פיטורין זה לא משהו נעים במיוחד, בטח שלא בהודעת SMS , בטח ובטח שלא בגלל אפליה כלשהי או בגלל שיוך לעדה כזו או אחרת. זה מה שקרה לבלנית אתיופית מקריית מוצקין שקיבלה הודעת SMS ששם היא התבקשה לפנות את תפקידה כבלנית במקווה קריית מוצקין. כששאלה מדוע זה כך? ענה לה הרב "כי יש אולי בעיה הלכתית עם הגיור שלך". הבלנית, שהיא אישה ששומרת מצוות ועברה גיור כהלכה, טענה כי זו אפליה לישמה רק בשל היותה בת לעדה האתיופית.

הכל התחיל בעצם לפני כשלושה שבועות, כאשר פנה אל אותה בלנית, בת כ-46 מאזור הצפון, רבה של קריית מוצקין ואמר לה כי היא מפוטרת לאחר שיש בעיה הלכתית, ושאינה יכולה לעבוד כבלנית. ועוד הוסיף "איך בכלל נתנו לך לעבוד כבלנית? הרי לא קיבלת רשות ממני". לאחר ההכרזה, טענה האישה כי הרב פנה לנשים מהסביבה והפיץ בסביבה לנשות המקום כי לא ניתן לטבול על ידי האישה הזו, וכי היא אינה כשרה ויש בה בעיה הלכתית. "נשים שטבלו בזמן האחרון במקווה אצל הבלנית האתיופית, נא להתקשר דחוף לרב כי ישנה בעיה הלכתית של המוסמכת במקום" כך נכתב.

לטענתה של הבלנית: כי מעולם לא הייתה שום בעיה, היא גויירה כהלכה והיא שומרת מצוות קלה כבחמורה ואך ורק בגלל היותה אתיופית, מפלים אותה. לאחר מכן הסביר רב העיר: "יש תור ארוך לתפקיד הזה, לא נדחה מועמדת עקב היותה ממוצא אתיופי, אבל גם אנו לא יכולים להיות לא הגונים ולעקוף תור עבור מישהי רק בגלל שהיא מהמוצא אתיופי, וזה שהיא נשאלה על ידי על יהדותה, זה נעשה אך ורק מתוך סקרנות וכדי לדעת עם מי אני מדבר, לא זה היה השיקול אלא רק התור, מי שקיבל אותה לעבודתה כבלנית הוא ראש המועצה הדתית שלא נועץ איתי וכך נעקף התור״

מהמשרד לשירותי דת נמסר בתגובה כי הנושא בבדיקה.

]]>