אאא

רבנים ועסקני רפואה בקריאה לציבור להצטרף ל"ערבים לבריאות"

הרגע הקשה ביותר בחייה של משפחה-הרגע שבו רופאים מבשרים שאחד מבני המשפחה לקה ר"ל במחלה קשה, וזקוק לעבור טיפול רפואי מרוכב או ניתוח מסובך להצלת חייו. ברגעים אלו החולה ובני משפחתו החרדים לבריאותו, מתכנסים לתפילה, ומבקשים את עצת הרופאים במציאת תרופה ומזור למחלת יקירם.

בני המשפחה שמבקשים להשקיע את זמנם בתפילה לשלום יקירם, או בשיחות עם הרופאים ועסקני הרפואה במטרה למצוא את התרופה הטובה ביותר או את המנתח הטוב ביותר, מוצאים עצמם לא אחת, עסוקים מבוקר ועד ערב בחיפוש מקורות מימון לביצוע הטיפול שעלותו מגיעה לעיתים למאות אלפי דולרים.

קרוביו של החולה ובני משפחתו, עושים הכול כדי להבטיח שבן משפחתם יקבל את הטיפול הרפואי המיטבי. ולא אחת, בני המשפחה נוטלים על עצמם התחייבויות כספיות, מעל ומעבר ליכולתם הכלכלית, שגוררות את המשפחה כולה למשבר כלכלי.

נציגי ארגוני הצלת חיים בארץ ישראל, שמקבלים מידי יום  פניות של חולים שזקוקים להכוונה רפואית. מתוודעים דרך קבע לחולים, שכבר נמצאה התרופה המתאימה עבורם, או הצליחו לאתר את המנתח המוצלח, אבל הם לא מסוגלים לממן את העלות היקרה שלהם.  הארגונים שלא יכולים לעמוד מנגד אל מול מצבו הקשה של החולה, נאלצים לפתוח במגבית עבור החולה ומשפחתו, כדי לממן את הטיפול הרפואי שעולה הון עתק.

בארגונים להצלת החיים, החליטו  בעצה אחת עם הרבנים המנחים את פעילותם של הארגונים, למצוא דרך להקדים תרופה למכה, ולבנות את המוצר הבטוח ביותר והמוזל ביותר, שיבטיח שביום פקודה ר"ל, יוכלו החולה ובני משפחתו להתמקד בתפילה להחלמתו של החולה, ובטיפול הרפואי, ולא בחיפוש קדחתני אחרי מקורות מימון.

לשם כך, הוקם מיזם "ערבים לבריאות", שיעניק ביטוח רפואי בסכום סמלי למקרים קשים. הביטוח נבדק על ידי מומחים בתחום הביטוח ועסקני רפואה מכל הקהילות, לאחר הליך בדיקה מעמיק הוצג המיזם בפני הרבנים וזכה לברכת הדרך. "ערבים לבריאות"  מעניק מימון למקרים הקשים ביותר, כמו תרופות שאינן בסל הבריאות, או ניתוחים בחו"ל, או השתלות. כל זאת בעלות כספית נמוכה מאוד של כמה עשרות שקלים בחודש למשפחה. ב"ערבים לבריאות" החליטו שהיקף הביטוח יהיה למקרים הקשים ביותר, זאת במטרה להוזיל למינימום את העלות של הביטוח למשפחה.

יו"ר ארגון 'דרכי מרים' הרב אהרון וינגרטן מספר: "השבוע פגשתי אדם שעסוק בסיוע למשפחות שנקלעו למשבר כלכלי, והוא אמר לי בזה הלשון:' "ערבים לבריאות" זה פשוט הצלת הדור כפשוטו'".