אאא

בית משפט השלום בירושלים נתן תוקף של פסק דין להסכם פשרה בין משטרת ישראל לבין הבעלים של חנות 'פיצה ביתית' שהגישו תביעה בגין שימוש רשלני במכתזי"ת על ידי משטרת ישראל. 

במהלך חול המועד פסח, התקיימה הפגנה ברחוב בר אילן אליה הוזנקו כוחות משטרה. במהלך ההפגנה נערך שימוש במכתזי"ת והשוטרים פגעו בטעות בשלט של חנות פיצה ביתית ואף חדרו  מי בואש לחנות.

כתוצאה מכך הגישו בעלי החנות תביעה באמצעות עו"ד איתמר בן גביר וארגון בצדק, כאשר נטען כי המשטרה עשתה שימוש רשלני במכתזי"ת וכי נעשתה פגיעה בבית העסק ובשלט המוצב בכניסה לחנות. 

לתביעה צורפו סרטונים ממצלמות אבטחה המלמדים על רשלנות המכתזי"ת ומפעיליה, ובעקבות דו שיח בין הפרקליטות לעורך הדין בן גביר סוכם כי המדינה תפצה את בעלי החנות בסך של 14000 ש"ח וכן תעביר לעו"ד בן גביר שכר טרחת עורך דין בסך של שלושת אלפים ש"ח. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

עו"ד בן גביר מסר בתגובה: "אני מרוצה שפרקליטות החלו להבין כי השימוש במכתזית הוא שימוש רשלני ולצערי ממקרים רבים שמגיעים למשרדי אני מגלה כי המדובר בכשל מערכתי. כתוצאה משימוש במכתזית נפגעים אזרחים חפים מפשע, בעלי עסקים ויש לציין כי גם למפגינים יש זכויות אדם ולא בכל מקרה ניתן וצריך להפעיל מכתזי"ת.

עו''ד איתמר בן גביר (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
עו"ד איתמר בן גביר (צילום: חיים גולדברג, כיכר השבת)
הגדלה

"אני מקווה שהשוטרים יפנימו את המסר בפסק דין זה ולהבא השימוש יהיה זהיר יותר ושקול יותר, לפי פקודת המשטרה יש לעשות שימוש במכתזית רק במקרים חמורים וההרגשה היא שנערך שימוש במכתזית בצורה שגרתית ויום יומית".

ארגון מסר בצדק מסר בתגובה, "אנו סבורים שמדובר בפסק דין חשוב שראוי שיילמד על ידי המשטרה. תדע המשטרה שאנו לא נפקיר את האזרחים וגם לחרדים יש זכויות. התביעה הזאת היא סנונית ראשונה בפעילות שלנו למען זכויות האזרח".