תופעה: בחורי ישיבות בונים סוכות לחילונים בחינם

בחורי ישיבות שישבו לאכול טשולנט במסעדה מוכרת בבני ברק, התבקשו לסייע לאדם חילוני בבניית סוכה זו הפעם הראשונה בחייו. כך החלה יוזמה מיוחד, במסגרתה מתנדבים בחורי ישיבות בבניית סוכות לחילונים בשעות הערב (חרדים)

אפי ליברמן | כיכר השבת |
(צילום אילוסטרציה: פלאש 90)

תופעה חדשה: קבוצת בחורים ממספר ישיבות ברחבי הארץ, בעיקר מאיזור גוש-דן, החליטו לצאת למבצע מיוחד ומעניין: בניית סוכה עבור משפחות חילוניות, בהתנדבות מצידם, וללא תשלום מצד המשפחות.

את המבצע הם החלו שבועיים לפני יום כיפור, לאחר שבודדים מאותה קבוצה ישבו לסעוד טשולנט בליל שישי באחת מהמסעדות הסמוכות לישיבתם.

בעודם אוכלים, ניגש אליהם אדם בעל חזות חילונית וביקש את עזרתם בבניית הסוכה - לראשונה בחייו: "המוכר שהדת רחוקה ממנו מזרח-מערב, ניגש אלינו וסיפר כי הוא רוצה לבנות סוכה". מספר יוני הורן, אחד הבחורים בשיחה עם "כיכר השבת".

הבחורים ההמומים, שאלו את המוכר לפשר הבקשה המפתיעה, וזה השיב להם כי שכניו החרדים גרמו לו לחשוב על הדת ועל אורח חייו, "בבניין בו אני מתגורר, החלו להתגורר לאחרונה שכנים חרדים, שכמה ימים לפני חג ראש השנה החלו בבניית סוכה בחצר הבניין ללא רשות הדיירים החילונים, שאלתי אותם מדוע הם הורסים את היופי של הבניין, אך אלו הסבירו לי את חשיבות הנושא - והתפעלתי". מצטטים הבחורים את אותו אדם.

(צילום אילוסטרציה: פלאש 90)

באותו מעמד, הציעו הבחורים את עזרתם בבניית הסוכה. וכמה ימים לאחר-מכן, התייצבו עם כלי עבודה ולא מעט אמביציה, בביתו בשכונת "פרדס כץ" בבני-ברק.

"כשהגענו לביתו עשינו כל שביכולתנו כדי שבניית הסוכה תצא על הצד הטוב ביותר. מדובר היה בסוכה קטנה למדי המספיקה לאדם אחד שירצה ללון שם". מסביר הורן.

"אשתו וילדיו היו בהלם, הם כיבדו אותנו מאוד. במעמד הנחת הסכך, האב ובנו הבכור בערך בגיל 11 לבשו כיפה שהבאנו להם, וביחד ברכנו", הוא משחזר בהתרגשות, "זה היה מרגש עד דמעות, מעולם לא הייתי בסיטואציה כזו, אין לי חברים חילונים ולכן לא הייתי מוכן רגשית לרגע הזה".

בניית הסוכה הזו הייתה הראשונה עבורם במסגרת היוזמה, אך לא האחרונה, אותו מוכר "סידר" עוד כמה מחבריו שביקשו עזרה בבניית הסוכה. "בנינו לעוד שניים מחבריו סוכות" מציינים הצעירים, ומוסיפים כבדרך אגב, "אחד מהם החל לבנות סוכה כבר לפני שנתיים, לשני זו הפעם הראשונה".

מה מביא בחורים לצאת מהישיבה שבועיים לפני יום כיפור - בעיצומו של זמן אלול בכדי לבות סוכות ברחבי הארץ? לאליעזר, בחור נוסף מאותה קבוצה יש הסבר: "תחילה חשבנו לדחות את בניית הסוכה ההיא בפרט, ובכלל את כל הפרויקט הזה, אבל נועצנו עם ראש ישיבה חשוב שהסביר כי מדובר בקידוש השם גדול שאין לדחות אותו שמא אלו יתחרטו".

(צילום אילוסטרציה: פלאש 90)

ומה עם תשלום? לא במקרה דנן. "אנחנו בונים את הסוכות בהתנדבות מלאה. אם היינו לוקחים כסף, אותם אנשים חילונים היו חושבים שאנחנו עושים זאת בשביל כסף ולא בשביל המצווה".

נותרו עוד ארבעה ימים עד לחג הסוכות, והם לא נחים לרגע, אלו הימים העמוסים ביותר לאותם בחורים. הם מתחלקים לקבוצות ומשמרות: "אנחנו שמונה בחורים, ולכל בניית סוכה מגיעים רק שני בחורים - מכיוון שלסוכה בגודל כה קטן מספיק כוח עזר מועט. אנחנו בונים רק בשעות הערב מפני שבצהרים כשהשמש קופחת קשה מאוד לבנות" מסכם אליעזר.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר