אאא

אלפים ליוו אמש (שני) למנוחות את גאב"ד קארלסבורג, הגאון הגדול רבי יחזקאל ראטה זצ"ל, מגדולי פוסקי הדור בעולם ההלכה והחסידות, שנטמן בהר מירון.

כזכור, הגאב"ד התמוטט בפתאומיות בבית מדרשו שבבורו פארק, ולאחר פעולות מצילות חיים שנמשכו במשך למעלה משעה, נאלצו כוחות ההצלה לקבוע את פטירתו. ארונו הובא אמש ארצה.

המטוס הפרטי ובו הארון נחת בשעות הערב בשדה התעופה, שם המתינו האדמו"רים מתולדות אהרן, לעלוב, סקולען י"ם והמקובל הרה"צ רבי גמליאל רבינוביץ, ולאחר כמה דקות יצאה השיירה לכיוון מירון, כאשר בדרך היא נעצרה בסמוך לנתניה, שם המתין האדמו"ר מצאנז וכמה עשרות מחסידיו שאף אמר קדיש לזכרו.

לאחר מכן המשיכו בנסיעה לכיוון מירון שם השתתפו אלפים בהלוויה, בהם האדמו"ר מויז'ניץ ובנו אב"ד ויז'ניץ.

הבוקר צפויים בניו של גאב"ד קארלסבורג שהצטרפו לטיסה, להמריא חזרה לארה"ב, שם ישבו שבעה על אביהם.

הגר"י זצוק"ל נולד בשנת תרצ"ה ובצעירותו הוא למד בישיבת אראד, כאשר לאחר מכן הוא נמלט מרומניה והגיע לארץ ישראל כדי ללמוד בישיבת סאטמר בראשות הגאון רבי משה אריה פריינד זצוק"ל בירושלים.

הגאב"ד היה מונה למורה הוראה בירושלים עוד כשהיה צעיר, כאשר בנוסף הוא שימש כרב בית המדרש סאטמר בשכונת קטמון בבירה.

 גאב"ד קארלסבורג חובש את משקפי החזון איש

בהמשך שנותיו עבר הגאב"ד להתגורר בארה"ב, שם הקים את קהילתו ואת בית המדרש 'קהל יראי ה' - קארלסבורג שבבורו פארק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

בחייו היה ידוע כגאון גדול בתורה ובהלכה שחיבר ספרים רבים, בהם את ספר השו"ת 'עמק התשובה', שעוסק בשלל ענייני הלכה, תורה ומועדי השנה, את הספר 'עמק שמעתתא' על מסכתות הש"ס ועוד.

קשר מיוחד היה לגאב"ד לאתרא קדישא מירון, ולציונו של רשב"י לשם היה מגיע בתדירות במיוחד מחו"ל, אל אף גילו המבוגר, וכולל לאחר שהבריא לפני כחמש שנים, אז לקה בליבו.

בחודש אייר האחרון, למרות הסגרים ומצב הקורונה בישראל, הצליח הגאב"ד להגיע ארצה ולשהות במירון, שם נשא תפילה במשך שעות ארוכות.

בשנת תשע"ו מינה הגאב"ד את בנו הגדול הרה"צ רבי משה ראטה ל'רב הצעיר' של הקהילה, כאשר גם שאר הבנים, הרה"צ רבי עמרם, הרה"צ רבי ברוך דוד, הרה"צ רבי עזריאל יהודה, הרה"צ רבי אברהם מרדכי, הרה"צ רבי שלום, והרה"צ רבי יצחק אייזיק, משמשים אף הם כרבני קהילות בארה"ב, כאשר אחד מנכדיו הוא המשפיע המפורסם רבי יואל ראטה.