אאא

הרבנים הראשיים לישראל הראשל"צ הגאון רבי יצחק יוסף והגאון רבי דוד לאו מבהירים לבג"ץ את עמדתם בתגובה לעתירה למינוי נשים לתפקיד מנהל בתי-הדין הרבניים: "עמדתנו חד משמעית שיש למנות לתפקיד רק מי שמשמש כדיין או בעל כושר לדיינות".

במכתב שכתבו הרבנים הם מציינים כי על פי החוק רק מי שמכהן כדיין או בעל כושר דיינות יכול להתמנות לתפקיד: "תפקיד מנהל בתי הדין הרבניים אינו תפקיד ניהולי, הנושא בתפקיד זה חייב להכיר היטב את נושאי ההלכה עליהם אמונה ואחראית מערכת בתי הדין הרבניים".

לדבריהם: "גם הצורך לעקוב אחר פעילות דייני בית הדין מחייב לרדת לעומקה של הלכה. לעיתים, מי שלא קיבל יומו בבית הדין, קובל דרך הנהלת בית הדין כלפי בית הדין".

"אנו חושבים שרק מי שבא מתוך מערכת זו", קובעים הרבבים הראשיים, "ומכיר את נבכיה וכמובן את הפן ההלכתי שבמרחבו ניתן לפעול יכול לנהל מערך כזה כראוי. על כן עמדתנו חד משמעית כי רק מי שמכהן כדיין או בעל כושר לכהן כדיין יכול למשרה זו".

הרבנים מזהרים כי שינוי במצב "ישבש את תפקודו" של בית הדין. במכתב למעשה עוקצים הרבנים הראשיים את סגן שר הדתות לשעבר אלי בן דהן שכיהן בעבר כמנכ"ל בתי הדין הרבניים, וזה למרות שלא היה לו כושר לכהן כדיין.