אאא

ביממה האחרונה סוערות הרוחות בתקשורת בעקבות התמונות בהן נראה סגן מפקד חטיבת בקעת הירדן, סגן אלוף שלום אייזנר, כשהוא מכה מפגיני שמאל באמצעות רובה M-16.

הבוקר, מפרסמת מועצת יש"ע בדף הפייסבוק שלה, 'ישע שלי', תמונה בה נראה אחד מפעילי השמאל כשהוא מחזיק בידו חפץ חד, שככל הנראה שימש כאמצעי עזר לתקיפת החיילים.

התמונה, מאששת את טענת הקצין ובני משפחתו כי הסרטון שהופץ היה ערוך בצורה מגמתית, מאחר ובדקות שקדמו לתיעוד שהופץ, הפעיל שהוכה בפניו עם הרובה תקף את סא"ל אייזנר ואף גרם לו לשבר באחת מאצבעותיו.

בתקרית שאירעה בסוף השבוע, השתתפו מספר פעילי שמאל מרחבי העולם במסע אופניים בבקעת הירדן עם פלסטינים לצורך הזדהות עמם, ללא תיאום עם כוחות צה"ל.

במהלך הנסיעה בכביש 90, התעמתו פעילי השמאל עם כוח צה"ל, בשל האיסור שחל על הפלסטינים לנוע בציר זה. במהלך התלהטות הרוחות, תועד סא"ל אייזנר כשהוא מכה חלק מהפעילים עם הרובה שבידו.

הרמטכ"ל מיהר לגנות את התקרית ואמר כי הוא רואה זאת "בחומרה רבה". גם ראש הממשלה בנימין נתניהו מיהר לגנות את המקרה ואמר כי "התנהגות כזאת לא מאפיינת את חיילי ומפקדי צה"ל". הפרקליט הצבאי הראשי הורה לפתוח בחקירת מצ"ח.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

אמש, אף נכנע צה"ל ללחץ התקשורתי כאשר מפקד פיקוד המרכז, אלוף ניצן אלון, החליט לאמץ את החלטת מפקד עוצבת הפלדה, תת אלוף אגאי יחזקאל, ולהשהות את סא"ל אייזנר, עד לסיום תחקיר האירוע.

סא"ל שלום אייזנר, הביע בפני מקורביו צער על התקרית וציין כי בדיעבד לא היה עושה זאת אך הדגיש כי מדובר באירוע קשה שנמשך כשעתיים ולא רק כמה שניות כפי שנראה בסרטון.

פעיל השמאל מדנמרק, אנדריאס איאס בן ה-20, סיפר הבוקר ב'גלי צה"ל' על התקרית: "הצבא הישראלי לא איפשר לקבוצת רוכבי האופניים שלנו להמשיך, חיכינו חצי שעה על מנת להתקדם. המארגנים של הקבוצה ניסו להידבר עם החיילים. בשלב מסוים החלטנו שהגיע הזמן לנסות לחצות, כי לחיילים אין זכות למנוע מפלסטינים לנוע באזור הזה".

לטענתו, "מה שגרם לחייל להכות בפניי עם הרובה שלו זה שפשוט עמדתי שם. לא תקפתי אותו, לא אמרתי לו מילה. כמעט התעלפתי - לא הייתי מוכן לכך שיכו אותי בזמן רכיבה תמימה על אופניים". איאס הוסיף ואמר כי הוא מתכוון להגיש תביעה נגד סא"ל אייזנר על-כך שהותקף ללא סיבה.

מימין: סא"ל אייזנר, משמאל: פעיל שמאל ובידו חפץ חד. צילום: ישע שלי
מימין: סא"ל אייזנר, משמאל: פעיל שמאל ובידו חפץ חד. צילום: ישע שלי