אאא

אם אתם בשנות העשרים המוקדמות שלכם, סביר להניח שכבר מהפריים הראשון נשטפתם דה ז'ה וו. "אור הנשמה" זהו שמו של הסרט הקצר (11 דקות בלבד) שיצר, צילם, ביים וערך שניאור אנטבי על בסיס סיפור אמיתי שאירע ברוסיה הסובייטית ומתאר את מסירות נפשם של יהודים להדליק את נרות החנוכה.

עד כאן הכל נשמע כמו תיאור לעוד הפקה חד פעמית, כמו הפקות אחרות שהיו כאן וככל הנראה עוד יהיו, אך אנטבי הוא לא בדיוק עוד מפיק. מסתבר שמאחורי הסרט המקצועי, גם אם הקצר, בכיכובם של אביתר לזר ומנחם שרון, עומד נער צעיר. ואם להיות ספציפיים, בחור ישיבה בן 17.

שניאור אנטבי. רק בן 17 (צילום: מ. לפידות)

"אני תלמיד בישיבת חב"ד בביתר ומתעסק בהפקות מולטימדיה בזמני הפנוי" אומר אנטבי. "מאחורי עומדים למעלה מ-50 סרטונים, 4 סרטים ו-6 מחזאות במסגרת סרטוני הפצת היהדות שבראשות הרב אליעזר קרוגליאק. בחנוכה תשע"ז החלטתי להפיק בתוך 12 שעות סרט קצר עם תוכן יהודי. אני שמח שהצלחתי להפיק את הסרט במינימום משאבים ובתוצאה יחסית מקסימלית. ההפצה שלו חינמית במטרה לפרסם יהדות בעולם ולקדש שם שמים".

ואיך שחקן כמו אביתר לזר זרם איתך? הוא רחוק מלהיות חדש בתעשייה.

"לא סיפרתי לו מה הגיל שלי. הוא גילה את זה כשהגיע לצילומים" מחייך אנטבי. "טוב, הוא היה בהלם".

החלום: סרטים חינוכיים במתכונת חדשה

עם רזומה כזה בגיל כל כך צעיר, לאן אתה ממשיך מכאן?

"המגזר החרדי צמא מאד לסרטים איכותיים ברמה. החלום שלי הוא להחיות את תעשיית הסרטים על טהרת הקודש".

במסגרת אותו חלום, מתכנן אנטבי לספק את הסרטים במתכונת חדשה, עליה הוא מסרב להרחיב, אך רומז שדיסקים לא יהיו מעורבים. "כרגע אני עובד על כמה פרויקטים גדולים למגזר החרדי" הוא מגלה.

לנו רק נותר לתהות האם אנחנו בדרך לתחייה מחודשת של תעשיית סרטים כשרים למהדרין שזמינים אונליין או לפחות בהקרנות ייעודיות? ימים יגידו.