אאא

בעקבות תכנית של יזמים וטייקונים לרכוש את המתחם ההיסטורי שבו חי למד וחולל מופתים המקובל האלוקי רבי מרדכי שרעבי זי"ע, סוחרים בשוק מארגנים התנגדות למהלך • עמוס כהן, סוחר בשוק: "נהר שלום היא הנשמה של השוק. רבי מרדכי שרעבי היה הרב של הסוחרים ולא ניתן לפגוע במתחם"

כנסו כאן לסיוע במאבק>>

ישיבת המקובלים 'נהר שלום', אותה הקים זקן המוקבלים רבי מרדכי שרעבי זי''ע
ישיבת המקובלים 'נהר שלום', אותה הקים זקן המוקבלים רבי מרדכי שרעבי זי"ע
הגדלה

 

סוחרים בשוק מחנה יהודה מודאגים נוכח הפגיעה האפשרית בישיבת המקובלים 'נהר שלום', אותה הקים זקן המוקבלים רבי מרדכי שרעבי זי"ע לפני 80 שנה, ומבטיחים לעשות הכל על מנת להגן על המתחם הקדוש.

אחת הדמויות הדומיננטיות במאבק למען המוסדות הקדושים, הוא עמוס כהן, סוחר בשוק, בן 54 שגדל כל ימיו כאן באזור. "אני לא אאפשר להרוס את הבית של המקובל רבי מרדכי שרעבי. קניונים שיעשו במלחה, וח"ו שיהרסו את המקום הזה, שהוא הנשמה של השוק. רבי מרדכי שרעבי היה הרב של הסוחרים, הם כולם אהבו אותו וכיבדו אותו" הוא אומר לכיכר השבת.

"בלי שום קשר לכלום אני חושב שזה אסון" מוסיף חיים ביטון, שעוסק בתחום חומרי הניקיון ומוכר בשוק זה שנים רבות. "מרכז כלל גוסס כבר שנים. כל מיזם שניסה לדרוך על השוק, לא שרד. בסוף יש כאן אוטנטיות. קניונים יש מספיק, שוק מחנה יהודה יש רק אחד. אנחנו לא צריכים עוד דירות וגם לא עוד משרדים. הסיפור של המקום זה האנשים שלו, ולא היזמים כאן. אנחנו חייבים להילחם למען נהר שלום ולמען ההיסטוריה העשירה של השכונה שלנו".

ואכן, בישיבת נהר שלום נמצאים בימים בעיצומה של מערכה על מנת ולפעול להצלת המתחם. "אנחנו נמצאים במאבק של להיות או לחדול" אומר לנו אחד ממנהלי הישיבה. "זה עניין של הרבה כסף. יש הרבה תכניות איך להשתמש בשטח הזה שהפך למאוד חם. רוצים לעשות כאן מתחמי קניות, בידור, מגורים ועוד, אנחנו רוצים לשמר כאן את מפעלות הקדושה שקיימים למעלה מ-80 שנה והוקמו ע"י אחד מגדולי הדור הקודם". 

כנסו כאן לתרומה>>

המאמץ להציל את מתחם הישיבה וחצרו של המקובל, הוא למעשה חלק ממאבק מתחת לפני הקרקע שמתקיים בשנים האחרונות בין גורמים בירושלים, שאין להם קשר לאזור ולסוחרי השוק, שמבקשים להפוך את המקום למתחם של בילוי לילי בדומה למתחמים השפלים והנמוכים ביותר שיש במרכז הארץ. מנגד, ניצבים סוחרי השוק העמלים, שמוצאים בכל בוקר ליד הדוכנים שלהם בקבוקי בירה מנופצים, הררי קליפות גרעינים, בדלי סיגריות, קיא וגרוע מכך. 

"המטרה שלנו והמטרה של הרב שמואלי היא אותה מטרה" מוסיף עמוס כהן. "לשמר את האופי של המקום, את הסיפור של המקום, ולהשאיר כאן קצת מירושלים של פעם. יש הרבה מקומות להתפתח, ויש הרבה מקומות לפתוח בהם מתחמי בילוי ליליים. אבל תשאירו לנו את השוק, את בית רבי מרדכי שרעבי, את ישיבת נהר שלום, זה מייצג את האותנטיות של ירושלים, את האותנטיות שלנו".

להצלת בית המקובל רבי מרדכי שרעבי ומתחם ישיבת 'נהר שלום', חייגו *6431 או כנסו כאן לסיוע במאבק>>