עונה על הכל | צפו

דחיית הבחירות והרפורמה בעולם הרבנות; השר מיכאל מלכיאלי בריאיון באולפן

יוקר המחיה; רפורמת המשפט; דחיית הבחירות לרבנות הראשית; הביקורת הקשה על ההחלטה; החשש מטוהר הבחירות; המועמדות של הרב מאיר כהנא; ההחלטה למנות 2 רבנים בערים הגדולות; מינוי 'ממונה על תלונות הציבור על הרבנים' ותקציב "רבני הקהילות" | השר לשירותי, מיכאל מלכיאלי, בריאיון מקיף לישי כהן (TV)

ישי כהן | כיכר השבת |
השר מיכאל מלכיאלי בריאיון באולפן 'כיכר' (צילום: יהודה אריה)

לאחר ימים סוערים בעולם הרבנות בצל מספר החלטות דרמטיות שקיבל, מדחיית הבחירות לרבנות הראשית ועד תוספות תקני רבנים בערים הגדולות והקמת מוסד 'ממונה על תלונות על הרבנים', השר לשירותי דת, ח"כ מיכאל מלכיאלי, מתארח לריאיון מקיף באולפן 'כיכר השבת'. צפו בריאיון המלא.

קטעים מהריאיון

תחילה התייחס השר מלכיאלי, כחבר ודעת השרים למלחמה ביוקר המחיה, לזינוק במחירים והעלאות הריבית: "היה לנו דיון מאוד ארוך עם רה"מ והשרים, קודם כל הציפו את הבעיה האמיתית שביחס לרוב מדינות העולם - מדינת ישראל יקרה יותר. זה כשל של עשרות שנים, חד משמעית בישראל יותר קשה לחיות.

"אני מתרשם שהממשלה כן לוקחת את זה ברצינות ומבינה שצריך לעזור לציבור. בממשלה לקחו כמה דברים שהם היו גומרים ליוקר המחיה. לעיתים מדברים על יוקר הכשרות, קודם כל הכשרות לא מייקרת היא גורמת ליותר רכישות. גם בנושא של הייבוא הרבנות תיטול חלק במאבק ביוקר המחיה".

השר מלכיאלי בריאיון לישי כהן באולפן 'כיכר'

שאלנו את השר מלכיאלי האם רפורמת המשפט הובילה למשבר כלכלי: "ראשית צריך לעשות תיקונים במערכת המשפט - אף אחד לא חולק על זה. זכותה של האופוזיציה להיאבק, אבל לקחו את זה ל'מרי אזרחי', האם זה שפיע על אנשים בעולם? ברור שכן".

לדבריו: "עצרו את החקיקה, זו עובדה. מה שהיה צריך לעבור - לא עבר. הרפורמה תבוא לכנסת אבל לא יודע באיזו דרך".

באשר לחוק דרעי הוא אומר: "זה לא חוק אריה דרעי, התוצאה היא שהוא חוזר, אבל החוק זה עשיית רצון העם, כל ראשי המפלגות עומדים מאחורי החוק הזה. זה נכון שדרעי משך את החוק לפני קריאה שניה ושלישית. דרעי ישוב לשולחן הממשלה, אני מקווה כמה שיותר מהר".

אנחנו עוברים לדבר על ההחלטה שלו לדחות את הבחירות לרבנות הראשית בשמונה חודשים: "זה מתחלק, לפני כמה חודשים הגיע אליי לשכה עתירה של בתי הכנסת הציוניים, בהשקפה הראשונה - לא זלזלתי אבל אמרתי 'עוד עתירה', מנכ"ל המשרד יהודה אבידן אמר שצריך לדון בזה. חלק גדול מגוף הבוחר לא נמצא, אין רבני ערים ואין ראשי מועצות דתיות. אני כתבתי שלדעתנו צריך להמשיך את הקמת גוף הבוחר.

"אחרי זה כשאתה מבין שאנחנו בתוך אירוע של הבחירות לרשויות המקומיות - זה מעלה חשד, ואתה רוצה שהכל יעבור חלק. יש כאן טענות כבדות משקל וההחלטה שהתקבלה שצריך לדחות, אני כתבתי את המכתב והתייעצתי עם מי שצריך להתייעץ, ההחלטה היא החלטה שלי, אני חתום עליה ואני עומד מאחוריה".

השר מלכיאלי במעונו של הראשון לציון הגר"י יוסף

השר מלכיאלי דוחה את הטענות שהסיבה לדחייה היא ההתמודדות של הגר"ד יוסף והגר"י דרעי: "אני כתבתי מכתב שהוא מנומק בצורה מקצועית וצריך לראות מי שלקח את עמדתי והגיש לבג"צ, משרד המשפטים. כל מה שאומרים - זה לא נכון. אם לא היה נכתב כלום - השארנו מקום לדמיון אבל כתבנו ואני צריך להתמודד עם מה שכתבתי ואני עומד מאחורי מה שכתבתי".

השר לשירותי דת מתייחס לביקורת הקשה של הגר"ד יוסף והגר"י דרעי על ההחלטה לדחות את הבחירות: "עפר אני תחת כפות רגליהם של הרבנים, אני באמת מרגיש במשרד הדתות פקיד של הרבנים. אני לא מתייחס מול רבנים, אני לא מעמיד את עצמי מולם. הסיבה לדחות כתובה ויותר מזה אני לא מתייחס, אני לא מעמיד את עצמי מולם. אני שלם עם הטענות שכתבתי, זה מה שהיה צריך לעשות, הטענות נכתבו בכובד ראש".

שאלנו את השר לשירותי דת על מועמדותו של הרב מאיר כהנא לתפקיד הרב הראשי האשכנזי וההתנגדות של משה גפני, אך הוא מתעקש שלא להתייחס: "אני לא מתייחס לשמות של רבנים, בוודאי עכשיו שזה הולך להידחות. לא תשמע ממני אף מילה על אף שם, מבחינתי כולם ראויים. יש לי כלים לבחון מי ראוי ומי לא? במשרד הדתות הנוכחי לא תשמע שר שמדרג רבנים, לא יהיה, לא שיש לי דעה ואני מסתיר אותה, אני לא שם".

מלכיאלי מתייחס להחלטה שלו שיכהנו שני רבנים ראשיים בירושלים, תל אביב, חיפה ובאר שבע והביקורת: "יש חוסרים עצומים בכל מדינת ישראל, אותה ביקורת של 'למה צריך שני רבנים' נשמעת גם 'למה צריך רב אחד'. רב הוא לא רק ייצוגי, רב הוא עובד קשה מאוד. ככל שיהיו יותר אנשים שישרתו בקודש - נושא הדת יהיה בהנגשה וזמינות יותר טובה".

צפו בריאיון המלא

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות