אאא

משרד התחבורה יפרסם בימים הקרובים מכרזים ראשונים להפעלת קווי מוניות שירות בכל רחבי הארץ. במסגרת הרפורמה החדשה יוקמו קווים חדשים ויתאפשר התשלום באמצעות רב-קו.

 

על פי הדיווח ב-ynet, במסגרת הרפורמה, שמוביל שר התחבורה ישראל כץ, יפורסמו מכרזים להפעלת כ-20 אשכולות של קווי מוניות ברחבי הארץ וכן על קווים חדשים או משודרגים. בין היתר יוקמו אשכולות חדשים שיעניקו שירותים באילת, בקעת אונו, חולון-בת ים ואזור יהודה ושומרון. 

הרפורמה תאפשר לראשונה להשתמש ברב-קו במוניות השירות בימי החול. השימוש יאפשר לנוסעים ליהנות מכל הסדרי הנסיעה המוזלים בתחבורה הציבורית, כולל מעבר בין קווים ללא תשלום - נסיעת מעבר.

על פי הדיווח, כ-110 קווים חדשים או משודרגים יכללו ב-20 האשכולות שברפורמה. הקווים גובשו לאחר עבודת תכנון רחבה שכללה פרסום קול קורא המבקש מהציבור להציע קווים חדשים או שינויים במסלולים הקיימים. תכנון מערך הקווים מבוסס על הרחבת השירות למוקדי ביקוש כמו מוסדות רפואיים, תחנות רכבת, מוסדות אקדמים ואזורי תעשייה.

בין המכרזים הראשונים שפורסמו ניתן למצוא קווים חדשים באשכול תל אביב: קו 15 שיפעל מפארק דרום לרכבת תל אביב מרכז, דרך שכונות דרום-מזרח העיר, קניון עזריאלי, הקריה ובית החולים איכילוב. קו 2 החדש מאזורי חן לרכת תל אביב מרכז.

אשכול תל אביב מזרח-רמת גן-גבעתיים יכלול שלושה קווים חדשים: קו 12 מאזור התעשייה עתידים לנמל יפו, דרך רמת גן, יד אליהו והתחנה המרכזית החדשה. קו 21 מגבעתיים לנמל יפו שיעבור בשכונות גבעתיים, קניון עזריאלי ושדרות רוטשילד. קו 20 מבית החולים תל השומר לחניון רידינג בתל אביב, דרך רמת גן, מרכז גבעתיים ורכבת תל אביב מרכז.

כל מפעיל יהיה אחראי על הפעלת כל הקווים באשכול. הקווים יפעלו בתדירות של לפחות 4-3 נסיעות בשעה, ברוב שעות היום. מציעי ההצעות שיתמודדו בהליך התחרותי יוכלו להפעיל מספר גבוה יותר של נסיעות. חלק מהקווים יפעלו מ05:00 ועד ל-01:00 בלילה, וחלקם מ-06:00 ועד ל-00:00 בלילה.

כדי לשמור על תחרות הוגנת, הוחלט במשרד התחבורה כי מפעיל תחבורה ציבורית לא יוכל להפעיל קווי מוניות שירות באותם אזורים שבהם הוא כבר מפעיל אשכול קווי אוטובוסים.

השר ישראל כץ אמר, כי הרפורמה מבוצעת כחלק ממהלך כולל שתכליתו לממש את ייעודן של מוניות השירות, כאמצעי תחבורה משלים לאוטובוסים ולרכבות ולחזק את מערך החבורה הציבורית בישראל. לדבריו, "הרחבת מערך שירותי המוניות תאפשר מעבר נוסעים נוספים מרכב פרטי למוניות שירות. הרפורמה תשפר באופן דרמטי את שירותי התחבורה הציבורית בישראל".