אאא

שבוע לאחר האסון הנורא בציון הרשב"י שבמירון, הרה"צ 'ר שלום ארוש, מנהיג קהילת 'חוט של חסד' ומגדולי רבני חסידות ברסלב, שכמה מתלמידו נהרגו באסון, מתייחס בשיחה מיוחדת ל'כיכר השבת' לאסון ולחשבון הנפש הפנימי בציבור החרדי ועונה לשאלות הקשות. צפו בריאיון המלא. 

איך מסבירים אסון כבד כל כך, אסון שגם פגע קשות בחסידות ברסלב, כולל בתלמידים של הרב?

"צריכים להפריד בין הדברים. מצד אחד עלינו להאמין באמונה שלימה שהקב"ה אוהב את עמו ישראל תמיד, ושהוא עושה רק טוב, ולעולם יהא רגיל אדם לומר 'כל מאן דעביד רחמנא לטב עביד', ומצד שני צריכים אנו לדעת שרבי שמעון בר יוחאי פוטר את כל העולם ואת כלל ישראל מן הדין, ובוודאי כאשר כל זה קרה בפתח הבית - בפתח הציון.

הרב שלום ארוש עם פרשן 'כיכר' ישי כהן
הרב שלום ארוש עם פרשן 'כיכר' ישי כהן
הגדלה

"אין ספק שרשב"י ראה גזירה גדולה מאד אשר עתידה לרדת על ישראל, ועל כן הוא נטל את הנפשות הללו, הוא בחר את כל אחד מהנספים בפינצטה ממש, ולכן בוודאי אם היינו רואים את מה שהוא רואה, היינו אולי מבינים יותר את מה שקרה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"צריכים אנו לדעת שכל זה בא לנו בגלל שנאת חינם, מחלוקות ומריבות, ולכן עלינו להרבות באהבת ישראל במסירות נפש, וזה גם מה שקיבלו על עצמם בישיבה שלי. אנחנו מתפללים מידי יום במשך חצי שעה על עם ישראל שיאמינו בטוב וברע, שיתנו שבח והודיה לה' יתברך, וכך כפי שכותב רבנו בספריו, נגיע לגאולה שלימה ללא מחלות ואסונות".

הרב שלום ארוש בריאיון ל'כיכר השבת'
הרב שלום ארוש בריאיון ל'כיכר השבת'
הגדלה

פוגשים אותי אנשים מהציבור הכללי ושואלים למה עשה לכם ככה הקב"ה דווקא לציבור החרדי, מה עונים להם?

"תראה, כשבני אדם שאינם שומרים תורה ומצוות מקבלים עונש, הם אינם מבינים מדוע זה קרה, אבל אנחנו שמצווים על ואהבת לרעך כמוך, ועל שאר המצוות, עלינו לדעת שעשה ככה הקב"ה כדי לרמוז לנו להתחזק באהבת ישראל, ובדברים של בין אדם לחברו".