ישראל במלחמהישראל במלחמה
מבוך הרגשות

"רוצה גם": כיצד נעזור לילדים להתגבר על מפלצת הקנאה?

לא נעים, יוסי הגדול מתחיל לבכות כי אחיו הקטן קיבל מתנה. כיצד נראית קנאה אצל ילדים? וכיצד הורים יכולים לעזור לקטנטנים שלהם להתגבר על מפלצת הקנאה? (הורות, ילדים, נשים).

טובה אור | כיכר השבת |
קשה לילדים להתמודד עם קנאה (צילום: שאטרסטוק)

יוסי המתוק חזר עם צעצוע מגרה שקיבל לכבוד יום הולדתו של החבר. אחיו דני הביט בצעצוע בעיניים בורקות. תחילה ניסה למשוך את הצעצוע מידיו של יוסי ומשלא הצליח, פרץ בבכי סוער והחל לבעוט לכל עבר. מכירים את התופעה?

חני, ילדה שמחה ושובבה מרבה לחייך ולהשתובב, עד שעולה לה המרירות הקבועה, כשאמא מחלקת ממתקים לילדים. היא שואלת: "למה לרותי שמת יותר?" כשאמא מחליטה לצאת עם אחד הילדים היא שואלת: "למה לא איתי?" לא משנה כמה חום ומתנות ותשומת לב ירעיפו עליה, היא לא תהיה מסופקת. תמיד עיניה צרות באחיה ואחיותיה. מכירים את התופעה?

קנאה היא רגש מורכב שאפילו מבוגרים מתקשים לנווט את עצמם בתוכה, שלא לדבר על ילדים. כהורים, זה מביך ומאתגר לראות את ילדכם מתמודד עם קנאה. עם זאת, חשוב להכיר בכך שקנאה היא חלק טבעי מרגשות אנושיים ויכולה לשמש הזדמנות לצמיחה והתפתחות רגשית.

קנאה אצל ילדים עשויה להתבטא בדרכים שונות, בהתאם לגילם ולשלב ההתפתחותי שלהם. סימנים נפוצים של קנאה כוללים:

התקפי זעם והתפרצויות רגשיות

קנאה יכולה לעורר רגשות עזים, להוביל להתקפי זעם או התפרצויות רגשיות. ילד עלול לבכות, לצרוח או להפגין תוקפנות כאשר הוא תופס מצב כלא הוגן או כאשר תשומת הלב מופנית למקום אחר.

נְסִיגָה התפתחותית

חלק מהילדים עשויים לסגת להתנהגויות קודמות, כגון מציצת אגודל, הרטבת לילה או היצמדות לחפצים מנחמים, כדרך לחפש ביטחון ונחמה כאשר הם חשים קנאה.

השוואות ותחרות

ילדים עשויים כל הזמן להשוות את עצמם לאחרים או לעסוק בהתנהגויות תחרותיות כדי להשיג תשומת לב או הכרה. זה יכול להיות ברור ביריבות בין אחים או בין עמיתים.

נְסִיגָה תקשורתית

במקרים מסוימים, ילדים עלולים לסגת מאינטראקציות חברתיות או להיות שקטים ומאופקים כאשר הם חווים קנאה. הם עלולים להרגיש מוצפים מהרגשות שלהם ולא בטוחים כיצד לבטא אותם.

כיצד נעזור לילדנו להתגבר על הקנאה?

להכיר ולאמת רגשות

הצעד הראשון בעזרה לילד להתגבר על קנאה הוא להכיר ולאמת את רגשותיו. שדרו לילד שזה בסדר להרגיש קנאה ושכולם חווים רגשות כאלה לפעמים. דברו על הרגש והסבירו לילד את רגשותיו. עודדו תקשורת פתוחה על ידי יצירת מרחב בטוח. שאלו את הילד על רגשותיו והקשיבו בתשומת לב ללא שיפוט. זה מטפח אמון ועוזר לילד להבין ולבטא טוב יותר את רגשותיו.

למדו את הילד מהי אמפתיה

אמפתיה היא כלי רב עוצמה להתגבר על קנאה. עזרו לילדכם להבין את נקודות המבט והרגשות של אחרים. עודדו אותם לדמיין כיצד מעשיהם עשויים לגרום לאחרים להרגיש, לטפח חמלה ולהפחית את הקנאה.

קדמו חיזוק חיובי

חזקו התנהגויות חיוביות על ידי שבח לילדכם כאשר הוא מפגין סבלנות, שיתוף או תכונות חיוביות אחרות. זה עוזר להעביר את המיקוד שלהם מחיפוש תשומת לב דרך התנהגויות שליליות להשגת הכרה חיובית באמצעות פעולות חיוביות.

הרמוניה של אחים שותפים

במקרים של יריבות בין אחים, עודדו שיתוף פעולה ועבודת צוות. הקצו משימות משותפות, חגגו הישגים משותפים, והדגישו את החשיבות של תמיכה אחד בשני במקום תחרות.

זמן איכות

ודאו שכל ילד מקבל תשומת לב אישית. הקדישו זמן איכות עם כל ילד כדי לתת מענה לצרכיו ולתחומי העניין הייחודיים לו. זה עוזר להם להרגיש מוערכים ומפחית את הצורך בהתנהגויות של חיפוש תשומת לב.

גידול קל!

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

Mame לאישה הדתית