לאורך כל הדורות גם בתקופות קשות שעברו, עמ"י חוגג את שמחת תורה. לאחר שבעת ימי שמחה בסוכה, חג שמחת תורה עומד בפני עצמו. זהו יום בו אנו מסמלים את סיום המחזור השנתי של קריאת ספרי התורה והתחלה של מחזור מחדש.

אותה תורה - אותה אישה 

על אף שזו אותה תורה שניתנה לנו לפני שאלפי שנים אנו חוגגים את התחדשות המחזור בכל שנה, במעגלים של ריקודים ומחולות עם ספרי תורה ומברכים את ברכת הגשם בציפיה לשפע. חג שמחת תורה נמצא במדרגה הגבוהה ביותר של חגי תשרי, זאת כי בשמחת תורה נוצר החיבור החזק ביותר של עמ"י לקב"ה החיבור ע"י כלי התקשורת שלנו התורה הקדושה.

הדיבור המחבר

דיבור עמ"י לקב"ה באמצעות התורה כמוהו כתקשורת בין בני הזוג. קשר בין בני זוג יכול להיות מושלם בכל התחומים, ואם יחסר ביניהם רק הדיבור המחבר. ההנחה שזוגיות טובה ככל שתהיה, ללא תקשורת יהיה בה קושי לבני הזוג להתחבר.

בר"ה העתרנו בתפילות ובתרועת קול השופר והתחרטנו בעשרת ימי תשובה וביקשנו סליחה, ביוה"כ לפני ה' כשאנו ניצבים וצמים כמלאכים, זכינו והגענו לחג הסוכות בביטחון ואמון מלא, עד כדי יציאה ממקום בטוח לסוכה ארעית, חגגנו שבעה ימים בהלל ובשמחה גוברת, רק לאחר כל התהליך בא חג שמחת תורה.

חז"ל מלמדים אותנו כי התהליך הזה הוא מדרג של התחברות והתקשרות ללא מחיצות, זה חיבור אינטימי בין הקב"ה לעמ"י בו אנו מגיעים לתחושת שמחה מהותית ומשפיעה, בשלב הזה השמחה כ"כ גדולה עד כדי שיש קושי להיפרד מאותה שמחה הממלאת את הלב, זה אך טבעי שיש רצון להמשיך ועושים הקפות שניות ברוב עם.

כך בקשר הזוגי, לאחר השקעה נמרצת בעקביות, תקשורת בדו שיח, על-ידי הדיבור נוצר חיבור, עד כדי הגעה לאמון וביטחון אחד בשני. וכשנמצאים בחיבור אמיתי, הדבר יוצר אווירת שמחה כ"כ גדולה שבני הזוג נהנים ומתאווים לשהות במחיצת אותה אווירה כל השנה. גם המחול והריקודים הם במעגלים. זה מסמל כי אין ראשון ואין שני, אלא כל אחד במעגל משלים בחשיבותו וממשיך לשלם.

ברכת השפע

בשמחת תורה אנו מברכים את ברכת הגשם. גשם מסמל צמיחה ושפע, לאחר שזרענו בעמל רב לפני הבורא, התקדמנו בשלבי הקרבה, בתפילה, בקשה והודיה ויש ציפיה גם לצמיחה - תוצאה מצמיחה לאורך השנה כולה.

כך גם בקשר הזוגי, ניתן לנצל את האנרגיה השמחה הזו שנוצרה לאחר ההשקעה ולהשביח בה את השנה כולה. גם אם זו "אותה תורה" לחגוג כל פעם מחדש, בכוח הדיבור לקשר וליצור חיבור ולהעלות את בני הזוג למדרגה גבוהה של אינטימיות רגשית והתקרבות ביניהם כל פעם מחדש. ההתקרבות יוצרת הבנה מה שגורם לשמחה ואהבה גדולה. כמו בזוגיות כך אנחנו מול בורא עולם ע"י הכלי המקשר בנינו - התורה הקדושה. 


הכותבת היא יועצת זוגית ומשפחה, פסיכותרפיסטית, מנחת סדנאות.