אאא

זה כבר אינו רופא בודד או סתם שמועת מסדרון: יותר ויותר רופאים – חלקם בכירים - מעידים בימים האחרונים באזני מנהלים בקופות החולים, וכעת גם בשיחות לציטוט עם העיתון 'גלובס', כי שר הבריאות יעקב ליצמן מאותת להם בצורות שונות שלא להצטרף לפי שעה להסדרים מול קופות החולים במסגרת הרפורמה החדשה בניתוחים הפרטיים, ו"שהוא ידאג לכך שיוחרגו מהרפורמה ויורשו להמשיך לקבוע בעצמם את שכרם", כלשון הרופאים.

למרות האיתות הברור והמוזר של ליצמן, חלק מהרופאים החליטו כן להצטרף להסדרים, אך יש מי שכבר החליטו לחזור בהם מהסיכומים עם הקופות אף שכבר חתמו על הסכמים ולסמוך על דברי ליצמן.

גורם בכיר במערכת אומר: "זה כאילו ששר הבריאות עובד אצל קומץ של רופאים בכירים ובניגוד לכל היגיון הוא נותן יד למהלך שרק יפגע בציבור. הרי בלי ההחרגה הזאת הרופאים האלה היו מצטרפים אל ההסדרים של הקופות כי אין להם באמת ברירה אחרת, אז למה הוא כל כך דואג שהרופאים ירוויחו יותר על חשבון הציבור?". גורם אחר הוסיף: "הדבר הזה מתחיל להיראות כמו המאפיה בהתגלמותה".

מעט רקע: החרגת רופאים מהרפורמה מאפשרת להם להמשיך לקבוע את שכרם בעצמם מול המטופלים שמבקשים לבחור מנתח פרטי או לקבל חוות דעת נוספת של מומחה במסגרת הביטוחים המשלימים. עבור הרופאים שיוחרגו, יורשו המטופלים לקבל החזר מסוים מהביטוח המשלים. הבחירה של יתר המומחים, בהתאם לרפורמה החדשה, תיעשה רק מתוך רשימות סגורות (מה שמכונה - 'הסדר') ובתמורה להשתתפות עצמית שנקבעה מראש ואושרה על ידי משרד הבריאות. שכר המנתחים שאינם מוחרגים נקבע מעתה במו"מ שבין הרופא לקופת החולים, ולפי משרד הבריאות ברוב המקרים השיטה החדשה הפחיתה את שכר המנתחים וגם ההשתתפות העצמית של המבוטח הוזלה.

מעניין לציין, כי הלחץ המרכזי של ליצמן לא מופעל על הרופאים, אלא על קופות החולים. העיתון 'גלובס' מדווח, כי ליצמן הורה לעצור את תקציב התמיכות לשירותי בריאות כללית העומד על 150 מיליון שקל, מתוך ציפייה שהכללית "תבין את הרמז" ותעביר לו בהקדם רשימה עם פירוט הרופאים המוחרגים. בכירים בכללית ובמשרד הבריאות רואים בצעד הזה של ליצמן "חציית קווים", ועל פי הערכות כבר נעשו פניות בעניין לגורמים משפטיים. "איפה אנחנו חיים אם השר הממונה עוצר כסף שאושר על ידי ועדה במשרדו, וכל זה כדי לשרת אינטרס הפוך מהאינטרס הציבורי", אמר היום אחד הגורמים.

מנגד, שר הבריאות טוען שהחוק החדש מחייב את הקופות לבצע את ההחרגה הזאת בהתאם לסיכומים שלו עם משרד האוצר. אך זה אינו מדויק, בלשון המעטה, מאחר ובפועל החוק קבע כי הקופות "רשאיות" להחריג עד 50 רופאים אך אין עליהן חובה לעשות זאת. יודגש, כי ליצמן התנגד מראשית הדרך לרפורמה המדוברת, אבל נתן בסופו של דבר את הסכמתו כחלק מהסיכומים עם משרד האוצר שכוללים תוספת של מאות מיליוני שקלים לחיזוק מערכת הבריאות הציבורית.

בינתיים, מי שכבר מצמצה היא קופת חולים מאוחדת, שהציגה רשימה של 20 רופאים "כוכבים" שיוחרגו מהרפורמה. הרשימה כוללת בין היתר את פרופ' ג'ק בניאל, אורולוג מבילינסון, פרופ' יוסף קלאוזנר, כירורג כללי בכיר מאיכילוב, פרופ' אייל שיף, גינקולוג משיבא, פרופ' אורנה גייר, רופאת עיניים מביה"ח כרמל ועוד.

גם במכבי, אמנם לא ממהרים לפי שעה להודיע על רשימת מוחרגים, אך גם לא ממהרים להיאבק בדרישה. במאוחדת מבהירים בתגובה, כי הקופה גיבשה את הרשימה בשל צורך ענייני כדי להתמודד כקופה קטנה מול רשימות מפוארות כמו זו שמציגה הכללית, ולא כתוצאה מלחץ.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כאמור, מי שלעת עתה מתייצבת בחזית מול ליצמן היא ה'כללית', במיוחד לאור העובדה שרשימות ההסדר שלה כוללות כ-1,050 רופאים מומחים ובהם השמות הגדולים ביותר בכל תחום. למעשה, ביום חמישי האחרון הכללית הכניסה להסדר גם את רופאי השר"פ של הדסה.

בקופות החולים ובמשרד הבריאות חוששים כעת מפני הלחץ שמופעל בעניין, שיוצר את הרושם שברשימות המוחרגים יופיעו "הטובים ביותר", וזה גורר אנדרלמוסיה מצד כל יתר הרופאים, מה שעלול לגרום ל"מרוץ" של רופאים שיעשו כל מאמץ להיכנס אל רשימות המוחרגים - אם לא עכשיו אז בהמשך.

גורמים מקצועיים במשרד הבריאות כבר הזהירו מראש כי רשימות שיחריגו רופאים שלא על פי קריטריונים ברורים וסבירים לא יעמדו במבחן בג"ץ. עתירות לבג"ץ כבר הוגשו כנגד עצם הרפורמה על ידי ההסתדרות הרפואית ועל ידי שורה של כירורגים, ולא מן הנמנע כי רשימות המוחרגים יגררו עתירה נוספת. "איך אני אסביר למה החרגתי מנהל מחלקה מאיכילוב ולא את המקביל שלו משיבא? לפי איזה קריטריון זה אמור להתבצע?" שאל בשיחה עם "גלובס" אחד הגורמים.

תגובת לשכת שר הבריאות יעקב ליצמן לפרסום: "לגבי תקציב התמיכות של קופת חולים כללית, השר לא הקפיא את הכסף בגלל ענייני הרפורמה אבל הוא בהחלט נוקט בכל דרך כדי שקופות החולים יגישו את רשימות הרופאים המוחרגים כפי שהן צריכות לעשות. ככלל, שר הבריאות מכחיש מכל וכל את הטענה שהוא פנה או רמז לרופא בעניין ההחרגה מהרפורמה".