אאא

שר הבריאות יצא לאחרונה במאבק במזון שאינו בריא והיום הוא סימן מטרה נוספת. ח"כ יעקב ליצמן הכריז היום (ד') כי יאסור על חלוקת שוקו עתיר סוכר בקייטנות, וכן מכירת ממתקים בבתי ספר. הוא הודיע כי הגיע לסיכום עם שר החינוך לפיו קייטנות שיחלקו שוקו עתיר סוכר לא ימומנו: "צריך להפסיק את הזבל הזה".

במהלך הכנס שהתקיים בגני התערוכה בתל אביב, נאם ליצמן בהרצאת הפתיחה ודיבר על מגיפת ההשמנה בישראל: "אנחנו גרועים בסוכר פר נפש (מקום ראשון בעולם, נ.ל) ובהשמנה אנחנו מקום רביעי או חמישי של הכי גרועים בעולם. צריך להוריד את זה, להפסיק לתת לילדים את הזבל. זה מזיק לנוער, ואפעל שלא יימכרו דברים מתוקים בבתי הספר". 

אז עבר ליצמן לשוקו, וקבע כי יאסור את חלוקתו בקייטנות: "שוקו עתיר סוכר לא יהיה יותר, אאסור את תופעת השוקו בקייטנות. בשיתוף עם שר החינוך לא ימומנו קייטנות שיחלקו אוכל לא רצוי לילדים".

כזכור, לפני כחצי שנה תקף ליצמן את רשת ההמבורגרים מקדולנד'ס, וקרא שלא לצרוך ג'אנק פוד: "מקדולנדס אאוט, לא במדינתנו", קרא ליצמן בכנס הקרדיולוגים הארצי באפריל, "אני יודע שחברות גדולות ואנשים לוחצים ולא אוהבים את זה, אבל יש לי סוד בשבילכם – אין לי פריימריז".

בנוסף, מקדם משרד הבריאות את רפורמת "המדבקות האדומות" שיסמנו מוצרים בהם יש עודף שומן, סוכר ומלח. על פי היוזמה מזון שיהיה בו עודף של החומרים האמורים יסומן באמצעות מדבקה אדומה ורק אם תופחת הכמות יקבל המוצר מדבקה ירוקה. יצרני המזון כבר הכריזו מלחמה על הרעיון שיביא לסימונם של כ-60% ממוצרי המזון בישראל.

תנובה ויוטבתה (שטראוס) שמייצרות שוקו סירבו להגיב לדברי ליצמן. מטרה נמסר: "טרה גאה להיות המחלבה הראשונה בישראל שמייצרת שוקו ללא תוספת סוכר וללא תוספת של ממתיקים מלאכותיים, החל מראשית 2015. וכן,להיות היחידה בישראל שהוציאה את הסוכר המוסף מכלל אריזות השוקו שלה".