פרשת ראה

אקטואליה בפרשה עם הרב אליעזר שמחה וייס: מעשינו משפיעים על אחרים

חבר מועצת הרבנות הראשית, הגאון רבי אליעזר שמחה וייס, מתארח מידי שבוע באולפן 'כיכר השבת', ומגיש לצופים ווארט אקטואלי מהפרשה (יהדות)

בפרשת ראה בספר דברים, אנו נתקלים בשינוי דקדוקי משמעותי בפסוק דברים יא' כו-כח: "ראה, אנוכי נותן לפניכם היום ברכה וקללה".

השינוי מתרחש מהיחיד "ראה" לרבים "לפניכם". הכלי יקר מציע כי מחוסר עקביות זו ניתן להבין לאור דברי חז"ל (קידושין מ :ב). כי על פי הגמרא, כל אדם צריך לראות את עצמו כבעל איזון שווה של זכויות וחובות (50/50). תוצאת פעולתם הבאה תטה את המאזניים לצד אחד או לצד אחר, ובכך תשפיע על גורלם.

יתר על כן, הגמרא מייעצת לאנשים לראות את העולם כמצב מאוזן, שבו קיים פוטנציאל שווה לתוצאות טובות ורעות. כתוצאה מכך, פעולותיו של כל אדם יכולות להשפיע משמעותית על כל העולם. משה רבנו מדגיש הן את היחיד והן את הרבים, כדי להדגיש את הרעיון שאנו אחראים על מעשינו, אך יש לנו גם את היכולת להשפיע על כל העולם. מכאן שפעולותיו של כל אדם יכולות להשפיע משמעותית על כל העולם.

השלכות העולם האמיתי של מושג זה הן מרחיקות לכת. כל פעולה שאנו נוקטים בה יש לה השלכות שמשפיעות מעבר להשפעה העצמית. אחרים צופים במעשינו, ואנחנו הופכים להיות השפעה חיובית או שלילית עליהם. מעשינו יכולים להשפיע על אחרים ולתרום למצב הכללי של העולם.

שני סיפורים ממחישים את מושג זה:

מעיל הפרווה: כאשר קר, אנו יכולים ללבוש מעיל פרווה כדי להתחמם, או שנוכל להדליק אש שתחמם את כולם סביבנו.

בחירות בריאות: אם אנו מזניחים את בריאותנו, זה לא רק משפיע עלינו, אלא גם על משפחתנו, זו אחריות נוספת ועומס רגשי, המשפיעים על רווחתם.

הבנת משמעות מעשינו יכולה לעודד אותנו לעשות בחירות חיוביות שאינן רק מועילות לנו, אלא גם משפיעות לטובה על אחרים ועל העולם כולו. בואו נהיה מודעים למעשינו ונקפיד להשתמש בכוחנו כדי ליצור עולם טוב יותר לכולם.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר