אאא

אתמול (ג') הותר לפרסום כי אזרח ישראלי, פאוזי זחאלקה (62) מהכפר קרע בצפון, שנחטף ביום שישי בניגריה על ידי 10 חמושים, שוחרר אתמול בבוקר לאחר שהמעסיקה שלו, חברת חקלאות ישראלית, שילמה כופר של כמה עשרות אלפי דולרים. זחאלקה נחטף באזור מיוער בפאתי הבירה אבוג'ה ובמשך חמישה ימים הועבר ממקום למקום.

במהלך קרב היריות שליווה את החטיפה נהרג נהגו האישי של זחאלקה, שככל הנראה ניסה להשיב אש לעבר החוטפים. "נסעו בג'ונגל ולפתע קפצו עלינו מכל הכיוונים, ירו בנהג שלי והרגו ואותו", סיפר זחאלקה. "היום הראשון היה הכי קשה כי הם הריצו אותו קילומטרים כדי לנתק מגע. אמרתי להם שאני בקושי נושם אבל הם דחפו אותי וצעקו 'יאללה, יאללה, יאללה'. אחר כך זה קצת נרגע. הם ניהלו משא ומתן והרגישו יותר נוח".

החוטפים דרשו תמורתו כופר של כמה מאות אלפי דולרים, אולם המעסיק ניהל עמם מו"מ ולבסוף סוכם על כ-30 אלף דולר. המשכורת החודשית הממוצעת בניגריה היא כ-150 דולר בחודש.

מאחורי הקלעים ליווה את המגעים שגריר ישראל בניגריה, גיא פלדמן, שבשל המציאות במדינה האפריקאית מכיר את הנושא היטב. הוא הביא בעבר לשחרורם של לא מעט ישראלים שנחטפו במדינה. יחד איתו פעלו הקונסול נדב גורן וקצין הביטחון של השגרירות, שעמדו בקשר עם המשטרה, המעסיק והמשפחה בארץ.

על פי הדיווח ב-ynet, ביום שני בלילה העביר המעסיק את סכום הכופר לחוטפים וכאן החלה הדרמה. במשך שעות השגרירות לא קיבלה כל מידע על אודות מקום הימצאו של זחאלקה, והיה חשש שהחוטפים עשו תרגיל עוקץ לקראת דרישת כופר נוספת. "היינו במתח גדול במשך כמה שעות", סיפר השגריר פלדמן.

בפועל, באותו לילה נטשו החוטפים את זחאלקה בג'ונגל בחושך מוחלט. "לא ראיתי אפילו את האצבע שלי ולא היה לי טלפון", סיפר. "טיפסתי על עץ מנגו ושם חיכיתי עד הבוקר. בלילה ראיתי כל מיני חיות כמו זאבים ותנים. בבוקר ירדתי מהעץ והתחלתי ללכת עד שהגעתי לכפר קרוב ומשם התקשרתי". זחאלקה סיפר שבמהלך השבי החוטפים לא הכו אותו אך הוא נאלץ לישון על האדמה. הם נתנו לו בקבוק קוקה קולה וביסקוויט. "נתנו לי לדבר עם המשפחה והם דיברו כל הזמן עם הבוס שלי", הוסיף.

מהכפר הגיע זחאלקה לעיר הבירה אבוג'ה, שם נלקח לטיפול רפואי ולפגישה עם השגריר פלדמן שהמתין ער כל הלילה כשהוא במתח רב. "הוא במצב מצוין ואני מאוד שמח שזה נגמר ככה", אמר השגריר. "לצערנו, חטיפות הן מכת מדינה בניגריה. משרד החוץ מציב אותה ברמה הגבוהה ביותר בכל מה שנוגע לביטחון ופשיעה. מי שעובד כאן חייב לדאוג לאבטחה חמושה. יש פה מצב כלכלי קשה מאוד וחטיפות זרים שכיחות מאוד".

"אני לא חושב שהחוטפים בכלל ידעו שהוא ישראלי. מבחינתם הוא לבן וזה שווה הרבה כסף. היה טיפול אינטנסיבי שלנו מול הרשויות והמשטרה כדי שיעשו את הכי טוב. מדינת ישראל עומדת מאחור והשגריר מעוצבן ולא מוכן לקבל תשובות מתחמקות. זאת חטיפה של ישראלים ולא נותנים לזה לעבור בשקט", אמר פלדמן.

גורמים ישראלים הוסיפו שאלמלא שולם הכופר – זחאלקה היה נרצח על ידי החוטפים שחיי אדם אינם נחשבים בעיניהם לולי ניתן להרוויח מהם כסף.