אאא

מבית החולים תל השומר מגיעה היום (חמישי) הבשורה המרה על לכתו של הרב אליהו זיכרמן זצ"ל, לאחר מחלה ארוכה, המנוח היה ממקימי העיר אשדוד ובונה בית הכנסת והמקווה הראשון בעיר.

ר' אליהו, נולד להוריו הרב דוד וחיה בעיר האלמין בהונגריה בי"ב אלול לפני 94 שנה, בלידתו נקרא אליהו על שמו של רב העיר הגאון רבי אליהו קליין זצ"ל, כשלאחר מכן בבחרותו זכה ללמוד אצל בנו הגאון רבי יעקב שלום קליין אשר שימש כרבה וכראש הישיבה בעיר האלמין.

בשנות הזעם של שואת יהודי אירופה, הוא הצליח להינצל מציפורני הנאציים בניסים גלויים, אך לדאבון לב הוריו ואחיו הצעיר מנשה ז"ל נספו במחנה ההשמדה אושוויץ יחד עם אחותו וילדיה ע"ה, כשר' אליהו נפרד מהם בפעם האחרונה בירידתם מהרכבת בשערי מחנה ההשמדה אושוויץ.

לאחר שנות הזעם נישא עוד בחו"ל לאשתו שתבל"א - מרת שרה לבית פלדמן ויחד זכו לעלות לישראל והקימו את ביתם בעיר אשדוד - בשליחות גדולי הדור.

כשהגיעו לעיר לפני כשישים שנה, החל יחד עם אחיו ר' יעקב זיכרמן ז"ל בבניה הרוחנית של העיר, בין היתר בנו בה את בית הכנסת המרכזי "זכרון קדושים" על שם קדושי השואה שם שימשו אח"כ כגבאים, ויחד ניהלו בה את המועצה הדתית בעיר, ואת עניני הקדושה בעיר תחת הנהגתו של רב העיר הגאון רבי סיני אדלר זצ"ל ולאחר מכן תחת הנהגתו של יבדלט"א הגאון רבי יוסף שיינין, רב העיר כיום.

המנוח זצ"ל עסק בחסד כל ימיו בהרבותו במתן בסתר ועזרה לנזקקים. זכה לקבוע עיתים לתורה תמידים כסדרם, ובערוב ימיו זכה לקבץ את כל חידושי התורה שהתלקטו תחת ידו בספר "שירת אליהו" שיצא לאור בשנת תשע"ו

בהסכמה לספרו כתב עליו רבה של אשדוד הגאון רבי יוסף שיינין, "הנני בא  בזאת לספר בשבחו של ידיד נפשי היקר, האי גברא יקירא הר"ר אליהו זיכרמן הי"ו, אשר מכח אמונתו החזקה בקב"ה, עבר את שנות השואה האיומה מבלי שתיפגם נשמתו כלל, ונשאר דבוק בקב"ה ובתורתו".

"בעלותו ארצה לפני כשישים שנה היה ממקימי החינוך החרדי באשדוד וכן ממקימי בית הכנסת המרכזי, אשר בשם "זכרון קדושים" יכונה, ע"ש קדושי השואה, ונשא על כתפיו את ניהולו במשך שנים רבות. יקיר נפשי דנן, ניחון גם באהבת התורה ללא סייג, ואע"פ שנהנה מיגיע כפיו, הקדיש מזמנו ללמוד התורה, השתתף בשיעורי גמרא, ועסק רבות בלימוד פרשת השבוע תדיר". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בזמן האחרון, היה מאושפז בבית החולים תל השומר, והבוקר, החזיר את נשמתו הטהורה ליוצרה.

רבי אליהו זצ"ל זכה להשאיר דור ישרים מבורך בראשם בנו היחיד, הגאון רבי דוד זיכרמן, מראשי ישיבת תפארת מרדכי בבני ברק יחד עם נכדים ונינים בהם ת"ח ומרביצי תורה, כולם הולכים בדרך התורה והמצוות.

אחייניו הם הגאונים רבי ישראל זיכרמן, רבה של ברכפלד, ורבי דוד זיכרמן מגיד שיעור דף היומי בכותל.

הלוויתו תתקיים בשעה שתיים וחצי בבית העלמין סגולה בפתח תקוה. יושבים שבעה ברחוב פנקס 10 בבני ברק.