אאא

אחד החשודים המרכזיים בפרשת החשד להונאת ענק במשרד החינוך שנחשפה אתמול (שני) היה בין היתר, האחראי לעניין טוהר בחינות הבגרות במשרד. כך עולה על פי הדיווח ב-ynet. 

אתמול דווח כי המשטרה עיכבה לחקירה 18 חשודים, בהם בכירים במשרד החינוך בעבר ובהווה. המשטרה מייחסת לחשודים עבירות של גניבה, קבלת דבר במרמה וזיוף. לפי החשד, המעורבים דיווחו על מספר רב של בדיקות עבודות גמר במקצועות הטכנולוגיים תמורת שכר שהתקבל מחברה חיצונית.

בחקירה עלה חשד כי המעורבים הצהירו על בדיקות רבות של בחינות בעל פה ובכתב פה בשכר שהתקבל מחברה חיצונית, שאותה מממן משרד החינוך. כמו כן חשודים המעורבים ב"ניפוח" מספר הנבחנים בעל פה, שעליו קיבלו תוספות שעות עבודה מהמשרד. לפי החשד, מערך בדיקת עבודות גמר הכניס למעורבים בדרך של מרמה יותר מ-20 מיליון שקל.

 צילום: אלי מנדלבאום, ynet

בבית משפט השלום בירושלים נערך דיון בנוגע לשחרורם של כמה מהחשודים בתנאים מגבילים. שלושה מהם מהווים דמויות בכירות במערכת החינוך: יונה סעדיה - מפקחת במשרד החינוך, ד"ר ראובן חוטובלי - מרצה לסטטיסטיקה באוניברסיטת תל אביב, והחשוד שבין היתר שימש כאמור בעבר כאחראי לעניין טוהר הבחינות וסיים את עבודתו במשרד ויצא לגמלאות.

בתום חקירתם של השלושה, הוחלט בהסכמה כי הם ישוחררו לבתיהם. בהחלטתה ציינה השופטת מיקה בנקי, כי ייאסר על החשודים להתקרב למשרד החינוך או לשמש בתפקידיהם במשך חודשיים. כמו כן, ייאסר עליהם ליצור קשר ישיר או עקיף עם המעורבים במשרד.

במשרד החינוך סיפרו כי התפקיד שבו נשא אחד החשודים, ששמו נאסר כאמור לפרסום, היווה את הסמכות העליונה בעניין השמירה על טוהר הבחינות ובמיוחד בפיקוח עליהן. את הקדנציה האחרונה שלו בתפקיד זה סיים החשוד לפני שנתיים. "זה אחד התפקידים הבכירים במשרד", אמר גורם במערכת החינוך והוסיף "נתנו לחתול לשמור על החלב, זה מביך". 

נושא טוהר הבחינות הפך בשנים האחרונות למרכזי יותר בעבודת המשרד, לנוכח כמה מקרים חריגים שהתרחשו ברחבי הארץ. בחודש ינואר הועלו בטעות ראשי הפרקים של בחינת הבגרות בתנ"ך לאתר משרד החינוך. בחודש מאי בשנה שעברה דווח כי בחינת הבגרות בשלוש יחידות במתמטיקה הודלפה כשעה לפני שהחל המבחן. משרד החינוך התבטא בעבר פעמים רבות נגד תופעת ההעתקות בבחינות הבגרות. 

אתמול התייחס מנכ"ל משרד החינוך שמואל אבואב לחשיפת החשד להונאה ומסר כי "המסר שלנו ברור: משרד החינוך אמון על הקניית נורמות, יושרה וערכים. לא נעבור לסדר היום בכל פגיעה בטוהר המידות, או שימוש בעשייה הפדגוגית ככלי שרת בידי אדם זה או אחר. הדבר פסול ואינו עומד בקוד האתי שלקחנו על עצמנו כעובדי המגזר הציבורי וכאנשי חינוך".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

אבואב הוסיף כי "מדובר במקרה חמור ומצער, ואנו סומכים ידינו על רשויות החוק והאכיפה שיעשו עבודתן נאמנה כדי להגיע אל חקר האמת במקצועיות, בזריזות וללא משוא פנים. במקביל, וכדי למנוע כל מצב כזה בעתיד, הוריתי לפרסם מיידית חוזר מנכ"ל שתיקן את הנושא והסדיר מחדש את תהליכי בדיקת עבודות הגמר. כמו כן, גיבשנו נהלים ברורים כדי למנוע הישנות תופעה דומה בעתיד".

אורי ישראל פז וארז אבוהב, פרקליטיו של החשוד שהיה בעבר אחראי על נושא טוהר הבחינות, מסרו: "כמי שהקדיש כארבעה עשורים מחייו לעבודה במערכת החינוך, וכמחנך רב פעלים, מרשנו חף מכול פשע. מדובר באחד האנשים הישרים וההגונים במערכת, שפרש לגמלאות לפני כמה חודשים, וקיבל בזמנו כדין את כל האישורים הנדרשים לעבודה נוספת. במרשנו לא דבק רבב. בית המשפט עיכב היום לבקשת מרשנו את פרסום שמו וכל פרטיו המזהים עד להגשת הערעור מחר בצהריים לבית המשפט המחוזי, כפי שבכוונתנו לערער". צו איסור הפרסום על שם החשוד צפוי להיות מוסר היום, אולם פרקליטיו צפויים, כפי שציינו, לערער.

עו"ד משה מזור, המייצג את ראובן חוטובלי, מסר כי "בפעולותיו של ד"ר חוטובלי לא נפל רבב. אנו משוכנעים כי בתום החקירה אלו בדיוק יהיו מסקנותיה".

עו"ד שרון נהרי, המייצג את יונה סעדיה, מסר כי מרשתו מכחישה את המיוחס לה, ואף "נתנה הסברים לפערים בשעות ולעובדה שהנוהל היה עבודה בצורה גלובלית. היא לא גנבה כסף, לא רימתה או ביצעה רישום כוזב במסמכים".