אאא

משה (מונה) רוזנבלום, מיוצרי המוזיקה החסידית בעשורים האחרונים, נבחר לאחד הזוכים בפרס מפעל חיים של אקו"ם לשנת 2010, לצד הסופר דוד גרוסמן.

מדובר באחד הפרסים היוקרתיים בישראל, ששוויו 30 אלף ש"ח. היוצרים נבחרו על ידי וועדות שיפוט מקצועיות המורכבות מיוצרים ומבקרי תרבות בולטים בתחומים השונים.

בהמלצות לזכייה נכתב בין-השאר: "משה (מונה) רוזנבלום התגלה כעילוי מוסיקלי נדיר עוד בילדותו, כשהוא מחבר בין הטקסטים מן המקורות לבין מוסיקה שהיה בה מן החידוש והיצירתיות הרעננה. מאוחר יותר הוא התנסה גם בחיבור תמלילים שאינם מן המקורות אך עם זאת שואבים את השראתם מן ההוויה השורשית של עם ישראל. דוגמא לכך, היתה כאשר הוביל את להקת נחלי רון, כשהוא בן 17 בלבד (כתלמיד ישיבת כפר גנים) והוציא את הלהקה מתוך המיליה הצר של הישיבה אל הציבוריות הרחבה.

כבר אז הוא הוביל ז'אנר אקספרימנטאלי טבוע בחותם מיוחד ששילב בין הרקע המוסיקלי החסידי אותו שאב מבית החסידים של גור ברמת גן לבין אקלים תרבותי רחב של מוסיקה ישראלית עכשווית. מונה חיבר בין המוסיקה העכשווית לבין "מוסד חדש" שנקרא להקות הפרחים (מקהלות ילדים) בארץ ובעולם, הן כמעבד והן כמלחין. בין להיטיו הגדולים שהפכו נחלת הציבור כולו: "משיח" (אני מאמין) שהלחין יחד עם מרדכי בן דוד שהפך להמנון מושר בפי כל עד שיש רבים החושבים כי יצירה זו היא עממית, "מוריה" שהוא שיר כיסופים, לירי ופיוטי ו"ריבונו של עולם" שהפך לנכס צאן ברזל בעולם התפילה.

מונה רוזנבלום הוא גם מנהלה המוסיקלי של להקת הרבנות הצבאית ועבד בצמוד לגדולי הזמר החסידי לדורותיו כמו בן ציון שנקר הוותיק, מרדכי בן דוד, אברהם פריד, דדי גראוכר ועוד רבים. דרך ארוכה עבר מונה רוזנבלום מאז החל את דרכו המוסיקלית מאז תקליטו הראשון "פרחי ירושלים" של יגאל צליק ועד היום ועוד ידו נטויה".

מנחם טוקר, מי שמלווה את המוזיקה החסידית בחמש-עשרה השנים האחרונות, אומר אמש בתגובה ל'כיכר השבת': "אני שמח שאקו"ם סוף-סוף החל להתייחס למוזיקה החסידית. על-פי הבחירה שלהם במונה רוזנבלום, נראה שהמוזיקה הזאת (החסידית. מ"כ) לא זרה להם, כי מגיע לאיש הזה בלי שום ספק".

לדבריו, מונה הפך להיות גאון מוזיקלי שהצליח לגעת בציבור החסידי מצד אחד ובציבור המודרני מצד שני. "הוא תמיד התעדכן במוזיקה האקטואלית וידע היטב איך לנתב את דרכו. אם היום הוא יוציא דיסק חדש, גם נער צעיר, לכאורה מ'הדור החדש', יוכל להנות ממנו.

"מגיע למונה את הפרס - ובגדול, ולא רק מהצד המוזיקלי, אלא גם מהפן השיווקי. הוא האיש הראשון שהצליח לשלב בין חברת מזון לשיווק דיסק, מה שהיום הפך לתופעה קבועה אצלנו. אני מאחל לו הצלחה גדולה בהמשך ומקווה שבשנים הבאות, אקו"ם לא ישכח את היוצרים הנוספים במגזר שלנו".

יצויין, כי כיום רוזנבלום מגיש תוכנית שבועית ברדיו 'קול-ברמה'.