אאא

וינה הוכתרה כעיר הטובה בעולם זו השנה השנייה ברציפות, כך לפי הדירוג השנתי שמפרסמת יחידת המחקר של האקונומיסט (EIU). בירת אוסטריה הדיחה בשנה שעברה את מלבורן, שכבשה את הפסגה במשך שבע שנים רצופות. וינה מככבת גם בדירוג המקביל של חברת המחקר מרסר.

הדירוג כולל 140 ערים מרחבי העולם הנמדדות על פי 5 קטגוריות: יציבות (מודד איומים ביטחוניים ושיעורי פשע), שירותי בריאות (זמינות ואיכות שירותי הבריאות הפרטיים והציבוריים), תרבות וסביבה (רמות זיהום וזמינות של אירועים תרבותיים), חינוך (איכות החינוך הפרטי והציבורי) ותשתיות (תחבורה ציבורית, דיור, מים זמינים). המטרה היא לקבוע אילו ערים מציעות את תנאי המחייה הטובים ביותר, ואילו ערים את התנאים הגרועים ביותר.

במקום השלישי מדורגת עיר נוספת מאוסטרליה – סידני, שטיפסה מהמקום החמישי בדירוג של השנה שעברה. לפי מחברי הדירוג, העלייה של סידני נובעת משיפור בקטגוריית התרבות והסביבה, הודות למאמצים המוגברים להילחם בשינויי האקלים.

אוסקה היפנית מדורגת רביעית, כשעל שלושת המקומות הבאים חולשות ערים קנדיות: קלגרי, ונקובר וטורונטו. טוקיו חולקת עם טורונטו את המקום השביעי. קופנהגן ואדלייד מדרום אוסטרליה סוגרות את העשירייה הראשונה.

מנגד, פריז חוותה ירידה משמעותית בדירוג, זאת בשל ניקוד נמוך בקטגוריית היציבות שנבע ממחאות האפודים הצהובים שפשטו בעיר. בעקבות זאת, בירת צרפת הסתפקה השנה במקום ה-25 לעומת המקום ה-19 בשנה שעברה. עם זאת, מצבה טוב משל לונדון שנשארה השנה במקום ה-48 על רקע תשתיות בעייתיות ושיעורי פשע גבוהים. ניו יורק דורגה במקום ה-58. הדירוג נערך לפני פרוץ המחאות בהונג קונג, שדורגה במקום ה-38, שני מקומות מעל סינגפור.

בתחתית הדירוג נמצאת באופן לא מפתיע במיוחד דמשק, ולפניה לאגוס בניגריה, דאקה בבנגלדש, טריפולי בלוב וקראצ'י בפקיסטן.

לפי מחברי הדירוג, זו השנה הראשונה שבה לשינויי האקלים הייתה השפעה שלילית משמעותית על ניקוד הערים. "מספר ערים בשווקים המתעוררים הן בין החשופות ביותר להשפעות שינוי האקלים ובהתאם נרשמה ירידה בניקוד שלהם", נכתב בדו"ח. בין הערים המדוברות נמנות ניו דלהי בהודו שסובלת מאיכות אוויר ירודה במיוחד וקהיר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

10 הערים הטובות בעולם:

10. אדלייד, אוסטרליה

9. קופנהגן, דנמרק

7 טוקיו, יפן

7. טורונטו, קנדה

6. ונקובר, קנדה

5. קלגרי, קנדה

4. אוסקה, יפן

3. סידני, אוסטרליה

2. מלבורן, אוסטרליה

1. וינה, אוסטריה

10 הערים הגרועות ביותר:

140. דמשק, סוריה

139. לאגוס, ניגריה

138.דאקה, בנגלדש

137. טריפולי, לוב

136.קראצ'י, פקיסטן

135. פורט מורסבי, פפואה גינאה החדשה

134. הררה, זימבבואה

133. דואלה, קמרון

132. אלג'יר, אלג'יריה

131. קראקס, ונצואלה