אאא

ילדה ישראלית בת 9, המתגוררת עם הוריה בסין, שהתה בחמשת הימים האחרונים בוויאטנם ושבה לארץ ביום ראשון, הגיעה אתמול (שני) אחר הצהריים למחלקה לרפואה דחופה (מיון) במרכז שניידר, כשהיא סובלת מחום גבוה ועונה על הקריטריונים של חשד לנגיף הקורונה. היום עודכן מבית החולים כי הוסר החשש שהיא חולה בנגיף הקורונה.

מבית החולים נמסר, כי בדיקות המעבדה של הילדה, שאושפזה אמש בבידוד במרכז שניידר לרפואת ילדים, העלו כי לא מדובר בנגיף הקורונה. לפיכך הילדה תצא מבידוד ובית החולים חוזר לשגרה.

מוקדם יותר אתמול בעיר בני ברק, נכנס אדם למרפאה והתלונן כי הוא אינו חש בטוב. מדובר בתושב העיר שחזר מביקור בתאילנד, מדינה בה כבר התגלו מספר מקרים של הידבקויות בנגיף הקטלני. החולה פונה מהמרפאה לבית החולים.

הוא התלונן בפני הרופאים על סימפטומים המזכירים את נגיף הקורונה, ולכן פונה עם ציוד מיוחד לבית החולים, על מנת למנוע כל חשש. במרפאה, השייכת לקופת חולים מאוחדת, הדגישו כי "מדובר בנקיטת משנה זהירות, מרבית הסיכויים שלא מדובר במקרה של קורונה". הם הוסיפו כי הוא פונה רק לשם הזהירות, וכי עדכנו את משרד הבריאות כנדרש.

בתוך כך, משרד הבריאות הודיע אתמול כי הוא יחייב את המעסיקים במשק לא לאפשר כניסה למקום העבודה של מי שאמורים להיות בבידוד, בעקבות חשש לחשיפה לנגיף הקורונה.

משרד הבריאות מנחה את מי שהיה בסין, במהלך ה-14 יום האחרונים, גם לשהות קצרה, לא לצאת למרחב הציבורי ולא לשהות במקומות ציבוריים ובכלל זה מוסדות חינוך, מקומות עבודה, תחבורה ציבורית, מקומות בילוי וקניות, בתי חולים ומרפאות, לתקופה של 14 ימים ממועד השהייה האחרונה בסין.

במקרה של הופעת חום, שיעול או קוצר נשימה, יש לפנות לרופא המטפל בקופת החולים או בחדר המיון, וליידע מראש טלפונית את המרפאה או חדר המיון על הגעת חולה ששהה בסין. גם במצב רפואי אחר, הדורש טיפול, יש ליידע מראש טלפונית את הגורם המטפל, על הגעת מטופל ששהה בסין. בכל מקרה לכסות את הפה והאף במסיכה כירורגית או בבד זמין אחר, ולהימנע מנסיעה בתחבורה ציבורית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

במשרד הבריאות הוסיפו כי היעדרות מעבודה בתקופת הדגירה תיחשב כהיעדרות בשל מחלה כפי שיוסדר בצו של משרד הבריאות, בכפוף להצגת אישור על מועד עזיבת סין. אין לפנות לרופאי המשפחה לקבלת אישור מחלה בגין ההיעדרות.

רק ביום ה-15 לאחר מועד השהייה האחרונה בסין וככל שלא התפתחו תסמינים, ניתן לחזור לעבודה ולפעילות רגילה.

במשרד הזכירו כי "כפי שאמרנו בימים האחרונים, אנחנו מניחים שהנגיף יגיע לארץ, ומערכת הבריאות ערוכה להתמודדות עימו. אנחנו פועלים על פי המלצות ארגון הבריאות העולמי ותוך שיח עם מדינות מקבילות. המשרד רואה בציבור שותף מרכזי לפעילויות שלנו למניעת התפרצות המחלה ורק יחד כולנו נוכל להתמודד עימה".

עם זאת הוסיפו במשרד הבראות כי  "אין להיכנס לפאניקה ואסור לתת לפחדים ולדעות הקדומות לנהל את המשבר. גילוי שנאה או ניכור כלפי אנשים ממוצא אסיאתי אינם מקובלים. ארגון הבריאות העולמי ואנחנו מעריכים את המאמצים האדירים שעושה הממשל הסיני כדי להתמודד עם המשבר ועל שיתוף הפעולה שלו עם הארגונים הבינלאומיים".