אאא

במעמד היסטורי ומרגש התאספו אלפי בוגרי פורת יוסף לדורותיה ביום ראשון בערב במתחם האירועים "פביליון" בירושלים, לקול קריאתו של ראש הישיבה מרן חכם שלום כהן שליט"א ועימו הגאון הגדול רבי משה צדקה שליט"א ראש ישיבת פורת יוסף בגאולה, נוכח מצבה הקשה של אימפריית התורה שנקלעה לקשיים המסכנים את קיומה והתפתחותה.

באירוע הייחודי נטלו חלק אלפי בני הישיבה לדורותיה, בהם רבני קהילות וראשי ישיבות, דיינים ומרביצי תורה המהווים את כותל המזרח של עולם התורה בכלל ועולם הישיבות הספרדי בפרט.  אל המתחם התנקזו מאה שנות תורה, עוצמה והנהגה בשבת אחים גם יחד, והוא כלל מיצגים נדירים וייחודיים שהעלו על נס את עוצמת הנחלת התורה של אימפריית "פורת יוסף".

שכם אל שכם האזינו לקריאת החירום המונים שזכו לטעת אוהלם ולהשתית ביתם בבית הגדול שהעמיד רבים לתהילה, ובראשם כל גדולי יהדות ספרד בדורות האחרונים ללא יוצא מן הכלל. כידוע, מאז הקמתה בהוראת מרן הבן איש חי זיע"א, עלו וצמחו בשעריה המוני בני תורה, לומדיה ועמליה, והיא ניצבת ועודנה פועמת כתשתית התורנית ללא עוררין של בני יהדות ספרד ועולם הישיבות בכללותו.

שנים ארוכות וגדושות מתקיימת הישיבה כמעצמה של רוח ותורה ללא הפסקה, ובה התגדלו מיטב בניו ובוניו של עולם התורה בארץ ישראל. כאילו לא עברו עליה ולצידה רוחות הזמן של מאה היסטורית, בין קירותיה עדיין עולים ומתגדלים עדרים עדרים של גדולי עולם, ומרוחה הכבירה עולים ופורחים ענפי יהדות ספרד המעטירה. ענקי הרוח המכהנים בראשה לאורך השנים והמצוינות הטבועה בנשמתה, מעמידים את פורת יוסף במקום שאין לו אח ורע: כותל המזרח ואם הישיבות בארץ ישראל, גאוות ומשוש לב כל אוהבי התורה ולומדיה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

את המשא המרכזי נשאו ברגש רב ראשי הישיבה רב הכהן הגדול מרן חכם שלום כהן שליט"א והגאון הגדול רבי משה צדקה שליט"א, המנווטים את ספינת הדגל בדור הנוכחי ובה כל יומם ועמלם. כן נשאו דברים רבני הישיבה שהביאו את זעקתה ואת הנתונים הקשים המאיימים על עתידה. כנציג הבוגרים נשא יו"ר ש"ס הרב אריה דרעי משא מיוחד של רגש וגעגוע עם זיכרונות משנות בחרותו בישיבה, תוך שהוא מדרבן את חבריו ליטול התחייבויות על גיוס סכומים בימי המגבית, כאשר הוא עצמו לוקח יעד אישי של גיוס מאה אלף ₪. 

באופן נדיר שהדגיש את חשיבות המערכה, נשיא מועצת חכמי התורה מרן הגר"ש כהן נכח באולם זמן רב מהרגיל ועקב באופן אישי אחר התקדמות היעדים, תוך שהוא מברך ומעודד את תלמידיו שהשיבו בפרץ של אהבה ומחויבות למקום גידולם.

בהתלהבות אדירה נשאו את ליבם המשתתפים אל רבותיהם הקוראים לעזרה, וברגעים מרגשים וארוכים עברו לפני ראשי הישיבה עם התחייבויותיהם לימי מגבית החירום "למען הכתר", שתתקיים השבוע בימים רביעי וחמישי ובה תלוי עתיד הישיבה ועולם התורה הספרדי כולו. 

עיצוב קמפיין והדפסות: כל גרף. הפקה: ברוך פרוינד. צילום: יעקב נחומי.