אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הבוקר (רביעי) לאיומים שנשמעו הלילה מההנהגה באיראן לפגוע בישראל, והזהיר כי "מי שיתקוף אותנו יזכה לתגובה מוחצת וכואבת ביותר".

נתניהו אמר את הדברים בכנס פורום 'קהלת', לכבוד הצהרת מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו בדבר חוקיות ההתיישבות ביהודה ושומרון.

"במזרח התיכון של היום אין יום שדומה למשנהו", אמר ראש הממשלה, "הטלטלה האזורית נמשכת. המאבק בין הקיצונים למתונים מוסיף להתנהל במלוא עוזו. מצד אחד האיסלאם הרדיקלי בהובלת איראן, שמבקשת ללפות חלקים גדולים מן המרחב באמצעות טרור רצחני, וללפות אותנו, לחנוק אותנו ולחסל אותנו, כי הם מבינים שהכוח החזק ביותר של תרבות המערב מצוי פה, במדינת ישראל. הם מבינים את זה מצוין.

"מצד שני המחנה הפרגמטי שמאוים על ידי קנאי האיסלאם – מחנה שמבין היטב את משמעות המערכה למען הקיום, למען החיים, למען העתיד. מדינת ישראל היא העוגן היציב במים הגועשים הללו. האתגרים שאיתם אנחנו מתמודדים אינם פוחתים, מבחינות רבות – להיפך. אבל אנו עומדים איתן מול מבקשי נפשנו. אנחנו עומדים בנחישות ובעוצמה. מי שינסה לתקוף אותנו - יספוג מכה מוחצת ביותר".

נתניהו התייחס לחיסול קאסם סולימאני, מפקד 'כוח קודס' במשמרות המהפכה ואמר כי "קאסם סולימאני היה אחראי למותם של אינספור אנשים חפים מפשע. הוא הביא לערעור היציבות במדינות רבות. במשך עשרות שנים, הוא זרע פחד, אומללות ויגון והוא תכנן לבצע דברים גרועים פי כמה.

"אני מברך את הנשיא טראמפ על שפעל במהירות, באומץ לב ובנחישות נגד אותו ארכי-טרוריסט, שהיה האדריכל והמנוע מאחורי קמפיין הטבח והטרור של איראן ברחבי המזרח התיכון והעולם. את מה שאני אומר כאן בגלוי ואת מה שאמרתי בימים האחרונים חושבים מנהיגים רבים במזרח התיכון. חשוב מאוד לומר שישראל ניצבת לחלוטין לצדה של ארה"ב. ושוב אני מבקש לומר את מה שאמרתי פעמים רבות, ואני חוזר על כך היום - וזה חשוב במיוחד היום: לאמריקה אין ידידה טובה יותר מישראל ולישראל אין ידידה טובה יותר מארה"ב של אמריקה".

מוקדם יותר היום, לאחר מתקפת הטילים האיראנית על הבסיסים של הצבא האמריקני בעיראק, נאם עלי חמינאי, המנהיג העליון של איראן, ואמר כי הם נתנו סטירה לאמריקנים. בנאומו, קרא חמינאי לסילוק הכוחות האמריקנים מהמזרח התיכון, מאחר ו"האמריקנים הביאו איתם מלחמות אחים, הרס ושחיתות לכל מקום שאליו הלכו".

חמינאי הוסיף ואמר כי ארגון החיזבאללה משמש כ"ידיים וכעיניים" של לבנון ולדבריו ארה"ב מנסה לחסל את החיזבאללה כדי לעזור לממשלה בירושלים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

נשיא איראן, חסן רוחאני, נאם גם הוא הבוקר ואמר כי ארה"ב "קטעה את ידו" של סולימאני, אך איים כי בתגובה, "רגלה" של ארה"ב באזור תיקטע.

במהלך הלילה שיגרה איראן טילים לעבר שני בסיסים צבאיים בעיראק - בסיס עין אל-אסד ובסיס בארביל, בהם מוצבים כוחות של ארה"ב. לאחר המתקפה, הודיעה איראן כי ירי הטילים באו כנקמה על חיסול סולימאני.

בטלוויזיה האיראנית דווח כי שוגרו 15 טילים משטחה של איראן - בשעה בה נקבר סולימאני. בעיראק טענו כי האיראנים ירו 22 טילים, אך האמריקני דיווחו כי שוגרו 15 טילים - עשרה פגעו בבסיס עין אל-אסד, אחד פגע בבסיס בארביל וארבעה לא פגעו.

גורם אמריקני מסר כי "יש מעט מאוד נפגעים, אם בכלל", אך באיראן דווח כי 80 אמריקנים נהרגו במתקפה, כאשר נראה כי מדובר בהתרברבות שנועדה להאדיר את המתקפה, ללא ביסוס.