ברוך דיין האמת

הלך לעולמו רבי מאיר אביטבול - מייסד "הספרייה הספרדית"

אבל בירושלים עם היוודע הבשורה המרה על פטירתו של מייסד מכון 'בני יששכר' ו'הספרייה הספרדית', הגאון רבי מאיר אביטבול זצ"ל | הלוויתו תצא בשעה 14:30 (דיין האמת)

חזקי שטרן | כיכר השבת |
רבי מאיר אביטבול זצ"ל (צילום: שלומי כהן)

ברוך דיין האמת: אבל בירושלים עם היוודע הבשורה המרה על פטירתו של מייסד מכון 'בני יששכר' ו'הספרייה הספרדית' לפני למעלה מ-40 שנה, הגאון רבי מאיר אביטבול זצ"ל, והוא בשנתו ה-79.

המנוח זצ"ל נולד בקזבלנקה לעמרם ולשרה זוהרה לבית אלבז. בשנת 1960 עבר ללמוד בטנג'יר. בשנת 1963 עבר לאנגליה, ולמד בישיבת גייטסהד, בראשותו של הגאון רבי אריה זאב גורביץ. לאחר מכן, בשנת 1967 השתתף בהקמת ישיבת 'מרכז התורה' שבפרברי פריז, בראשות רבי יעקב טולידאנו.

בשנת 1968 נישא בארץ ישראל לרעייתו יוכבד ובאותה שנה עבר למונטריאול שבקנדה, שם לקח חלק פעיל בביסוסה של הקהילה החרדית-ספרדית והמרוקאית, הנקראת בשם 'מרכז ספרד', ואף ניהל את הישיבה המקומית.

בשנת 1981 עלה לארץ ישראל, והתיישב בשכונת גילה בירושלים, שם הקים בית מדרש ומימן כולל ערב בשכונה. בהמשך, נקרא לנהל את ישיבת ומוסדות 'אוהל משה' בבני ברק של הרב משה מלכה, שמנו אז כ-700 תלמידים.

לאחר שנחשף בספריות ישראל לכתבי חכמי ספרד והמגרב ולצילומי כתבי היד שלהם בספריה הלאומית, הקים ב-1983 את מכון "בני יששכר" (על שם סבו, רבי יששכר סימוני) לחקר והוצאה לאור של ספרי חכמי ספרד.

בשנת 1985 הקים את "הספרייה הספרדית", המאגדת ספרים של חכמי ספרד שראו אור. בשנת 1990 הקים את 'אור המערב - הוצאה לאור', ועד עתה הוציא המכון לאור תחת ידו כ-400 ספרים.

בין הספרים שההדיר ניתן לראות רבים מהחיבורים ששימשו את גדולי הדור הספרדים בספריהם, אך בולט הוא רבי יוסף משאש זצוק"ל אשר ספריו הודפסו כולם מחדש. לאחרונה ההדיר מחדש את כל ספרי רבי שלום אביחצירא זצוק"ל נכדו של בעל ה'אביר יעקב'.

בני משפחתו מספרים כי המנוח זצ"ל שאב את כוחו מרבותיו רבי שלום משאש זצוק"ל רבה של ירושלים, מרן רבינו עובדיה יוסף זצוק"ל אשר ביקרו מקרוב בספריה בשנותיה הראשונות, ועודדו ותמך בו לאורך השנים. ולהבחל"ח מהראשון לציון הגאון רבי שלמה משה עמאר, וחבר המועצת הגאון רבי ראובן אלבז שהיה בן דודו, וגדולי ישראל נוספים.

"לא רבים יודעים",מספר בן המשפחה ל'כיכר השבת', "אך הוא היה מהדוחפים הגדולים להקמתה של תנועת ש"ס בירושלים ובמישור הארצי, כשהוא לוקח חלק פעיל במשימות אשר הושתו עליו כשהוא שותף בהפקדת הערבויות הראשונות לרישום המפלגה ברשויות.

"במשך כל שנות העשיה שאב את כוחו מהמהפכה התורנית של התנועה הקדושה על ידי מרן רבי עובדיה יוסף זצוק"ל ושל שליחו רבי אריה דרעי - כשבין השניים שוררים יחסי הערכה וידידות קרובים".

בשנת 2008 זכה בפרס נסים גאון על '25 שנות פעילות והפצת ספרי חכמי הספרדים'.

רבי מאיר אביטבול זצ"ל עם הראשון לציון הגר"י יוסף ואריה דרעי בחנוכת הספרייה הספרדית (צילום: שלומי כהן)

בשנת 2018 העביר את משכנה של הספרייה הספרדית לשכונת הבוכרים למשכן מרווח ומהודר כיאה לתורתם של חכמי ספרד.

היה פועל בענווה ובצניעות להשגת מטרותיו וברח מן הכבוד והפרסום. כל באי הספרייה מעידים כי היה פונה לכל מבקר ומבקר בגובה העיניים ומושיב כל אחד ואחד לשיחה אודות גדלותם של חכמי ספרד והצורך להפיץ את תורתם. כך עודד נערים צעירים ללמוד מספרים אלו וכך עודד אברכים צעירים להוציא עוד ועוד חיבורים וכתבים מתורתם של אבותינו.

הבשורה המרה על הסתלקותו התקבלה בציבור בהלם רב, הוא הסתיר את דבר מחלתו ולא היה חפץ שאף אדם יטרח או ידאג עבורו כשבפיו תפילה שיוכל לחזור לאיתנו ולהמשיך הלאה בעבודת הקודש.

מסע הלוויתו יצא היום בשעה 14:30 בבית ההלוויות קהילות הספרדים הר המנוחות.

תהא נשמתו צרורה בצרור החיים.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר