אאא

עומר ינקלביץ', "הח"כית החרדית" של סיעת "כחול לבן" שהפכה אתמול (שלישי) לחברת כנסת מן המניין, היא חידה לא פתורה עבור רבים שתוהים כיצד תצביע כאשר יעלו נושאים החשובים למגזר החרדי, כמו שמירת השבת, הכותל המערבי, גיורים כהלכה וגיוס בני הישיבות.

לפי הפרסום הבוקר של יובל קרני ב'ידיעות אחרונות', בימים האחרונים פועל נתן אשל, בכיר בצוות המו"מ של הליכוד ומקורבו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כדי לנסות להביא לעריקתם של ח"כים מסיעת "כחול לבן" לשורות הליכוד והיעד החם היא הח"כית החרדית.

נתן אשל, כך לפי הדיווח, פנה לאחרונה לגורמים שונים בעולם החרדי, כדי לבדוק אפשרות להשפיע על ינקלביץ' במטרה להעבירה לליכוד, וגם ביקש לבדוק עבורו מיהי הדמות התורנית הקרובה לה שיכולה להשפיע על מהלך כזה.

אשל גם הבטיח תמורה מכובדת עבור העריקה - ראשות ועדה בכנסת, כשהמטרה בכך היא הקמת קואליציה צרה של 61 ח"כים לפחות, בלי אביגדור ליברמן ו"ישראל ביתנו".

נתן אשל (צילום: Noam Moskowitz/Flash90)
נתן אשל (צילום: Noam Moskowitz/Flash90)
הגדלה

"אין לנו ממשלה בלי הקול שלה", מסביר אשל בשיחות שקיים על עריקת ינקלביץ'. "עם הקול הזה יש לביבי ממשלה גם בלי איווט. אנשי קשר כבר דיברו איתה. אבל פה זה כבר לא יילך רק עם אנשי קשר. חברה שלה כבר דיברה איתה ועוד מישהו כבר דיבר איתה. זה לא רק אנשי קשר. אנחנו רוצים שהיא תעזוב את כחול לבן ותעבור לליכוד. היא תקבל ראשות ועדה חשובה שתטפל בנושא חרדים. היא לא תהיה סתם ח"כית בלי משמעות בכחול לבן".

לדברי אשל, ינקלביץ' גם "מצילה את היהדות החרדית. ברור שקרה משהו עם ליברמן והיא יכולה לעצור את זה. היא תהיה בליכוד". אשל התייחס לאופציה שינקלביץ' תישאר בכחול לבן אבל תצביע עם הקואליציה ואמר כי "היא יכולה לעשות את זה, אבל הם יזרקו אותה - אז שתבוא לליכוד".

בשיחה אחרת שמפרסם יובל קרני ב'ידיעות', מגלה אשל כי המטרה שלו היא להשפיע על החלטתה של ינקלביץ' ואפילו על בעלה - באמצעות רבנים ואדמו"רים. "אני לא יודע אם היא שייכת לליטאים או לחסידים", הוא מודה, "אני לא מכיר אותה. נגיד שהיא ליטאית ויבוא הרב חיים קנייבסקי ויגיד שאסור לפגוע ביהדות החרדית, וזה יהיה תלוי רק בה, היא לא תעמוד בזה. ואם יבוא אליה הרב מגור, אם בעלה חסיד גור - היא לא תעמוד בזה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

אשל מברר ומגלה כי ינקלביץ' היא חרדית מודרנית ממוצא אמריקאי - אך גם לזה יש לו פתרון. "אם הם אנגלו-סכסים אז מבחינתי שזה יהיה האדמו"ר מבוסטון", הוא אומר. "אני צריך לדעת מי הדמות התורנית המשפיעה עליה. האדם החרדי לא הולך נגד דעת תורה. גם אם יבואו אליי ויגידו לי זה דעת תורה - אני לא אלך נגד דעת תורה. ואני לא חרדי. הבעל שלה חי בקהילה חרדית. הוא מתפלל בבית כנסת עם חרדים והוא לא יילך נגד החרדים. צריך למצוא מי האוטוריטה הקרובה אליה. נגיד שלמדתי בישיבה כלשהי, אם היה קורא לי רב הישיבה ואומר: 'נתן, אסור לך להתנהג ככה. אתה צריך לעשות ככה וככה, כי זה חשוב לעולם התורה', אז הייתי אומר 'לא רוצה'? לא הייתי אומר לו דבר כזה".

במקביל, מפרסם "ידיעות אחרונות" כי גורמים בליכוד פנו גם אל העיתונאי ישראל כהן, במטרה שיעזור להם לרתום רבנים או אדמו"רים להשפיע על המהלך הזה.

עוד עולה כי ינקלביץ' עצמה השיבה בשלילה לכל ההצעות שקיבלה, ואמרה כי אין לה עניין להתעסק בנושא הזה.

אשל מסר בתגובה: "לי זה טוב כזה פרסום, אבל לא ביקשנו ולא נרצה לא אותה ולא אחרים. אנחנו שמחים עם ה-65 שיש לנו".