אאא

נהג אוטובוס של חברת סופרבוס תועד אתמול (יום א') מתעסק במכשיר הנייד שלו תוך כדי נהיגה – והוא מצטרף למה שנראה כמו מגמה מדאיגה שתועדה לא פעם בחודשים האחרונים. זוהר ג'אבר, נוסע שעלה אתמול על קו 185 של החברה מאבו גוש לירושלים בשעות אחר הצהריים הבחין בנהג משוחח בטלפון הנייד, התעמת איתו, וכשזה סירב להתנתק מהנייד – תיעד את נהיגתו המסוכנת.

"אמרתי לו שלא יעשה את זה כי יש לו נוסעים, והוא אמר לי 'מה אכפת לך? למה מי אתה? תסתום את הפה'", סיפר ג'אבר על התקרית באוטובוס אתמול. "מאוחר יותר, תוך כדי נסיעה בעליות לירושלים, שמעתי שהוא דיבר על הסידור שלו והתחיל לדפדף במכשיר כאילו אין אנשים באוטובוס. בשלב הזה החלטתי לצלם אותו, הרגשתי בפחד שהוא עסוק בטלפון ולא בכביש. היו 48 נוסעים באוטובוס", הוא אמר.

את התיעוד העביר ג'אבר לעמותת "אור ירוק". "נהגי תחבורה ציבורית רבים עושים שימוש בטלפון הנייד במהלך נהיגה ולמעשה פשוט מהמרים על חיי הנוסעים באוטובוס ושאר משתמשי הדרך", אמר ארז קיטה מנכ"ל העמותה.

"נהג מקצועי אמור לשמש דוגמה ומופת לשאר הנהגים, זה המקצוע שלו, וזו בעיקר האחריות שלו כלפי ציבור הנוסעים שסומך עליו. היסח דעת בנהיגה הוא אחד הגורמים המרכזיים לתאונות דרכים ולכן חייבים להוקיע את ההתנהגות הזו על ידי הגברת האכיפה המשטרתית כלפי הנהגים, ובמקביל חברות ההסעות חייבות להגביר את הפיקוח הפנימי ולהיעזר באמצעים טכנולוגיים שקיימים כיום למניעת שימוש בטלפון הסלולרי בזמן נהיגה בקרב נהגי רכב כבד".

לפי נתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, בשנת 2016 אירעו 538 תאונות דרכים שבהן היו מעורבים אוטובוסים, מתוכן 27 תאונות קטלניות ו-108 תאונות קשות. בשנה זו נהרגו 34 בני אדם בתאונות אלו ונפגעו 1,289 בני אדם, מתוכם 136 נפצעו באורח קשה. בחציון הראשון של שנת 2017 נהרגו 21 בני אדם בתאונות דרכים שבהן מעורבים אוטובוסים, ונפצעו 400 בני אדם שמתוכם 48 נפגעו באורח קשה.

בחודש יוני השנה ערכה משטרת התנועה פשיטה על מטה חברת סופרבוס לאחר עדויות שהשמיעו נהגי החברה ל-ynet בדבר ליקויים בטיחותיים באוטובוסים שמפעילה החברה. מתוך 26 אוטובוסים שנבדקו שם, 18 נמצאו עם ליקויי בטיחות ובמשטרה עובדים על כתבי אישום מול החברה.

מחברת סופרבוס נמסר כי "החברה רואה בחומרה ונוהגת בחומרה כלפי כל נהג העושה שימוש בטלפון הסלולרי בעת נהיגה. בעקבות הפנייה, נערך בירור משמעתי והנהג הורד מסידורי נהיגה עד לקיום שימוע במעמד מנהל הסניף וקצין הבטיחות, כמתחייב, ומתוך דאגה לבטיחות הנוסעים".

גם בחודש שעבר תועד נהג אוטובוס, הפעם של קו 20 של חברת "אגד" בירושלים, מתעסק בטלפון הנייד תוך כדי נסיעה. גם במקרה הזה תיעד אחד הנוסעים את המרחש והעביר את התיעוד לידי עמותת אור ירוק. מאגד נמסר כי הנהג זומן להליך בירור במחלקת הבטיחות והמשמעת של החברה.

הידיעה פורסמה ב-ynet