המדריך המלא להגשת תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות

לא פעם קורה לנו שמרמים אותנו ואנחנו עומדים חסרי אונים • מדור צרכנות נבונה מגיש את המדריך המלא להגשת תביעה בביהמ"ש לתביעות קטנות באופן פשוט וקל (צרכנות)

שושי מילר | כיכר השבת |
טופס להגשת תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות (צילום: shutterstock)

כל אחד מאיתנו נתקל לפחות פעם אחת בתרמית חצופה שעוררה את חוש הצדק ומתחה את קצות העצבים. הבטיחו לנו חופשה ב-2,000 שקל וגבו מאיתנו 4,000. רכשנו מוצר והוא התקלקל וכשפנינו לנותן השירות הוא פשוט דחה אותנו בעזות מצח. בקיצור, כולנו נתקלנו לפחות פעם אחת בישראלי הרמאי והמכוער. רבים מאיתנו עומדים חסרי אונים אל מול מצבים כאלו, חוסר אונים משתק שהורס לנו את היום.

הבשורה הטובה, זה לא צריך להיות כך, חשוב לדעת שיש מה לעשותֱ, ואת הכסף שלכם תוכלו לקבל במלואו בפרוצדורה פשוטה - בית המשפט לתביעות קטנות. עימדו על זכויותיכם.

יש ששומעים את המילה "בית משפט" ומיד נכנסים לחשש. אך האמת שאחרי שתקראו את המדריך הפשוט הבא על בית המשפט לתביעות קטנות, תבינו כי מדובר בפרוצדורה כל כך פשוטה ויעילה שלא תבינו איך לא ניסתם את זה לפני. מילה אחת לפני שנתחיל - חשוב שתבינו כי בית המשפט לתביעות קטנות הוא לחלוטין לא דומה לכל בית משפט אחר ששמעתם עליו.

כדי להפיג את החשש וכדי להבין במה מדובר, עוד לפני שאתם קוראים את המדריך כדאי לכם לבקר לפחות פעם אחת בביהמ"ש לתביעות קטנות. כך תלמדו איך מתנהל הדיון המשפטי. חוויה מעניינת בפני עצמה.

מדור צרכנות נבונה מגיש לכם מדריך מקוצר להגשת תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות.

מהו בית משפט לתביעות קטנות?

1. בית משפט לתביעות קטנות אינו בית משפט רגיל. הוא הוקם במטרה לסייע לציבור להגיש תביעות כספיות בסכומים קטנים יחסית. כיום תביעה בביהמ"ש לתביעות קטנות הנה עד סכום של 32,700, סכום זה מתעדכן מדי פעם באתר הרשות השופטת.

הנתבעים מייצגים את עצמם ללא עורך דין (למעט בעלי מוגבלויות). אין צורך לדעת את החוק (אבל כדאי לקרוא את החוק הנוגע לתביעה שלכם) וכללי השכל הישר משמשמים כשחקן עיקרי באולם בית המשפט.

הדיון הוא קצר ומהיר, ורוב הפרוצדורות הקשיחות המתנהלות במשפט רגיל לא קיימות.

2. אפשר לתבוע גם החלפה של מוצר או תיקון של מוצר, ביטול עסקה והשבה. עם שווי המוצרים הם עד הסכום האמור.

3. בתביעות קטנות אין אפשרות לדון ביחסי עובד ומעביד, מאחר שסוגיות אלו בסמכות בית הדין לעבודה.

4. בית המשפט לתביעות קטנות לא מתעסק ב"זוטי דברים", מה שאומר שלא יעיל ללכת לתביעה מול חבר שלא החזיר הלוואה של 200 ש"ח.

5. שימו לב, ניסיתם את ההליך בתביעות קטנות והתלהבתם? אל תיסחפו, אסור להגיש יותר מחמש תביעות בשנה.

בית המשפט לתביעות קטנות: היכן מגישים תביעה?

בבתי המשפט לתביעות קטנות בדיוק כמו בהלכה, "הולכים אחר הנתבע". מה שאומר שתאלצו להגיש את התביעה באחד מן המקומות הבאים:

1. בית המשפט שבאזור שיפוטו נמצא, מקום מגוריו של הנתבע, מקום עסקו של הנתבע.

2. או בבית המשפט שבאזור שיפוטו בוצעה העסקה או נחתם החוזה.

3. במקרה והעסקה לא נחתמה, או שמוצר לא נמסר לכם, אז תגישו את התביעה בבית המשפט בו הייתה אמורה העסקה להתבצע או אמור היה אמור המוצר להימסר.

כיצד מגישים תביעה בבית משפט לתביעות קטנות?

1. תביעה בבית המשפט לתביעות קטנות מוגשת על ידי כתב תביעה מודפס. בכתבה זו מתחת לתמונה הראשית (בראש הכתבה) העלינו לשימושכם דוגמה לכתב תביעה, אתם יכולים להוריד אותה ולהשתמש בה.

2. בכתב התביעה צריך למלא מספר פרטים טכניים וחשובים, למשל, פרטים מלאים של התובע והנתבע, מקום הדיון ומספר התיק של הדיון.

3. לאחר מכן יש לכתוב את פירוט התביעה (אפשר גם בכתב יד ברור, אך עדיף לכתוב במחשב). סיפור המקרה חייב להיות מדויק, עם תאריכים ופרטים מדויקים ככל האפשר (ברמת הסבירות ההגיונית). יש לפרט את כל עילות התביעה ואת כל הנזקים האפשריים שנעשו, מאחר ואי אפשר לתבוע פעמיים בגלל אותו עניין.

4. כל נזק שאתם טוענים שאירע לכם חייב להיות מגובה במסמכים שיצורפו בנספח. למשל אם נדרש פיצוי בשל הפסד שבוע עבודה, יש לצרף תלוש משכורת המעיד כמה שווה אותו שבוע עבודה.

אם נדרש החזר הוצאה, יש לצרף קבלה תקפה וחתומה וכן הלאה. כל הנספחים יסודרו לפי סדר הא-ב.

5. יחד עם הגשת התביעה יש לשלם אגרת בית משפט בשיעור של אחוז מסכום התביעה.

6. את התביעה יש לשלוח לבית המשפט בדואר רשום, או להפקיד אותו במזכירות בית המשפט.

הפקידים יידעו אתכם את התאריך והשעה שבהם ייערך המשפט.

כיצד מתנהל המשפט?

1. כאמור משפט בתביעות קטנות מתנהל בצורה מקילה יחסית, פחות פורמלית, יותר פשוטה ומהירה.

2. התובע והנתבע אינם רשאים להיות מיוצגים על ידי עורך דין. במקרים מיוחדים אפשר לבקש מהשופט על ידי ארגון שהוסמך לכך או עו"ד (מקרה שהאדם אינו דובר את השפה ומוגבלויות אחרות).

3. אם הצד שכנגד קיבל אישור להיות מיוצג על ידי עורך דין, סביר שהשופט יתיר גם לצד השני לשכור עורך דין, כדי לאזן.

4. אם שני הצדדים מסכימים, השופט ראשי לדון בתביעה כבורר, במקרים רבים מאוד השופט מבקש לשמש כבורר ופוסק סכום פיצוי ממוצע. השופט גם יכול לשלוח את הצדדים לבורר או מגשר שליד בית המשפט בהסכמת הצדדים.

5. אם שני הצדדים מסכימים, בית המשפט יכול לתת פסק דין על דרך הפשרה, כלומר להחליט לקבל את התביעה, באופן מלא או חלקי, או לדחות אותה, זאת מבלי שינמק בהכרח את החלטתו.

מתי מקבלים פסק דין?

השופט רשאי לתת פסק דין כבר בתום הדיון, אולם הוא רשאי לדחות את מתן פסק הדין למועד מאוחר יותר, לא יאוחר משבעה ימים מתום הדיון.

כיצד לערער?

כדי להגיש ערעור על פסק דין של בית המשפט לתביעות קטנות צריך לקבל רשות לכך מבית המשפט המחוזי. את בקשת הרשות לערער יש להגיש לבית המשפט המחוזי תוך 15 ימים מיום קבלת פסק הדין.

מה קורה אם לא מתייצבים למשפט?

1.. אם שני הצדדים לא מופיעים – התביעה תימחק. כשהתביעה נמחקת – אפשר להגישה מחדש.

2.. אם מופיע התובע אך הנתבע לא מופיע למרות שכתב התביעה הומצא לו כדין – ייתן בית המשפט פסק דין על סמך כתב התביעה.

3. אם הנתבע מופיע אך התובע לא מופיע – התביעה תידחה. כשהתביעה נדחית – לא ניתן להגיש אותה מחדש. בכל אחד משלושת המקרים הללו אפשר לפנות לבית המשפט ולבקש לבטל את פסק הדין, תוך 30 ימים מיום קבלת פסק הדין, או מאוחר יותר – תוך בקשה מנומקת להארכת המועד.

הערות חשובות:

1. המידע המוצג כאן אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי כלשהו, אינו מהווה המלצה לנקוט בהליך זה או אחר בעניין פרטני ו/או משום חיווי דעה אודות סיכוי ההליך.

2. אין באמור בכתבה משום היתר הלכתי ללכת לערכאות. בתי המשפט לתביעות קטנות אינן נחשבות לערכאות על ידי חלק מן הפוסקים, אך יש אוסרים. יש לקבל היתר הלכתי מרב לפני התביעה בביהמ"ש לתביעות קטנות, המדריך מיועד רק לאלו שקבלו היתר הלכתי לתבוע בבית משפט לתביעות קטנות. כל אחד יעשה כפי שיורה לו רבו.

הפרטים בכתבה באדיבות המועצה הישראלית לצרכנות.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר