אאא

בניגוד מוחלט לכאורה לשם הפרשה, היא לא עוסקת בנושאים נישאים או מרוממים ונעלים, אלא בחטא העגל ובשבירת הלוחות הראשונים אחריו. סדר העניינים מחזק יותר את התהייה הזאת. ראשית, מתוארת קדושתם העילאית של הלוחות. לאחר מכן, הנפילה הנוראה של חטא העגל ושבירת הלוחות ואז שוב התעלות לקדושת הלוחות השניים. איך כל זה מגיע בחבילה אחת - ועוד תחת הכותרת ״כי תישא״?

התשובה נעוצה במשמעות הסדר בעולם כולו. הקב״ה ברא את העולם וקבע בו חוקים בסיסיים המונהגים בכל תהליך ומאורע בחיינו. בהתאם לסדר הזה, לכל עניין חייבים להיות שלושה שלבים: ראש (כלומר התחלה), אמצע וסוף.

וביתר פירוט:

א. התחלה - לכל דבר יש את הראש, את המפתח הכולל בתוכו את תכלית הדבר.

ב. אמצע - המאורע עצמו, המהלך והשתלשלות הפרטים.

ג. הסיום - התכלית והמטרה שלה נועד הדבר.

גם בתורה נמצא סדר זה:

א. ״אנכי ה׳ אלוקיך״ - לפני שה' ברא את העולם, היתה כבר התורה.

ב. "בראשית ברא אלוקים״ - בריאת העולם והמקרים שארעו כמו החטא הראשון, הגלות, הסבל, התשובה וכו'.

ג. גאולה ומשיח - תכלית הכוונה שלשמה נבראו העולם והתורה.

ומפרשת השבוע – לחיי המעשה: לכולנו יש סדר, "סדר יום" - וכדי להגיע לשלמות על בסיס יומי, יש שלושה שלבים:

א. מודה אני - לפתוח את היום בהודאה.

ב. עבודה יומית - בעבודה, במסחר, בדרך ארץ.

ג. קריאת שמע שעל המיטה, שמסתיימת בהודאה וחשבון נפש.

אז מה לעשות? פשוט לעשות ולבצע כל מה שצריך, מההתחלה ועד הסוף, לפי הסדר, בכוח הציווי ״כי תישא״ שקיבל משה רבנו, ציווי שנותן לנו כוחות עצומים להצליח בכל השלבים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

והשבוע, ב"נפלאות בפרשה", אירחנו את חדווה שטרנברג, נשואה ואמא לבן. חדווה גדלה בחיפה וגרה בירושלים, למדה הרבה תחומים ברפואה האלטרנטיבית וכיום הומאופתית ונטורופתית ומאמנת לשיפור התודעה ע"פ המקורות.

שאלנו את חדווה: אנחנו מסתכלים על חטא העגל ממרחק הדורות ולא מצליחים להבין 'מה עבר להם בראש' אחרי הניסים הגלויים שראו בעיניים גשמיות. אחרי כל מה שעברו עם משה רבנו, כבר עומדים למרגלות הר סיני. איך?

טוב, אולי איננו יכולים לנחש מה עבר להם בראש, אבל בחיי היום יום שלנו מתרחשות סיטואציות דומות, שיכולות לסייע לנו לעכל את הדברים. ובנוסף, הסקנו מסקנות מחטא העגל ואנו למדים כיצד ניתן להימנע מהישנות אירועים בסגנון זה, שוב.

הכותבת היא מנטורית ברוח יהודית, נשיאת נפלאו"ת. מרצה מנחה ושליחה בתקשורת.

[email protected]