אאא

המאבק על חילולי השבת בבני ברק: לאחר שבית משפט המחוזי בתל אביב הוציא אמש (חמישי) צו מניעה זמני נגד עבודות הרכבת הקלה בתחנת "אם המושבות" בגבול בני ברק-פתח תקווה, הגישה הבוקר נת"ע בקשה לביטול הצו בטענה שללא העבודות שמבוצעות בסופי בשבוע - תתכן שקיעה של הקרקע בדרך ז'בוטינסקי ובכך עלולה להיגרם סכנה לבתי המגורים והעסקים שנמצאים בסמוך.

רב העיר בני ברק, הגאון רבי משה יהודה לייב לנדא, התייצב כעת באופן חריג ולכבודה של השבת בבית המשפט השלום בתל אביב לדיון בנושא חילול השבת בעיר יחד עם ראש עיריית בני ברק חנוך זייברט.

בבקשה, שהגישה עו"ד שרית דנה המייצגת את נת"ע, היא דורשת להמשיך באופן רציף את עבודת הכרייה גם במהלך השבת, מפני ש"לא ניתן להבטיח את יציבות הקרקע ואת בטיחות הנמצאים באתר ובסביבתו, בכלל זה בדרך ז'בוטינסקי המהווה ציר תנועה ראשי רווי תנועה ובבתי המגורים והעסקים הסמוכים".

בהמשך טוענת חברת נת"ע כי "עבודות הכרייה והמנהרות מתבצעות בתת הקרקע, בעומק של כ-30 מטרים. יחד עם זאת, נוכח טיבה של הכרייה באמצעות מכונת ה-TBM, כמו גם נוכח טיבה החולי והכורכרי של הקרקע והעבודה, כאשר הכרייה מתבצעת בשטח רווי מי תהום, נדרשת - כחלק בלתי נפרד והכרחי ממנה - הפעלת מתקן עילי המייצר דיוס, סוג של בטון דליל המוזרם באופן רציף למכונת הכרייה ומשמש כחומר מילוי למנהרה, הנכרית על ידי מכונת הכרייה. העבודות בתת הקרקע והפעלת מערך הדיוס הם חלקים של עבודות המנהור, שאינם ניתנים להפרדה. בלעדי מתקן הדיוס לא ניתן להמשיך בכרייה, ומבלי להמשיך באופן רציף בעבודת הכרייה לא ניתן להבטיח את יציבות הקרקע ואת בטיחות הנמצאים באתר ובסביבתו, בכלל זה בדרך ז'בוטינסקי המהווה ציר תנועה ראשי רווי תנועה, ובבתי המגורים והעסקים הסמוכים".

נת"ע טוענת בבקשתה, כי אם בית המשפט יורה על חדילה מכל פעילות על פני הקרקע, משמעותה המעשית היא גם "חדילה מפעולת הכרייה התת-קרקעית תוך יצירת סיכון ממשי לחיי אדם ולרכוש, בניגוד מוחלט למהותה של ההחלטה ולכוונה העומדת ביסודה". לטענת נת"ע, בית המשפט שגה מפני ש"הוטעה באופן חמור על ידי עיריית בני ברק, אשר לא רק הסתירה מפניו עובדות חיוניות המוכרות לה היטב, כמו גם החלטות שיפוטיות שהתקבלו לאחרונה באותו עניין עצמו, אלא אף הציגה בפני בית המשפט מצגים עובדתיים כוזבים, והעלימה מידע עובדתי ומקצועי שהוצג, אשר מבהיר היטב מדוע יש בהפסקת פעילותו של המתקן העל קרקעי משום סכנה של ממש". עוד נטען כי "העירייה הסתירה את הבקשה מנת"ע ולא הביאה אותה לידיעתה עם הגשתה, ללא כל הצדקה, ובחוסר תום לב חמור - הכל על מנת שתוכל להביא בפני בית המשפט תמונה עובדתית שקרית ומעוותת, מבלי שיהיה מי שיציג בפני בית המשפט את הדברים כהווייתם".

עם כניסת השבת ועד השעה תשע בלילה  צפויים רבבות מתושבי בני ברק לצאת ולקבל את השבת בתפילה המונית ברחובות, במחאה על עבודות הרכבת הקלה של נת"ע בתחנת "אם המושבות" בגבול בני ברק-פתח תקווה בסמוך לכביש גהה. המחאה, שמובלת על ידי עיריית בני ברק, קיבלה בשבוע האחרון חיזוק מצד רבנים ואדמו"רים בזרם החסידי והספרדי אך בינתיים לא מצד גדולי התורה של דגל התורה שלא הביעו את תמיכתם במהלך.

במהלך אתמול עיטרו שלטים את רחובות בני ברק שבהם נקראו התושבים לצאת לתפילת המחאה נגד "רמיסת כבוד השבת בראש חוצות בתחומי עיר התורה והחסידות". התוכנית: בכל קהילה ייצאו המתפללים מבית הכנסת, ויערכו את קבלת השבת ואת תפילת ערבית בסמוך למקום העבודות תוך חסימת הכבישים.

האירוע, שתואם עם המשטרה, הוביל להיערכות משטרתית מיוחדת ולהקפצת מאות שוטרים שיאבטחו את האירוע. שוטרים, בהם בלשים, פרשים, ויס"מ, שיתפרסו בצירים ובנקודות לאורך אזורי התפילות כשהמארגנים מדגישים כי הודיעו למשטרה כי אין צורך באבטחה וכי מדובר בעצרת תפילה בלבד.