אאא

מח עם מחשב? הייתכן? ה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח אתמול (ג') כי היזם אילון מאסק, שעומד כיום בראש החברות טסלה ו-space X, השיק לאחרונה חברה חדשה בשם Neuralink, השוקדת על פיתוח טכנולוגיה שתאפשר להשתיל במוח רכיבים אלקטרוניים קטנים וכך להוסיף למוח יכולות של בינה מלאכותית ממוחשבת ולשפר את היכולות הקוגנטיביות שלנו.

בשלב הראשון, ככל הנראה, החברה מתכננת להתבסס כיצרנית של כטכנולוגיה רפואית שמטרתה לרפא מחלות מוח, כמו אפילפסיה, דיכאון חמור ועוד. אך אם יוכחו הבטיחות והיעילות, היא תוכל לעבור לשלב הבא: שיפור היכולות האנושיות באמצעות מיזוגן עם בינה מלאכותית. הרעיון: כפי שאנשים מבצעים כיום ניתוחים קוסמטיים כדי לשפר את המראה שלהם, הם יום אחד יוכלו לעשות להשתיל במוחם רכיבים כדי לשפר את היכולת השכלית שלהם. 

על פי החזון הרחוק של מאסק ניתן יהיה להשתמש בטכנולוגיה כזו יכולה לשמש אותנו לשליטה באמצעות המחשבה במכשירים ובמחשבים שסביבנו. לא נצטרך מסכי מגע, מקלדות, עכבר או אפילו דיבור - המחשבים יופעלו בכוח המחשבה בלבד. 

מאסק משקיע בחברה החדשה וגם מעורב בניהולה באופן פעיל, אך היא עדיין בשלב מוקדם של הקמתה - ולטכנולוגיה כזו ייקחו עוד שנים, אם בכלל, להגיע לשוק. החברה גייסה לשורותיה כבר מספר מומחים אקדמיים. חברות נוספות, כמו סטארט-אפ בשם Kernel ואפילו פייסבוק, משקיעים בתחום השילוב בין מוח למחשב.

כמובן שפיתוח כזה מורכב במיוחד שכן המדענים עדיין לא יודעים להסביר בצורה מלאה כיצד עובד המוח ובטח לא כיצד לשלב בו חלקים חשמליים חיצוניים אך על פי מאסק, זה קרוב ממה שאנחנו חושבים. "אנחנו כבר סייבורגים (חצי אדם חצי מכונה)", אמר לאחרונה למגזין "ואניטי פייר". "הטלפון והמחשב שלנו הם חלק מאיתנו, אבל תנועת האצבעות והדיבור שלנו איטיים מדי. באמצעות חיבור ישיר למוח, יהיה אפשר להעביר מידע כהרף עין מהמוח למכשיר הדגיטילי. אנחנו רחוקים 4-5 שנים מממשק מוח-מכונה משמעותי", אמר מאסק.

מאסק (45), שנולד בדרום אפריקה, ידוע בפרויקטים שאפתניים שמכוונים שנים קדימה. הוא הקים ומכר את פייפאל, הקים ומנהל את טסלה, שמפתחת ומייצרת מכוניות יוקרה חשמליות ושוקדת על פיתוח כלי רכב ללא נהג, וכן הקים ומנהל את Space X המפתחת ומייצרת טילי שיגור ורכבי חלל למטרות מסחריות, שמטרתה העתידית היא ליישב בני אדם על מאדים. הוא עומד בראש מיזם לפיתוח סוללות מתקדמות, וכן מיזם בתחום האנרגייה הסולארית, ובמקביל גם מקדם כלי תחבורה בשם "הייפרלופ", מערכת תחבורה ציבורית מתקדמת.