אאא

הגאון רבי משה שטרנבוך מסר אמש (ראשון) שיעור פתיחה מיוחד לרגל תחילת 'זמן אלול' בישיבתו בבית שמש. במהלך דבריו התייחס להרחבת ספסלי בית המדרש עם כניסת עשרות בחורים חדשים לשערי ישיבתו וביקש מהבחורים להתחזק.

ביום רביעי שעבר, נפתח 'זמן אלול' בישיבה בבית שמש, במעמד תפילת "יום כיפור קטן" בהשתתפות ראש הישיבה הגר"מ שטרנבוך, כאשר בסיום תפילת יום כיפור קטן נשא ראש הישיבה דברי חיזוק והתעוררות לפני בני הישיבה לקראת ימי ה'אלול'.

בדבריו לאחר תפילת יום כיפור קטן, ביום רביעי שעבר, אמר ראש הישיבה כי "צריך שיהא ניכר על כל אחד בימים אלו שהם ימים מיוחדים. אצל הספרדים כבר קמים לסליחות מראש חודש אלול".

"אמנם", חידש הגר"מ, "גם אצל האשכנזים – סיפרה לי אמי ע"ה, שבכמה קהילות בחו"ל היו נוהגים שהשמש מעורר את הציבור בכל בוקר בימי חודש אלול בניגון הקורא "קומו לעבודת הבורא", והיו מתעוררים לקום בזריזות, וטעם הדבר נראה כי הקימה לעבודת הבורא היא יסוד העבודה, שכיון שקם בזריזות הרי כל היום מלא בזריזות, ולכן היו נזהרים בחודש אלול בקימה בזריזות שהיא יסוד העבודה".

כאמור אמש מסר ראש הישיבה הגר"מ שטרנבוך "שיעור פתיחה" בסוגיא הנלמדת בישיבה במסכת כתובות – סוגיית "חיוב מזונות בהגעת זמן", וזאת לאחר שתלמידי הישיבה הכינו את לימוד הסוגיא הנלמדת בישיבה החל מיום רביעי שעבר – ביום פתיחת הזמן.  

במהלך השיעור נרשמה אנקדוטה מעניינת, כאשר הגר"מ שטרנבוך הזכיר קושיה ששאל בצעירותו לפני כשמונים שנה בסוגיה הנלמדת בישיבה, ותיאר את התסיסה וה'ריתחא דאורייתא' שהיה בהיכל הישיבה לפני כשמונים שנה בימי המלחמה, כאשר בני הישיבה חגרו מלחמתה של תורה על הקושיה.

בסיום השיעור התייחס ראש הישיבה להרחבת הישיבה עם כניסת עשרות בחורים חדשים, ואמר: "לאחר שזכינו ברוך ה' להרבות את ספסלי בית המדרש, הרי האחריות מתרבה על כל אחד לבוא לסדרי הישיבה בזמן, שאם חס וחלילה מישהו מתרפה עכשיו בעבודתו הרי הוא גורם רפיון ליותר בחורים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"וכבר אמר הקדוש ה'חפץ חיים' שאינו דומה 'שותף בעסק קטן לשותף בעסק גדול', וא"כ עכשיו לאחר הרחבת הישיבה שה'עסק גדול', נמצא שכל אחד מבני הישיבה שלומד הוא שותף בעסק גדול, וכל אחד יעשה את שלו ויראה לנצל את הזמן כראוי, ויגרום על ידי זה גם לחזק את חביריו".

כזכור, ישיבתו של הגר"מ שטרנבוך, היא מהישיבות הראשונות שפתחו את שעריהן בתחילת זמן קיץ הקודם במסגרת ה'קפסולות' תוך שמירת כללי זהירות למניעת התפשטות הקורונה. כאשר במסגרת השינויים בישיבה הועמד שער כניסה מיוחד לראש הישיבה הגר"מ שטרנבוך הנכנס לישיבה ממקום נפרד – במקום מבודד מהתלמידים.

בשבועות האחרונים - לקראת פתיחת זמן אלול נעשו בישיבה פעולות נוספות לבטיחות התלמידים וראש הישיבה, כך שגם עם פתיחת זמן אלול זכתה הישיבה להיות מהחלוצים שפתחו שעריהם החל מיום רביעי שעבר למאות התלמידים.

עם פתיחת זמן אלול הורחב צוות הישיבה במינויים חדשים, והגאון רבי שלמה שפירא שכבר כיהן בעבר בצוות הישיבה מונה עם פתיחת הזמן למשגיח בישיבה, וכמו כן צורף לצוות הרבנים הרה"ג ר' נפתלי צבי יהודה לייב פיינשטיין בנו של הגאון רבי חיים פיינשטיין ראש ישיבות עטרת שלמה.