אאא

בשנים האחרונות המנוע האהוב והמוכר בעל נפח אלף השש מאות סמ"ק התחלף במנועים עם מגדש כפול והסדאן המשפחתית אף הפכה להיות מהנה ומהירה.

על מה להסתכל ברכישת רכב משפחתי

הרבה מעבר לביצועים, מראה, גוון ונפח מנוע כדאי להתייחס לשישה נושאים מרכזיים שייסעו לכם לבחור נכון את הרכב המשפחתי שלכם.

בעלות קודמת

בשנים האחרונות חלק ניכר מהרכבים המשפחתיים הנעים על כבישי ישראל משתייכים לחברות ליסינג, חברות השכרה, ציי רכב ממשלתיים וציי רכב מסחריים.
לאחר כשלוש או ארבע שנים, כאשר הרכב מסיים את אחריות היצרן הראשונית שלו, הוא יורד מהצי ומוצע למכירה בשוק החופשי.
ייתכן מאוד שהרכב הבא שלכם אכן שירת צי רכב בתחילת דרכו, לכן בטרם הרכישה חשוב להבין מי הבעלים הקודמים (בדרך כלל חברת ליסינג או חברת השכרה), היכן הרכב טופל והאם קיימת היסטוריית טיפולים סדירה לגביו. פעמים רבות, כאשר קונים רכב מצי או מחברה, קיימת אפשרות לביצוע עסקת החלפה לאחר כמה שנים - כדאי לבדוק נושא זה בטרם הרכישה.

בטיחות מעל הכל

רכבים משפחתיים בנויים על מרכב הסדאן - כלומר רכבים עם תא מטען מוארך. היתרון הזה מעלה את רמת הבטיחות בכביש. אך מידת הבטיחות של הרכב נקבעת גם על ידי מאפיין נוסף - השלדה. כאשר היתרון המובהק שמור לשלדות קלות משקל, הנהנות מעמידות גבוהה אודות לתכנון הנדסי מוקפד.
הנתונים הללו קיימים באתרי היצרנים והיבואנים ונגישים לקריאה חופשית עבור הציבור .
מעבר לכך, השוק מוצף ברכבים מאובזרים במיטב מערכות הבטיחות כמו ABS, EBS בקרת יציבות לגלגלים, זינוק בעליה, חיישני התראה בעת זיהוי סכנה ועוד.

אחסון ומרחב- זה עניין משמעותי

תפקידו של הרכב המשפחתי הוא להוביל לא רק את המשפחה, אלא גם את הציוד הנלווה, עגלות, סל קל, כיסא בטיחות, תיקים, מזוודות, קניות ולשם כך נדרש נפח לאחסון, בראש ובראשונה בתא המטען.
נפח ממוצע של תא מטען ברכב משפחתי עומד על 230 ליטרים, ישנם רכבים אשר נהנים מ100 ליטרים נוספים בזכות היכולת לנצל את החלל בין החלון האחורי לפגוש.
מעבר לכך, חשוב להבחין בין משפחתיות קטנות שמגיעות לעיתים בגרסת האצ'בק לבין גרסאות הסדאן, שנהנות גם ממרווח מספק יותר בין שני סרני הגלגלים (ובמילים אחרות, יותר מקום לרגליים ליושבים במושב האחורי)

מנועים קטנים- עושים הבדל גדול

בהוצאות השוטפות בצריכת הדלק ובמחיר הביטוח, רכבים מזהמים פחות נהנים מהטבות ביטוח רכב מקיף הכי זול. כאמור המנועים האטמוספריים פינו את המקום למנועים המוגדשים בעלות תיבות הילוכים כפולות מצמד כך שהם נהנים מסל"ד גבוה במומנט נמוך ובמילים אחרות, יותר כח סוס בצריכת דלק נמוכה יחסית.
כיום קיימות משפחתיות עם מנועי 1.2 טורבו בנזין ומנועי 1.4 טורבו בנזין, ועם 120, ואף יותר כוחות סוס.
כך שמעבר לחיסכון כספי, בעלי הרכבים נהנים אף מביצועים מכניים איכותיים.

מוניטין חיובי- דגמים עממים

רכבים משפחתיים, המזוהים ביותר עם דגמי ציי הרכב נהנים ממוניטין חיובי.
הם נכנסים פחות פעמים למוסך, היצע חלקי החילוף שלהם הוא רחב ועלויות האחזקה נמוכות יחסית לתמורה הגבוהה.

לא מתפשרים על נוחות

נוחות היא מרכיב מרכזי ברכבים משפחתיים. הצורך במרחב מספק לכל הגוף במושב האחורי, היקף הפתחים, מערכות האוורור והשמע, איכות המושבים וכמובן מערכת בלימת הזעזועים והשיכוך שבאה לידי ביטוי במתלים איכותיים. כל אלו מבטיחים נסיעה נוחה ובטוחה גם ליושבים במושב האחורי.

לסיכום

ישנם שישה נושאים מרכזיים, שכדאי לבחון בטרם רכישת רכב משפחתי.
הראשון – בעלויות קודמות, רכבים רבים הגיעו מציי רכב, אין הדבר אומר שמדובר ברכבים פגומים, אלא להיפך- לעיתים אפשר לרכוש רכב איכותי משנתון מתקדם במחיר נגיש ביותר וליהנות מנוחות ובטיחות גבוהה.
הנושא השני- בטיחות, שהיא מעל הכל. זה הזמן ללמוד אודות שלדות הרכבים, ורצוי לבחור ברכבי סדאן בעלי פגוש אחורי מוארך, המקנה מרווח בטיחות נוסף.
הנושא השלישי- אחסון ומרחב, בטרם רכישת הרכב רצוי להגיע עם עגלת התינוק, וכיסאות הבטיחות הנושא הרביעי- מנועים קטנים- הם מאפשרים חיסכון משמעותי בדלק ובהוצאות נלוות.

ותמיד טוב להתעדכן בפורומים ולשמוע חוות דעת של נהגים, שכבר התנסו בדגם הרצוי