שרה שפילמן (44) היא זמרת פופ, יוצרת, בעלת תואר שני בפיתוח קול ואם ל-6 ילדים. שורשיה המוזיקליים נעוצים עמוק במשפחה של זמרים, חזנים ויוצרים מוכשרים. היא גדלה בשכונה יהודית בלונדון למשפחה מסורתית שהמוזיקה היא חלק בלתי נפרד ממנה. כילדה, ספגה את יסודות המוזיקה הקלאסית בשילוב השראות מעולם הפופ של שנות ה-80.

"תמיד רציתי לכתוב על תפילה", מספרת שפילמן, שהיא 'כל יכולה' בסקטור המוזיקלי הנשי-יהודי, על השיר הראשון והמשמעותי, שתמיד ייחלה להוציא ועד כה, ימי הרחמים והסליחות, היא לא חשה שזה הזמן הנכון. "הייתה לי השראה מהמפיק רן אביב באלבום 'תפילה', אך לא הצלחתי לצטט רק את המקורות. הרגשתי שהתפילה אצלי מחייבת גם דיבור פנימי, אישי ופשוט לאלוקים, כמו בת לאבא", היא ממשיכה.

אצל שפילמן, שוברת מוסכמות בעולם של מוזיקה יהודית מודרנית, אין התעקשות על סגנון אחד דווקא. היא יודעת להרים בפופ קצבי מעולה, לרגש בבלדות עמוקות ולהפתיע גם בסוגות נוספות - והכל ברוח יהודית מלאת הודיה לה'.

ב"ריבונו" שחיכה לעת הנכונה, היא סוגרת את אלבום "גרייטפול דיי" ומודה על מסעות חייה: חלוצה במשפחה ישראלית שורשית וותיקה שהעתיקה לחו"ל ושכחה לאחד את השורשים. בימים ההם עוד התגוררה בבוסטון, אחותה במקסיקו ואחיה בלונדון, אבל ברגע אחד דרמטי ארזה את חייה ועלתה לישראל.

"פגשתי חברים יקרים בניו יורק שהזכירו לי את חשיבות השורשים והקשר המשפחתי ורגע אחרי - עליתי ארצה", היא כותבת על הרגע שחולל את השינוי המשמעותי בחייה. מאז, כתבה במילים ומנגינה את סיפור חייה והשירים הצטברו לאלבום ההודיה הפרטי שלה: על המסע למציאת שורשיה בישראל, על החיפוש מחדש, על המחילה הפנימית לניסיונות שעברה, על החוויות המשפחתיות, האישיות, הרעות והטובות שמהן רק למדה לסלוח, לסכם ולהביט במראה, חדשה, משוחררת, שמוחלת ולא שופטת אף אדם וממליצה גם לנו.

"ריבונו", השיר הנוכחי, נכתב על תפילה שנשאה יום לפני שהכירה את בעלה, יחד עם מספר קרובים שרצתה לחדש עמם קשרים, רגע אחרי שעלתה לישראל - ולבקשתה הצטרפו לתפילה במערת רשב"י בפקיעין. "אני מאמינה שרק כשאנו מוחלים בלב שלם על העבר, אפשר לבנות את העתיד". היא מגלה כי באותו יום, לאחר שמחלה בלב שלם על מסעות חייה, החליטה שלא לשפוט ולראות בזווית חדשה וחיובית את בריאתו של הקב"ה וכבר למחרת הוא שלח לה את בעלה, אתו בנתה פרק חדש בחייה, כאן בארץ המובטחת.

התפילה / סליחה של שפילמן מגיעה בעיתוי אידאלי: תקופת ימי הסליחות, בה מוזיקה חוזרת להיות אומנות פשוטה, נקיה וממוקדת.

"האתגר שלנו מול הקורונה, זה להמשיך להפיץ אור ללא רעש, ניצוצות ותהילה. למדתי מהרבנית ימימה על מחויבותנו להוות כלי להפצת אור ה' גם ללא במה. כמה קשה להוציא שיר, בלי מסגרת ההופעות והקהל המהדהד מסביב ולמרות זאת, התחייבתי מול עצמי להיות כלי לקדושת ה' ולשיר את הסליחות עם ישראל לקראת יום הדין הקרוב". שפילמן מבטיחה לשיר לאחיותיה את שיר הסליחות - כעת.

לחן: שרה שפילמן, רן אביב, דוד איכלביץ | עיבוד והפקה מוזיקלית: רן אביב | קליפ מילים: סטודיו סולם יעקב