ל"ג בעומר: יונת הפלא של רבי שמעון בר יוחאי

חבריו של רבי שמעון ישבו בבית המדרש שבגליל וליבם מלא דאגה. לעת ערב, הגיעה היונה ממקום מחבואו, עם דברי תורה מזהירים. רבים הסיפורים היפים על רבי שמעון בר יוחאי. הם מלאים אהבת ישראל. רשב"י מברך בעשירות אברך עני. ביום ההילולה נתבונן במעשיו של ר´ שמעון , כפי שביקש מתלמידיו בשעת פטירתו: "תלמדו ותשננו מידותיי"

ח' יקר | כיכר השבת |
מירון. שמחה של פעם בשנה (צילום: מאיר אלפסי)

בבית המדרש הגדול שבגליל, ישבו החכמים, חבריו ותלמידיו של רבי שמעון, ושקדו על לימוד התורה. הם לא יודעים היכן מתחבא רבם הנערץ.

רבי יהודה בר עילאי בוכה על המצב הנורא הזה, אי אפשר להשלים עם חסרונו של רשב"י.

בנו, רבי יוסי שולח יונה עם פתק ומתחנן לד´ שהיא תעשה את שליחותה ותגיע למקום מחבואו של הצדיק. לעת ערב מגיעה היונה עם דברי תורה מאירים ומזהירים, כתשובה לכל שאלות התלמידים מבית המדרש שבגליל.

שוב בכה רבי יהודה בר עילאי ואמר: אוי לנו שאיננו יודעים מקומו של רבינו. אבל, הוא מתעשת ואומר: בזכותו אנחנו יודעים הכל!. ממקומו הוא מגן עלינו וכולנו ממשיכים ללמוד ממנו.

אכן, תורתו מגן לנו והדרכים שהאיר – סלולות בעבורנו.

ומה הכי חשוב? – התקשרות לצדיק

אבל הכי חשוב שנתבונן בתופעה הנפלאה הזו, של אהבת הצדיק אשר חי כאן לפני יותר מאלף שמונה מאות ושמונים שנה. אשר לכבודו יש את ה"אירוע הגדול של השנה".

רבי שמעון נולד חמישים שנה אחרי חורבן בית המקדש השני, אביו יוחאי היה – תלמידו של רבי עקיבא. ומצד אמו היה נכד של הלל הזקן – נשיא ישראל.

רבי שמעון חווה את החורבן במנה גדושה. שכן הממשל הרומאי באותם ימים לחם נגד כל סממני יהדות. רבו הנערץ, רבי עקיבא – הוצא להורג בקיסריה בעיצומו של יום הכיפורים והוא עצמו? נרדף על ידי השלטונות והיה צריך לברוח ולהסתתר במערה – אבל המחיר השתלם. רבי שמעון הבטיח שהיהדות תימשך.

ומהו קוד הזיהוי?

מסופר שכאשר נכנסו החכמים לכרם ביבנה, הם נאנחו על המצב. הם אמרו שבקצב הזה, עתידה התורה להשתכח מעם ישראל.

והתורה היא הרי קוד הזיהוי שלנו. מבלי התורה – אין עם ישראל. אין אומתנו אומה אלא בתורתה. הם ראו את ההתבוללות – כסוף פסוק חלילה.

רק רבי שמעון נשאר אופטימי. הוא מכריז ואומר: לא! חלילה! לא תשתכח תורה מהעם היהודי. רבי שמעון מאוד מעשי. הוא לא נכנס לדכאונות, אלא הקים מסגרות לימודים לילדים, ישיבות, בתי כנסת. והוא הלך ממקום למקום כשהוא מלמד את כולם במסירות נפש.

ומי מקבל את השכר הכי גבוה? מי שלא מתייאש

רבי שמעון עמד ואמר: "אם ראית את הבריות שנתיאשו מן התורה מאוד, עמוד והתחזק בה ואתה מקבל שכר כולם!" – הוא הבטיח שמי שלא ייתיאש וילמד תורה, יקבל שכר נשגב.

רבי שמעון מסר נפשו על היהדות, והרומאים רצו להרוג אותו. הוא היה מבוקש על ידי המלכות, ובילה שלוש עשרה שנים בתוך מערה. כשגופו נעשה פצעים פצעים. וכל מאכלו חרובים - המחיר היה כבד, כל בית סוהר יש בו תנאים משופרים בהרבה. אבל הכל לטובה:

רבי שמעון ובנו רבי אלעזר הצליחו. העם היהודי חי.

אהבת ישראל של רבי שמעון

רבים הסיפורים היפים על רבי שמעון בר יוחאי. הם מלאים אהבת ישראל. רשב"י מברך בעשירות אברך עני. ומבטיח שנטילת ידים בשפע היא סגולה לעשירות. הוא מברך זוג שיזכו לילדים, כשהם מוכיחים אהבה אמיתית זה לזה. הוא מסלק את השטן, שלא יזיק והוא נוטל על עצמו את כל היסורים. רשבי מבטיח כי הוא ורבי אלעזר בנו פוטרים את העולם מן הדין.

ביום ההילולה נתבונן במעשיו של ר´ שמעון , כפי שביקש מתלמידיו בשעת פטירתו: "תלמדו ותשננו מידותיי, אותם למדתי מרבי עקיבא".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר