונות ממשחק הטריוויה שלכם. למייל: X93131@gmail.com.

"מלחמת מוחות" היא משחק טריוויה אינטראקטיבי בליווי קליקרים (שלטים) בהנחיית חזקי רייך. המשחק מתבצע דרך תוכנה חדשנית ומעוצבת להפליא. השאלות מופיעות על מסך המחשב, והמשתתפים מקליקים את התשובות. שעה בלתי נשכחת של משחק וגיבוש.

(מלחמת מוחות בליווי קליקרים (שלטים) בהנחיית חזקי רייך)

 

רוצים לשדרג את משחק הטריוויה ליותר מאתגר, מהנה וסוחף? 'מלחמת מוחות' בפורמט משפחתי להפעלה עצמית: שאלות שאתם כותבים, שאלות מהמאגר שלנו, תמונות שצילמתם וסרטונים - הכל אפשרי. אתם מפעילים, ויחד עם המחשב והקליקרים הופכים את האירוע שלכם להכי מהנה שיש!

לפרטים והזמנות:  בטלפון 052-769-3131  או בווצאפX93131@gmail.comמלחמת מוחות פורמט משפחתי בהפעלה עצמיתמלחמת מוחות באקסטרים