אאא

ח"כ יאיר גולן, שעלה לא מעט לכותרות בהיותו סגן הרמטכ"ל בשל התבטאויות שנויות במחלוקת, מכהן כיום ח"כ מטעם 'המחנה הדמוקרטי' ולקראת הבחירות הבאות שובץ מטעם 'מרצ' ברשימה עם מפלגת 'העבודה'.

בסוף השבוע חשף גולן כי הוא שומר כשרות ומקדש בשבת. בראיון למוסף 'הארץ', נשאל גולן על הדת וקיום המצוות, והשיב: "אני מקדש בשבת. יותר מזה, אני מעביר שיעורי מנהיגות על פי ירמיהו פרק א'. אני מצוי במקורות, אני אוהב אותם. זה גורם לי הנאה אינטלקטואלית ורגשית בלתי רגילה".

גולן סיפר כי הוא גם שומר כשרות, ''אבל לא היסטרי. לא מכניס בכוונת מכוון שרימפסים הביתה. אני לא מאמין בהשגחה פרטית או בקיום תרי"ג מצוות. אבל היהדות היא התרבות שלי, ההיסטוריה שלי, הזהות שלי. אני יהודי גאה. אני ממש יהודי גאה. אני עברי".

גולן התייחס ל"מלשינון ההדתה" שהשיקה מפלגתו בקמפיין הקודם שלה. "אני בכלל לא מדבר על הדתה. יש לי שני עקרונות מנחים בעניין של דת ומדינה - באחד אני אומר למדינה 'תעופי לי מהחיים הפרטיים, לא רוצה לראות אותך שם'. הבן הגדול שלי, לדוגמה, התחתן עם רב וסירב ללכת לרבנות, ואני חושב שרוב הישראלים מרגישים ככה.

''מצד שני, כל היהודים שחיים כאן מבינים שיש איזושהי נוכחות של הדת בחיים הציבוריים. אם תעשי עכשיו משאל בין אזרחי ישראל, אני חושב ש-99.9% יגידו שבצבא צריך להיות אוכל כשר. הנה משהו שמוכתב מהדת, ואנחנו כן מסכימים עליו".

בתוך כך, הראיון עורר סערה לאחר שאמר על הציונות הדתית: "ראי בכלל מה קרה לציונות הדתית. איפה המוסר שלה? איפה אתם ביחס ביניכם לבין פלסטינים? אין כבוד לחיי אדם, אין כבוד לרכוש של בני אדם? לאיפה אתם לוקחים אותנו? השתגעתם?".

בתגובה לדברים, כתב יו"ר הימין החדש, ח"כ איילת שקד: "שבוע טוב ליאיר גולן. קראתי את הראיון שהענקת למוסף "הארץ" ואני רוצה קודם כל לשבח אותך: ראיון שלם בלי להגיד שאנחנו נאצים. אני מזהה מגמת שיפור וזה לא עובר לידי. מצד שני, יאיר, היית חייב כמובן לרדת על הציונות הדתית. אתה הרי פיקדת על לוחמים בני הציונות הדתית, הם שכבו איתך במארבים ואתה יודע איזה אנשים הם, אבל כדי להתברג במפלגה החדשה שלך היית חייב לטנף על הציבור היקר הזה.

"איימן עודה? אותו אתה דווקא מחבב. 'איימן הוא פשוט פרטנר נהדר' אמרת. תשאל אותו בהזדמנות מה דעתו על המשימות שהובלת את החיילים שלך לעשות בצוק איתן. תשאל אותו אם הוא מוכן להגדיר כטרור פגיעה בחיילים. את הציונות הדתית אתה מגנה אבל את היבא יזבק ששיבחה את סמיר קונטאר, רוצח מתועב ואכזרי אמרת - 'אני מתרשם שהיא אדם שאפשר לדבר איתו בצורה נינוחה ופתוחה'. ספר את זה לבני משפחת הרן. איזו בושה. איזה ליקוי מאורות".