אאא

מעקב 'כיכר השבת' • מאבק השבת באשדוד: לאחר פרסום דו"ח אשר מוכיח את הדרדור החמור בשמירת השבת במרחב העירוני, כתוצאה מאוזלת ידה של העירייה ומחוסר האכיפה, כעת עולה מפרוטוקול העירייה כי מתחם קולנוע ענק ומחלל שבת, יוקם בעיר.

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה אישרה אתמול (שני) באופן סופי את בקשת 'ביג אשדוד' - מוקד חילולי השבת הענקי בעיר, להקמת קומת בילויים ו'סינמה סיטי' עם לא פחות מעשרה בתי קולנוע מעל קומת המסחר, שצפויים לפעול בשבת. החרדים באשדוד מודאגים וחוששים מדרדור דרמטי נוסף בצביון העיר.

לפי הודעת 'ביג אשדוד', המתחם כולו משתרע כיום על שטח של 58 דונם, מתוכם 32 דונם בנויים והוא כולל מתחם בילוי של מפלס אחד. שאר השטח משמש חנייה פתוחה. מעבר ל-25,000 מ"ר בינוי הקיים במתחם, מוסיפה התוכנית בינוי משמעותי (כ-15,000 מ"ר) אשר תאפשר פיתוח בקומה שניה על גבי הבינוי הקיים וכן בנייה בשטח החנייה העילית הדרומית.

הדאגה החרדית מחילולי השבת הענקיים הצפויים לא באה בחלל ריק. דרדור הסטטוס קוו העיקרי באשדוד נרשם בשנת 2015, עם הקמת 'ביג פאשן' שחרת על דגלו את מדיניות המסחר בשבת. הסינמה סיטי שיפעל בשבת זה השלב הנוסף.

בהעדר אכיפה מצד עיריית אשדוד בראשותו של ראש העיר יחיאל לסרי, הפך מתחם ביג פאשן במהירות למוקד ענק של חילולי שבת, אחריו נגררו עשרות עסקים נוספים ברחבי העיר שלא עמדו בלחץ התחרותי והחלו לחלל שבת.

"את ההשפעה הדרמטית על צביון השבת באשדוד", אומרים פעילי שבת בעיר ל'כיכר השבת', "הרגשנו היטב בתוך שנה אחת בלבד מאז הקמת 'ביג' שהפך למוקד חילולי שבת של כל יישובי הסביבה. הפעלת ה'סינמה סיטי' תגרום תהפוך לתל אביב על כל המשתמע".

העסקנים, מגובים במספרים. פעילי השבת מציגים בפני 'כיכר השבת' דוח שחיבר עו"ד אורי ישראל פז מהקואליציה לשבת שוויון, שמגלה כי אם בשנה שלפני הקמת ה'ביג פאשן' פעלו באשדוד 52 עסקים מחללי שבת בלבד, בשנה שלאחריה, קפץ מספרם ללא פחות מ- 230 עסקים מחללי שבת ברחבי אשדוד, העיר שעד אז נשמר בה צביון מסורתי ושבתי.

יצוין, כי היו כמה בעלי עסקים חילוניים שלא עמדו בלחץ התחרותי ועתרו נגד עיריית אשדוד ומדיניות האכיפה שלה מול 'ביג אשדוד', אך עיריית אשדוד לא שינתה את מדיניותה, וגם כיום החוק לסגירת עסקים בשבת לא נאכף בעיר כלל. לאור זאת, לא קשה להבין מדוע החרדים באשדוד מודאגים מהקמת ה'סינמה סיטי' במתחם מחלל השבת.

יצוין כי בקואליציה של יחיאל לסרי יושבות המפלגות החרדיות ש"ס ויהדות התורה שעדיין שותקות ולא מגנות את חילולי השבת.

פניית 'כיכר השבת' לעיריית אשדוד נותרה בחוסר מענה.