אאא

עמיר בניון ומשה קלוגהפט ישתתפו בסרט על השואה שיוקרן במדינה מוסלמית במימון הממשלה. מדובר בקוסובו, מדינה מוסלמית שאין לה יחסים דיפלומטיים רשמיים עם ישראל, שם החליטו בצעד יוצא דופן להפיק סרט על השואה שישודר בטלוויזיה הלאומית של קוסובו. הסרט, יהיה בהשתתפות ניצולים ילידי המקום והזמר עמיר בניון.

בסרט, שישודר בקוסובו במהלך יום השואה הבינלאומי, ישתתף בניון בשירו "האחרון שנשאר" (מילים: משה קלוגהפט, לחן:עמיר בניון) שזכה לביצוע בכורה בטקס שנערך באושוויץ בינואר 2014 בפני משלחת הכנסת.

החיבור בין מפיקי הסרט לבין בניון נוצר במקרה בעת עבודתו בבחירות של היועץ האסטרטגי הבינ"ל משה קלוגהפט בפרישטינה, בירת קוסובו. קלוגהפט, העובד כיועץ אסטרטגי במדינות רבות באירופה, היה באחד הימים מחוץ למסעדה מקומית וניהל שיחת טלפון בעברית. לפתע ניגש אליו מקומי שהזדהה כפלורין זאבי, אחד היהודים הבודדים שחיים כיום בקוסובו. פלורין סיפר לו כיצד שיכנע את רשות השידור של קוסובו להפיק סרט על השואה, קלוגהפט סיפר לו על השיר שכתב לבניון על ניצולי השואה שהולכים ומתמעטים, והשניים החליטו לשתף פעולה.

בניון וצוות הצילום האלבני
בניון (במרכז), קלוגהפט (משמאל) וצוות הצילום המוסלמי מקוסובו
הגדלה

פלורין קיבל את אישורם של בניון וקלוגהפט, תירגם את השיר לאלבנית והזמין את בניון עצמו להשתתף בסרט.

צוות מקוסובו הגיע השבוע לארץ כדי לצלם את הסרט, שמלווה שני ניצולי שואה ילידי פרישטינה בביקור שורשים בקוסבו: שאול גטניו (84), שהתחבא במנזר מקומי וכך ניצל מידי הנאצים, ויפה ראובן (91) שגורשה מפרישטינה למחנה הריכוז ברגן־בלזן.