אאא

שר הבריאות תוקף את מנהל בית החולים בנהריה ממניעים גזעניים. כך טוענים ראשי רשויות בצפון, בעקבות איומיו של השר יעקב ליצמן כלפי ד"ר מסעד ברהום להעבירו מתפקידו. מכתבו של ליצמן פורסם לראשונה ב-ynet ובו התייחסות למאבק המתנהל בשבועות האחרונים המתריע על קריסת בית החולים בעיר.

אתמול (יום ו') התכנסו 20 ראשי רשויות יהודיות, ערביות, דרוזיות ונוצריות בביתו של יו"ר מטה החירום של ראשי רשויות בגליל המערבי, שלמה בוחבוט. הם פנו במסר חריף לשר הבריאות ודרשו להפסיק את מסע ההכפשות האישי נגד מנהל בית החולים בנהריה, ד"ר ברהום. ראשי הערים ציינו כי מדובר במתקפה אישית חסרת תקדים ודרשו לפעול ללא דיחוי להשוואת שירותי הבריאות במרכז הרפואי גליל לבתי החולים במרכז הארץ.

"ברור כי המתקפה הזו נובעת ממניעים זרים וממניעים גזעניים" אמר ראש עיריית סכנין ויו"ר הרשויות הערביות, מאזן גנאים. "לא ניתן יד לגזענות מכל סוג לפלג אותנו ולהביא להתמוטטות הכלכלית של שירותי הבריאות באזור. המאבק הצודק שלנו על הבריאות שלנו הוא משותף, בדיוק כמו החיים שלנו פה יחד - דרוזים, מוסלמים, נוצרים, צ'רקסים ויהודים".

ראש מועצת חורפיש ויו"ר ועד היישובים הדרוזים, מופיד מרעי, הוסיף: "אנו רואים מתקפה אישית זו בחומרה רבה במיוחד כאשר מדובר באדם מוכשר, מקצועי והגון אשר מקדיש את חייו למתן מענה רפואי קריטי ל-600 אלף תושבי הגליל המערבי, ועושה כל אשר בידו כדי להעניק את הטיפול הרפואי הטוב ביותר לכל מי שנזקק לכך". הוא הוסיף: "אנו מתריעים בפני ליצמן כי אם ינסה לגלגל את מחדליו החמורים על מי מצוות בית החולים, אנו ננקוט באמצעים החריפים ביותר העומדים לרשותנו ולא נאפשר זאת".

בכינוס ציינו ראשי הערים כי משרד הבריאות מפקיר את חייהם של תושבי הגליל המערבי, כאשר הוא בעצמו קבע כי תושבי הגליל חיים שמונה שנים פחות מאשר במרכז הארץ. ראש עיריית מעלות תרשיחא ויו"ר מטה המאבק, שלמה בוחבוט, ציין בפני הנוכחים כי במקום שליצמן ינצל את כוחו הפוליטי למציאת פתרון לאומי, הוא בוחר לעצום עיניים ומתעלם מהמחדל הלאומי.

"כעת, כשנחשף עומק המשבר, ליצמן מנסה להפיל את התיק על שומרי הסף של בריאות תושבי הגליל, וזאת לא נאפשר לו", אמר בוחבוט. "במקום לבדוק כיצד ניתן לסייע לד"ר ברהום למנוע את קריסת מערכת הבריאות בצפון ולהעניק טיפול יותר לאזרחי מדינת ישראל, ליצמן בוחר להשתלח בו בגסות ולנסות להשתיק אותו תוך שימוש באיומים גסים שלא היה מעז להפנות לעולם כלפי מנהלי בתי חולים כושלים אחרים".

כזכור בשבוע שעבר פורסם מכתב ששלח השר ליצמן למנכ"ל בית החולים והאשים אותו בהכפשה. "נדהמתי לקרוא את הפרסומים", כתב ליצמן. "בית החולים נהריה זכה לתקצוב אקסטרה מעבר לתקציב השוטף".

לגבי הטענה כי הפצועים מסוריה יוצרים בור תקציבי, כותב ליצמן: "אחוז המאושפזים הסורים בבית החולים עומד על 5.5 אחוזים בלבד. מעבר לכך, בבית החולים זיו בצפת, שמטפל אף הוא בפצועים הסורים, לא נרשמה שום חריגה בתקציב".