אאא

במכתב שכתב חבר מועצת העיר ערד לראש העיר, הוא התלונן, מדוע הצתת מרכז מסחרי חרדי והעלאה באש של סוכה לא הצליחו להוציא גינוי מראש עיריית ערד, אבל עץ אשוח שנשרף מקצר חשמלי הביא אותו לתגובה חריפה נגד "הקיצוניים", שככל הנראה כלל לא קיימים.

במכתב ששלח חבר מועצת העיר ערד מסיעת 'חי', משה קוואס, לאיש 'יש עתיד' וראש עיריית ערד ניסן בן חמו, הוא תמה בפניו על גישתו המפלה כלפי אירועים שונים שהתרחשו בעיר ופגעו באוכלוסיות שונות.

קוואס מזכיר את אירוע ההצתה של המרכז המסחרי בו כל החנויות בבעלות חרדית, שהביא לעצרת אלפים שזכתה להד רב בעולם כולו וראש העיר התייחס לכך לראשונה רק לאחר הביקורת שנמתחה עליו בכיכר השבת וגם אז לא גינה, וכן מקרה חמור של סוכה שנשרפה ביום בו דנו תושבים בקבוצת וואסטפ על הסוכות בעיר ואחד מהם הציע לשרוף אותם.

 השריפה בחנות של החרדים - בערד (צילום: מצלמות אבטחה)

בכל המקרים הללו, מאשים קוואס, לא נשמע קולו של ראש העיר, שהצטדק כי המשטרה לא הגדירה את המקרה כפשע שנאה.

"אולם", אומר חרדי תושב חרדי ל'כיכר השבת': "בשבוע האחרון, כך מתברר, נודע כי ראש העיר יודע לגנות גם מקרים בהם לדברי המשטרה אין מעורבות יד אדם. עץ האשוח שהוצב במרכז העיר נשרף באחד הלילות ולאחר חקירה נקבע כי מדובר היה בכשל חשמלי".

"לראש העיר", מוסיף התושב, "הדבר לא הפריע להצטלם עם עץ חדש וגדול ולהתגאות כי לא ייתן לקיצוניים לשלוט בעיר. בעוד, כאמור, לא הייתה כל מעורבות יד אדם באירוע".

המכתב של קווס
המכתב של קווס

כך או כך, קוואס מבקש במכתבו מראש העיר לשתף את חברי המועצה, האם בידיו מידע נסתר המצביע על מעורבות אנושית בהצתת עץ האשוח ומבקש להבין מדוע כאשר אלפים מתושבי עירו - היהודים, הופכים ליעד להתנכלות בהצתות ופגיעות הוא לא משמיע את קולו וכאשר יש פגיעה בתושבי העיר הלא יהודים הוא ממהר להנפיק כותרות מעוררות שיסוי ומחלוקת.

גורם בקהילה החרדית בעיר אומר ל'כיכר השבת': "ניסן בן חמו אינו רואה ביהודים שומרי התורה והמצוות המתגוררים בערד תושבים לגיטימיים בעיר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

פוסט ההתנצלות של בן חמו
פוסט ההתנצלות של בן חמו

"ולכן הוא לא רואה צורך לגנות את המקרים בהם הם סופגים הצקות ופגיעות חמורות כחלק מההתעלמות השיטתית מצרכיהם האלמנטריים".

"נזכיר", אומר אותו גורם, "כי רק בשבוע האחרון פילחה העירייה בפוסט רשמי את נתוני התחלואה בעיר וציינה כמה מהם משתייכים לקהילה החרדית, כביכול אינם חלק אינטגרלי מתושבי העיר, מה שמוכיח שוב את הגישה הפסולה של העירייה והעומד בראשה לשלול את הלגיטימיות של מגורי יהודים חרדים בעיר ערד".

תגובת ראש העיר, עו"ד ניסן בן חמו: "באירוע החמור של הצתת מרכז חנויות השמעתי גינוי חריף ורשמי בישיבת מועצת העיר, וכן גיניתי את המעשה בפוסטים ברשתות החברתיות. זאת למרות שהמשטרה לא מצאה קשר בין המעשה להתנכלות מכוונת כלפי קהילת גור".

"יחד עם זאת, תמוהה בעיניי שתיקתם של כל חברי סיעת גור במועצה לנוכח שריפת סמל תרבותי של ראש השנה, ששייך לקהילה אחרת בעיר".