כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה

דלקת בעצב הראייה – הגורמים ודרך הטיפול

מדוע חשוב לטפל במצב שכזה כמה שיותר מהר וכיצד הרפואה הסינית למחלות עיניים יכולה לעזור? המשיכו לקרוא ותבינו הכל (בריאות)

אילוסטרציה (צילום: אבנטו)

עצבי הראייה אחראיים על המרת קרני האור הנכנסות לעין לפולסים עצביים, שלאחר מכן מתורגמים על ידי מערכת העצבים המרכזית למה שאנחנו מכנים ראייה. מאחר ולעצבים באזור יש תפקיד מרכזי בתהליך, ברגע שמתרחשת דלקת בעצב הראייה המשמעות היא פגיעה בהעברת האותות הללו למוח, מה שמביא לפגיעה גם באיכות הראייה. מדוע חשוב לטפל במצב שכזה כמה שיותר מהר וכיצד הרפואה הסינית למחלות עיניים יכולה לעזור? המשיכו לקרוא ותבינו הכל.

דלקת בעצב הראייה – ממה היא נגרמת וכיצד היא מתבטאת?

ישנן מחלות רבות שמסוגלות לפגוע בראייה בדרגות שונות, כגון אוטם של עצב הראייה, מחלת ניוון רשתית , גלאוקומה ולענייננו, דלקת בעצב הראייה. חלק מהמחלות שהוזכרו, כולל אותה דלקת, עשויות להסתיים ללא טיפול נאות גם בעיוורון. דלקת בעצבי הראייה מתפתחת כתוצאה מחשיפה למחוללים פתוגניים שונים, רעלנים, אלרגנים ועוד באזור.

הדלקת עצמה יכולה להיות מגוונת מבחינת עוצמה וחומרה, אך בכל המקרים מתרחשת פגיעה בראייה, ככל הנראה כתוצאה מפעילות המערכת החיסונית במקום שפוגעת במעטפת של עצבים אלו, הקרויה מיאלין. כאשר המיאלין נפגע, יכולת העברת האותות של עצב הראייה נפגעת ובשל כך מופיעים תסמינים שונים, כגון פגיעה בשדה הראייה, טשטוש ראייה, פגיעה ביכולת זיהוי צבעים, כאבים בעיניים ועוד.

עד כמה דלקת בעצב הראייה מסוכנת?

מאחר ועצבי הראייה מוקפים כלי דם ועוברים ניקוז בצורה טובה, ברוב הפעמים דלקת בעצב הראייה חולפת מעצמה ללא התערבות רפואית כלל, מלבד השגחה שמטרתה לעקוב אחר התגברות או היחלשות התסמינים. הדבר נכון בעיקר עבור אנשים צעירים ללא מחלות רקע שמצליחים להתגבר על המחלה בעצמם. אלא שבאוכלוסייה המבוגרת ו/או כאשר ישנן מחלות עיניים נוספות ברקע או מחלות כרוניות סיסטמיות, אז כן תיתכן האפשרות להתערב מבחינה רפואית על מנת לזרז את ההחלמה וזאת באמצעות מתן סטרואידים.

ברוב המקרים הפרוגנוזה של דלקת בעצב הראייה הינה יחסית טובה, למרות שאם המצב מוזנח או לא נמצא במעקב וישנה התדרדרות, הדבר יכול להוביל לעיוורון. חשוב מאוד גם לציין כי במקרים רבים נמצא קשר בין התפתחות טרשת נפוצה להופעת דלקת בעצבי הראייה בתור תסמין ראשוני. כלומר, מי שמפתח את תסמיני הדלקת בעצבי הראייה עדיף שייבדק לצרכי אבחון או שלילת טרשת נפוצה.

מלבד הטיפול הרפואי הקונבנציונלי – מה ניתן עוד לעשות?

דלקת בעצב הראייה יכולה להסתבך אך בדרך כלל היא חולפת מעצמה לאחר פרק זמן של מספר שבועות עד חודשים. בזמן הזה הסובלים ממנה נפגעים באיכות חייהם, קשה להם לנהוג, הם סובלים מכאבים ולעיתים אף אינם יכולים להמשיך לעבוד למחייתם. כאמור, לקיחת סטרואידים יכולה לזרז את משך תקופת ההחלמה, אך אפשרות זו אינה חפה מתופעות לוואי וגם אינה מתאימה עבור כל המטופלים. לכן מומלץ מאוד לשלב עם הטיפול הרפואי גם את הרפואה הסינית למחלות עיניים. רפואה זו כוללת:

  • דיקור סיני – טיפולי הדיקור הסיני מתאימים בעיקר לשלבים הראשונים של המחלה וגם במקרה של החמרת התסמינים והם נועדו על מנת להחזיר את כוחות הריפוי של הגוף למסלולם ולשחרר חסימות אנרגטיות.

  • צמחי מרפא – צריכה של צמחי מרפא מסויימים יחד ובנפרד, הוכחה ככזאת שמשפרת את זרימת הדם בעין, מה שמונע דלקת בעצב הראייה.

  • תזונה סינית מותאמת אישית – נועדה לטפל במחלות סיסטמיות שיכולות לחבל בתהליך ההחלמה, כגון יתר לחץ דם, סכרת ועוד.

הרפואה הסינית למחלות עיניים אינה מתערבת בטיפול הרפואי ולא מיועדת להחליף אותו, אלא רק לתגבר אותו ולזרז את תקופת ההחלמה. מאחר ומדובר בגישה הוליסטית, הרפואה הסינית למחלות עיניים למעשה מטפלת באדם כמכלול על שלל תסמיניו הרפואיים, מחלות הרקע שלו והמצבים הרגשיים שמשפיעים עליו, מה שאומר שניתן לטפל באמצעותה לא רק במקרי דלקת בעצב הראייה אלא גם במחלות עיניים נוספות, כגון אובאיטיס, גלאוקומה, מחלות רשתית, דלקות עיניים אחרות ועוד.

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר