אאא

העיניים, האיבר החשוב והרגיש הזה שאחראי על החוש המורכב ביותר שלנו, הן גם איבר שמועד לבעיות קשות, ולקשיים בראייה יש השלכות על הישגים בלימודים,

על ביטחון עצמי ויכולות ספורטיביות, קבוצתיות וחברתיות. החדשות הטובות הן שרבות מהן ניתנות לפתרון יעיל אם הן מאותרות בזמן הנכון, קרי – במהלך הילדות, שבה חוש הראייה נמצא עדיין בתהליך התפתחות.  

הנה שלוש נקודות ציון חשובות במהלך שש שנותיו הראשונות של הילד, שבהן מתבצעות בדיקות עיניים מקיפות:

מיד לאחר הלידה - בדיקת רפלקס אדום.

כאשר הכל תקין, אמור הרופא לראות החזר אדום מהעיניים, באופן המזכיר את "העיניים האדומות" שמתקבלות פעמים רבות כשמצלמים עם מבזק. לכן גם נקראת הבדיקה "רד רפלקס" - כלומר, החזר אדום. היעדר החזר אדום מעיניו של התינוק עלול לרמוז על כמה בעיות אפשריות:

קטרקט (ירוד): מחלה שבה עדשת העין מאבדת את שקיפותה. אם הבעיה אינה מאובחנת ומטופלת בשבועות הראשונים לחייו של התינוק הנזק לראייה עלול להיות בלתי הפיך.

היפרדות הרשתית מהדופן האחורית של גלגל העין. כתוצאה מכך הרשתית מפסיקה לקבל אספקת דם, ועלולה להתנוון אם הבעיה אינה מטופלת במהירות.

רטינובלסטומה: סרטן ברשתית העין. אם הגילוי הוא מוקדם, שיעור הריפוי הוא כמעט 100%.

חשוב לוודא כי בדיקת הרד ריפלקס אמורה להתבצע לפני שחרור התינוק מבית החולים. אם הבדיקה לא בוצעה יש לגשת בדחיפות לרופא ילדים או עיניים ולבצעה.

גיל 12-6 חודשים - רטינוסקופיה ובדיקת קרקעית העין                           

בדיקה פשוטה, הנמשכת כמה דקות, שאותה יש לבצע גם אם לכאורה אין לתינוק בעיות ראייה. הבדיקה נערכת בחדר חשוך. הרופא מאיר לתוך עיניו של התינוק באמצעות פנס מיוחד, ומביט בהן דרך עדשות מיוחדות. הרטינוסקופיה מאפשרת לקבוע אם התינוק זקוק למשקפיים, ובדיקת קרקעית העין בוחנת את תקינות עצב הראייה, הרשתית וכלי הדם של הרשתית.

בדיקה כזו יכולה לחשוף כמה בעיות, שחשוב לטפל בהן בשלב מוקדם ככל האפשר:

קוצר או רוחק ראייה: מצב הנוצר כאשר העין אינה מצליחה למקד את התמונה שהיא קולטת. אפשר לפתור את הבעיה בקלות בעזרת משקפיים.

עין עצלה: כשאחת מהעיניים אינה מתפקדת כראוי המוח מתעלם מהמידע שמגיע ממנה ומעדיף להשתמש רק בעין הבריאה. אם הבעיה אינה מטופלת בזמן, עלול להתפתח בעין זו ליקוי ראייה חמור שיכול להגיע אף לעיוורון.

פזילה: מצב הנוצר כשהעיניים אינן מסתכלות באותו כיוון. פזילה פוגעת בראייה התלת-ממדית, ואף עלולה לגרום לעין עצלה.

גיל שלוש וחצי - בדיקת סקר

בגיל שלוש וחצי יש לערוך לילד בדיקת עיניים, כדי לוודא שראייתו תקינה. לא כדאי דחות את הבדיקה, מפני שבגיל זה עדיין אפשר לטפל בעין עצלה ולשפר את ראייתו של הילד. כל עיכוב בגילוי ובטיפול עלול להותיר אותו עם ראייה לקויה במשך כל חייו. הבדיקה פשוטה מאוד ונמשכת כמה דקות: הרופא מראה לילד ממרחק תמונות שונות, ומבקש ממנו לזהות את מה שמוצג בהן. בדיקה זו יכולה לחשוף קטרקט, קוצר או רוחק ראייה, עין עצלה ופזילה ולהוביל לפתרונות מהירים ויעילים.

גיל שש לפי הוראת משרד החינוך, כל ילד העולה לכיתה א' חייב לעבור בדיקת עיניים. הבדיקה נמשכת כמה דקות, ובמהלכה מוצגות בפני הילד תמונות שונות והוא מתבקש לתאר אותן.

ומלבד הבדיקות הללו, הנה כמה סימנים לכך שכדאי לקחת את הילד לרופא עיניים:

אם עיניו אדומות או דומעות.

אם העפעפיים אדומים, נפוחים, או נראים כאילו "צנחו" או נשמטו.

אם הילד פוזל.

אם הוא סובל מדלקות עיניים חוזרות.

אם הוא נוהג לשפשף את עיניו לעתים קרובות.

אם הילד מרבה למצמץ.

אם הילד נוהג לעצום עין אחת או לכסותה, ואם הוא  מרבה להטות את ראשו לכיוון אחד.

אם הילד נוהג לקרב את ראשו ללוח או למחברת, או יושב קרוב מאוד לטלויזיה.

אם הילד נרתע מאור חזק.

אם הילד מתלונן על ראייה כפולה.

אם הוא מתלונן לעתים קרובות על כאבי ראש, סחרחורות ובחילה. 

בברכת ראייה צלולה ועמוקה.

הכתבה נערכה בשיתוף מאוחדת. תוכן הכתבה על פי ד"ר נתן לדרמן, פרופ' פנחס נמט, ד"ר יעקב שאולי, מאוחדת