אאא

מכירים את הקולגה הזו במשרד, שנדמה כי אין לה עצם בלשון, שזורקת לחלל הערות סרקסטיות שמעלות את חמתם ואת מפלס העצבים של כל חברי הצוות? מסתבר, שגלגולי העיניים הבלתי נשלטים שלכם ושלהם עשויים להיות טובים לכל הצדדים.

ראשית, בואו נבין מהו סַרְקַזְם: סרקזם הוא סגנון דיבור המתאפיין בעוקצנות (ואינו מקביל לציניות, כפי שרבים מאיתנו טועים לחשוב). להבדיל מהבעת הסתייגות מילולית גלויה, סרקזם נאמר במסווה של רצון תמים להעביר מסר או לחנך את הצד שאליו כוון.

מקור המילה ביוונית - סרקסמוס. מילה זו באה מהפועל סַרְקַזין, שפירושו "לקרוע בשר בשיניים", ובהשאלה, לדבר במרירות.

ובכן, מחקר שנערך לא מזמן מדגיש את היתרונות הבריאותיים המפתיעים שיש לעוקצנות, הן על האדם שמשתמש בה בדבריו והן על האדם שהיא מופנית אליו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כדי להעביר ולהבין סרקזם, המוח צריך לחשוב בצורה יצירתית ומחוץ לקופסה. בכל פעם שאתם אומרים משהו לעגני או נחשפים לאמירה סרקסטית של אדם אחר, היצירתיות שלכם מגורה.

רגע, אבל יש קאץ': זה לא תמיד המקרה כשמדובר בסרקזם שבא לידי ביטוי באינטרנט, (הודעות וואצאפ, מישהו?) שם הוא לעתים קרובות מפורש שלא כהלכה, באופן פשטני יותר, בתדירות גבוהה מאשר בחיים האמיתיים, במציאות, שם הוא מאלץ את גלגלי המוח לפעול ביתר שאת.

אבל כל עוד זה לא קורה באופן מקוון, אתם יכולים להמשיך לספר ליעקב, שותפכם לחלל העבודה, כמה אדיב מצידו להשאיר תמיד את ספלי הקפה שלו בכיור. זה פשוט עשוי לעזור לשניכם לשחק אותה כהוגן במצגת ללקוח הגדול והכה חשוב, בשבוע הבא.