אאא

 אם אתם רוצים לראות את הפלאים הארכיטקטונים הללו בעצמכם ולהתחבר לשורשי יהדות אירופה, כל שעליכם לעשות הוא להזמין טיסות לפראג, אמסטרדם או רומא – ולהתרשם מההיסטוריה היהודית.

אספנו עבורכם בתי כנסת מרתקים הממוקמים בכל אחת מהערים הללו.

בית הכנסת הפורטוגזי / אמסטרדם

בית הכנסת הפורטוגזי באמסטרדם נחנך בשנת 1675, לאחר חמש שנות בנייה. את הרעיון להקמת בית הכנסת יזמו צאצאי גירוש ספרד, לאחר שהחליטו לבנות  את ביתם בהולנד.

העיצוב האדריכלי של המבנה מעניק לו רושם של חלל עצום. נברשות נחושת עתיקות תלויות מכיפת התקרה, החלונות המקושטים מחדירים את אור היום הטבעי אל החלל הענק והמושבים מכוונים אל ארון הקודש העתיק, המגולף ביד אמן.

זהו אחד מבתי הכנסת העתיקים והגדולים באירופה ומשמש עד היום כמקום תפילה פעיל. בית הכנסת הפורטוגזי ממוקם במרחק הליכה מתחנת הרכבת המרכזית של אמסטרדם ומומלץ להתעדכן בשעות התפילה באתר האינטרנט של המקום.

בית הכנסת אלטנוישול / פראג

בשנת 1270 נבנה בית הכנסת המיוחד הזה בפראג, הממוקם ברחוב Maiselova, מה שהפך אותו לאחד מבתי הכנסת הקדומים ביותר באירופה. על פי המסורת, "הגולם מפראג" של המהר"ל מפראג נמצא בגניזה שבעליית הגג של בית הכנסת והוא נמצא עד היום. מקום מושבו של המהר"ל, אחד מהוגי הדעות הגדולים ביהדות, שמור עד היום, שנים רבות אחרי שנפטר מן העולם, בקדמת בית הכנסת, ובשבתות נוהגים המקומיים לזמר פיוטי שבת שהנהיג.

מסורת נוספת המיוחסת לבית הכנסת גורסת כי אבנים מבית המקדש הובאו מירושלים עד לפראג ושובצו בקירות בית הכנסת, זאת בתנאי שעם בואו של המשיח – הן ישובו למקומן המקורי.

בית הכנסת משמר את סדרי הישיבה המסורתיים. הנשים יושבות בנפרד מהגברים בהיקף של בית הכנסת כאשר יש חלונות הפונים אל עבר החלל המרכזי. על קירות בית הכנסת נותרו על כנן כתובות עתיקות, כמו למשל "שילת" (שיוויתי ה' לנגדי תמיד) ו"סמוט" (סור מרע ועשה טוב). בנוסף, זהו בית הכנסת הראשון שעשה שימוש במגן דוד כסמל יהודי.

בית הכנסת הגדול / רומא

כמעט לא משנה היכן אתם נמצאים ברומא, אם תזדמן לכם נקודת תצפית טובה על העיר, לבטח תוכלו לראות את הכיפה המיוחדת של בית הכנסת הגדול ברומא. כיפת האלומיניום המרובעת והיפהפיה היא היחידה מסוגה בכל רומא, וגם עיצובו הפנימי של בית הכנסת לא נופל ביופיו. ב

ייתכן ובית הכנסת הגדול, העונה לשם "איזראליטיקו", לא היה נבנה אילולא השריפה הגדולה שפרצה בגטו בסוף המאה ה-19 וכילתה, בין השאר, חמישה בתי כנסת. במקום בתי הכנסת שנהרסו, החליטו פרנסי הקהילה לבנות בית כנסת אחד, גדול ומרשים. על תכנון המבנה הופקדו האדריכלים הרומאים אוזוואלדו ארמני ווינצ'נזו קוסטה והתוצאה – מרהיבה.

המבנה המיוחד נחנך בשנת 1904, לאחר ארבע שנות בנייה ותכנון, כשהוא משלב בין סגנונות אדריכליים שונים – יוונים, רומיים, בבליים ואשוריים. בחזיתו פרוזדור דו קומתי ובמרכזו גמלון (מעין משולש שווה שוקיים), לוחות הברית ומעל שניהם מנורת שבעה קנים. אולם התפילה המרכזי מתנשא לגובה של 46 מטרים ובמרכזו ניצב ארון קודש יפהפה בצבעי זהב ולבן. הקישוטים המקסימים על הקירות כוללים עיטורי פרחים ועל התקרה מצוירת דוגמת שמיים וכוכבים. על אחד מקירות בית הכנסת כתובים שמות קורבנות יהודיים ממלחמת העולם הראשונה והשנייה. מומלץ מאד לבקר ולהתרשם מעוצמתו של בית הכנסת ומהמורשת היהודית החזקה המורגשת בו.