אאא

מזה תקופה שקבוצה של יהודים, רובם חרדים, מתוסכלת מהעובדה כי לא ניתנת להם גישה לתפילה על 'קברי המלכים' שבירושלים. 

מדובר, כך לפי כמה היסטוריונים, בקבריהם של נקדימון בן גוריון, כלבא שבוע, הלני המלכה וכן עשרות צדיקים שעל פי המסורת גופותיהם טמונות באתר שברחוב צאלח א-דין בבירה.

הסיבה לסגירת האתר המקודש, היא מן הטעם הפשוט שהוא שוכן ממש בתוך בנין הקונסוליה הצרפתית, שבמזרח ירושלים.

הממשל הצרפתי, כך מתברר, מסרב לאפשר תפילה יהודית במקום, מחשש להפיכתו לעוד סמל של היאחזות יהודית בלב השכונה הערבית שייח' ג'ארח.

היום (חמישי) הגיעו עשרות חרדים אל מול שערי הקונסוליה, למחאה נגד צרפת - וגם נגד מדיניות ממשלת ישראל שלטענתם נותנת יד לגישה הצרפתית, בשתיקה או אף יותר מכך.

אחר מיוזמי המחאה, הרב זלמן גרוסמן, מסביר ל'כיכר השבת': "פשוט מאוד; רוצים להפוך את המקום הזה למקום של הנוצרים, בזמן שכל השנים היו באים לפה יהודים להתפלל, כמו לדוגמה מתי שלא ירדו גשמים בארץ ישראל. זה מקובל מכל ה'מקובלים', וחבל שהמקום הזה ככה יהיה סגור".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"מי שיכול מעם ישראל לבוא, לחזק את המקום הזה ולהתפלל בו, יהיו לו ברכות והצלחות בפרט בענייני הפרנסה", בטוח הרב גרוסמן.

לדבריו, "אנחנו מבקשים שיפתחו את המקום, שעם ישראל יוכלו לבוא ולהתפלל פה. זה הכל. לא מבקשים שום דבר, רק שיהודים רוצים לבוא ולהתפלל על קברי המלכים".

"הקונסוליה הצרפתית, מספקת כל מיני תירוצים מתירוצים שונים. למשל אומרים שצריך שיהיה ביטחון...: 'שמעון הצדיק' יש פה באזור, ויש את קבר שמואל הנביא ו'דוד המלך', וברוך השם בכל המקומות אין לנו בעיות עם אף אחד, כי רק באים להתפלל".

יוזם המחאה מסכם: "זה מה שאנחנו מבקשים: תכבדו אותנו - שיהיה מקום לתפילה לעם ישראל, זה הכל".

צפו בתיעוד