אאא

הותר לפרסום כי במסגרת פעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל/ימ"ר צפון, נעצרו לחקירה במהלך אוקטובר-נובמבר 2016 בכירים בתנועה האסלאמית ובמערך המוראביטון בצפון הארץ.

הרקע לדברים, החלטת ממשלת ישראל מנובמבר 2015, על הוצאת התנועה האסלאמית אל מחוץ לחוק, צעד שהביא לסגירת שורה ארוכה של מוסדות וגופים של התנועה האסלאמית בישראל, ביניהם ה"מוראביטון "וה"מרבאטאת" שפעלו בעיקר בהר הבית.

פעילותם האלימה של ה"מראביטון" וה"מראבטאת" בהר הבית הובילה לפגיעה בביטחונם של תיירים המבקרים בהר הבית וגורמת להסלמת המתיחות ואף להפרות סדר, תוך פגיעה בריבונות ישראל במתחם.

בעקבות הפעילות הנ"ל בין השנים 2014-2016 הוכרזו כהתאחדות בלתי מותרת כלל גופי המימון ששילמו לפעילי המוראביטון, וכן הוכרזה כהתאחדות בלתי חוקית, התנועה האסלאמית הצפונית, כמי שהיוותה את ההוגה והמפעילה של הפרויקט.

במסגרת חקירה זו נעצרו ארבעה מבכירי התנועה שפעלו לשמר את פעילות המוראביטון, גם לאחר ההכרזה על מוסדותיו כבלתי חוקיים וההכרזה על הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית כהתאחדות בלתי מותרת, מלבדם נעצרו בנוסף לחקירת ימ"ר צפון, שישה אחראי אזורים של המוראביטון בצפון הארץ.

בחקירותיהם בשב"כ התקבל מידע ולפיו הנאשמים הפעילו רשת ענפה וסדורה של גיוס ותשלום לפעילי המוראביטון, אשר כללה גם מערך הסעות מכלל שטחי הארץ אל ירושלים והר הבית.

הפעילות אותה ביצעו הנחקרים לא הייתה רק מול פעילי מוראביטון בצפון או מרכז הארץ. אלא גם מול תושבי ירושלים ופעילי מוראביטון מהנגב, כאשר העברות הכספים בוצעו בהר הבית עצמו.

כתבי אישום כנגד ארבעה מהפעילים הוגשו היום (א') בבית המשפט המחוזי בנצרת, בעבירות התאחדות בלתי מותרת, איסור פעולה ברכוש טרור והלבנת הון.

על פי החשד הנאשמים העבירו מימון בסכום כולל של כ- 700,000 ₪ אשר שימש לפעילות של המוראבטון:

• כל פעיל גבר קיבל תשלום חודשי של כ-1,500 ₪.
• כל פעילה אישה קיבלה תשלום חודשי של כ-1,000 ₪ .
• כל נהג קיבל כ- 1 ש"ח עבור כל ק"מ נסיעה.
• לפעילי המוראביטון מאזור ירושלים אופן התשלום התבצע באמצעות כרטיסי אשראי נטענים על פי המפתח הבא: כרטיס מוטען ב-800 ₪ לגבר וכרטיס מוטען ב-500 ₪ לאישה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

על פי שיטת העבודה פעילי המוראביטון היו עולים להר הבית, בין 4 ל-5 פעמים בשבוע, לביצוע פעילות "הראבט" – פעילות של הפחדה והדרת מבקרים יהודים ותיירים נוצרים בהר הבית.

לצורך הסוואת מקורם של כספי הטרור, זהות בעלי הזכויות בהם מיקומם ותנועותיהם של הכספים, פעלו הנאשמים בשיטות הבאות:

• הטענת כרטיסי אשראי באמצעות בנק הדואר במספר רב של סניפים (עפולה, יפיע, סכנין, נצרת, עארה וערערה) וזאת על מנת שלא לעורר את חשדם של פקידי הדואר.
• תשלום כספים במזומן לפעילים על מנת לטשטש את פעילותם.

מהמשטרה נמסר כי "חבירה והצטרפות לארגונים שהוכרזו כהתאחדות בלתי מותרת וקל וחומר לארגונים התומכים בפעילות טרור מהווים איום ממשי לביטחון המדינה. שירותי הביטחון בישראל ובכללם משטרת ישראל ימשיכו לפעול בכל מקום למיגור התארגנויות אלה ולשמירה על ביטחון אזרחי ישראל".