אאא

ג'ארד קושנר, חתנו היהודי ויועצו הבכיר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, איבד גישה למידע שמסווג כ"סודי ביותר" סיווגו לא חודש לאחר תפוגתו ומעתה הוא אינו רשאי להיחשף למסמכים סודיים ורגישים כפי שהיה עד כה, כך על פי הדיווח של הוושינגטון פוסט. גורמים רשמיים אמרו לעיתון כי הסיבה להורדת הסיווג היא יחסיו עם גורמים מממשלה זרה. לפי הדיווח, ישראל ולפחות שלוש מדינות נוספות תכננו לתמרן את קושנר.

 

הדיווח ב"וושינגטון פוסט" טען כי בכירים בלפחות ארבע מדינות דנו באופן פרטי בדרכים שבהן הם יכולים לתמרן את קושנר, תוך ניצול קשייו הכלכליים וחוסר הניסיון שלו במדיניות חוץ. בין המדינות שדנו בנושא היו ישראל, סין, איחוד האמירויות ומקסיקו.

לא ברור אם המדינות אכן פעלו בצורה הזאת או שמדובר רק בחשש, אך הסיבה שבעקבותיה קושנר לא קיבל סיווג ביטחוני קבוע הוא קשריו עם גורמים בממשלה זרה. גורמים רשמיים בבית הלבן הביעו דאגה מהאפשרות שקושנר "תמים ומרומה על ידי גורמים זרים", שלדבריהם מבקשים לעבוד מולו באופן ישיר ולא עם אנשי צוות מנוסים יותר.

מקור דיפלומטי מקסיקני אמר לעיתון כי קושר נשאר "מקצועי לחלוטין" במגעיו עם המדינה. לפי המקור, "שני הצדדים דאגו לאינטרסים שלהם אבל ניסו למצוא מכנה משותף". גורמים באיחוד האמירויות אמרו כי במדינתם אכן הבחינו באפשרות לתמרן את קושנר כשהחברה של משפחתו חיפשה משקיעים.

על פי הדיווח, קושנר עודכן בנושא באמצעות מזכר שנשלח אליו ולעוד שלושה עוזרים בכירים בבית הלבן בשבוע שעבר, שבו נאמר להם כי הסיווג הביטחוני שניתן להם יונמך מ"סודי ביותר" ל"סודי".

המהלך, עשוי לגרור השפעות גם על המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים, שעליו הופקד קושנר יחד עם ג'ייסון גרינבלט, שליחו של טראמפ למזרח התיכון. כזכור, רק בשבוע שעבר ציינה שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי כי "עסקת השלום" שמרכיבים השניים נמצאת על סף סיום ותוצג בקרוב.

הורדת הסיווג הביטחוני לקושנר מגיעה על רקע הוראתו של ראש הסגל בבית הלבן ג'ון קלי, שלמרות שאינו חתום על המזכר שנשלח לקושנר, הכריז לאחרונה על רפורמה במערך הסיווגים הביטחוניים שלפיה סיווג ביטחוני זמני תקף לשמונה חודשים בלבד - ולאחר מכן יוסר.

הבעייתיות במצב הנוכחי יכולה לבוא לידי ביטוי בשבוע הבא, כאשר טראמפ יפגש עם נתניהו בבית הלבן. עד כה קושנר השתתף כמעט בכל הפגישות בין השניים, ויש להניח שגם הפעם הוא יהיה בחדר, אולם הנושאים הרגישים באמת, כולל מידע מודיעני בנושא איראן, על המצב בסוריה או ברשות הפלסטינית, יצטרך לעבור בין ראש הממשלה לנשיא בדרך עוקפת קושנר, אם מדובר במידע שהסיווג שלו "סודי ביותר".

קושנר שעדיין מופקד על תיק השלום יחד עם שליחו של טראמפ, ג'ייסון גרינבלט, לא יהיה מודע למידע רגיש שיגיע לצורך עבודתו בנושא, ובעצם יהפוך להרבה פחות רלוונטי. לא ברור עדיין כיצד הגיב הנשיא עצמו לנושא והאם יורה על שינוי ההחלטה כלפי חתנו.