אאא

יוקר המחיה בישראל מטריד את הציבור הישראלי ו-24% מהנשאלים בסקר חדש של האגודה לזכויות האזרח, לרגל יום זכויות האדם, טענו כי זו הזכות המרכזית שטעונה שיפור בישראל.

לאחר מכן ניצבות הזכויות לשוויון (22%) ולדיור (21%) והזכויות לשירותי בריאות וחינוך (20%).

עוד עלה מהסקר כי 65% מהיהודים ו-85% מהערבים סבורים שקיים חוסר שוויון בין יהודים לערבים. יחד עם זאת, רק 49% מהיהודים שמזוהים עם הימין חושבים כך, לעומת 90% ממצביעי השמאל ו-76% ממצביעי המרכז.

רוב ברור של הנשאלים, כ-75%, סבורים שמדינת ישראל צריכה לשפר את רמת השוויון בין כל אזרחיה. 26% מהיהודים ו-12% מהערבים ענו שאי אפשר לצפות שישראל תשפר את רמת השוויון הכללית במציאות המורכבת שבה היא נמצאת.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"השסעים החברתיים מתבטאים בתמיכה יחסית גדולה באפליה במרחב הציבורי. 30% תומכים בהפרדה בין יהודים לערבים במקומות ציבוריים, ו-18% תומכים בצמצום נוכחות של נשים באירועים ציבוריים", כתבו מחברי הדו"ח. ממנו גם עלה ש-28% מהנשאלים חושבים שהמשטרה לא צריכה לאפשר הפגנות שנויות במחלוקת, וש-44% מהיהודים תומכים במגבלות על חופש ביטוי בנושאים רגישים כמו השואה או זהותה היהודית של המדינה.

בדו"ח גם נכתב כי "למרות התמיכה המשמעותית בקידום ערך השוויון באופן כללי, בקרב היהודים יש תלות חזקה למדי בין זכויות לבין חובות". 82% מהיהודים הסכימו בסקר עם המשפט "מי שלא ממלא את כל חובותיו כאזרח, לא מגיעות לו מלוא הזכויות". בקרב המשיבים הערבים 53% סבורים שיש להתנות את קבלת מלוא הזכויות במילוי מלוא החובות. גם בקרב החרדים הרוב הסכימו (61%), זאת ככל הנראה כפרשנות לנושא המיסים וחובות אזרחיות אחרות מלבד נושא הגיוס שמהווה סלע מחלוקת בסיסי.

הסקר, שנערך על ידי ד"ר דליה שיינדלין, כלל 500 יהודים ו-200 ערבים, ובחן גם את סוגיית זכויות האדם בשטחים. הסקר העלה כי כמעט 90% מהיהודים סבורים שישראל שומרת על זכויות האדם של הפלסטינים, לעומת 15% בלבד מהערבים. 95% ממצביעי הימין ו-80% ממצביעי המרכז סבורים שישראל לא מפרה זכויות פלסטינים, לעומת 40% בלבד ממצביעי השמאל.